TS: Häkkinen testaa Williamssia kesällä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jr-
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Uskotko todella Mikan Paluuseen?

  • En usko, kaikki jää huhun asteelle

    Äänet: 51 28,2%
  • Saattaa käydä ajamassa testin, mutta ei palaa MM-sarjaan

    Äänet: 60 33,1%
  • Kyllä, Häkkinen tekee täyden paluun MM-sarjaan

    Äänet: 70 38,7%

  • Äänestäjiä yhteensä
    181
Aina luotettavan iltapäivälehdistön mukaan Häkkinen ei enää edes harkitse F1-paluuta vaan DTM kutsuu.:thumbup:
 
... ja Iltalehtihän sen tietää aina ensimmäisenä. :ahem:
 
Mutku sanoi:
Aina luotettavan iltapäivälehdistön mukaan Häkkinen ei enää edes harkitse F1-paluuta vaan DTM kutsuu.:thumbup:
tuo tämän päivän tieto?
hmmm, ehkä silti olisin mieluummin nähny Mikan F1 puolella... :(
 
Mutku sanoi:
Aina luotettavan iltapäivälehdistön mukaan Häkkinen ei enää edes harkitse F1-paluuta vaan DTM kutsuu.:thumbup:

:thumbup: :ahem: :alppu: :alppu:
 
Häkkinen katsoo vielä Williams-kortin

Kaksinkertainen F1-maailmanmestari Mika
Häkkinen haluaa käydä loppuun pitkään
käynnissä olleet keskustelut paluusta
F1-sarjaan Williams-kuljettajana.

YLEn tv-urheilun tietojen mukaan
Häkkinen on ottanut viime hetken aika-
lisän DTM-sopimuksen julkaisemiseen,
koska hän haluaa ensin varmistua F1-
sopimusneuvottelujensa lopputuloksesta.

Jaguar ilmoittaa 9.11., saavatko he F1-
tallinsa myytyä vai joutuvatko he
lopettamaan toimintansa. Lopettamis-
päätös merkitsisi kärkitalleille sitä,
että heidän on otettava mukaan
kolmaskin kuljettaja, mikä avaisi lisää
paikkoja, etenkin huippukuljettajille.

YLE
 
Jos Mika tuota Jaguarin päätöstä odottaa ja jatkajaa ei kyseiselle tallille löydy niin luulisi että Mäkinkin puolelta oltaisiin Mikaan yhteydessä.
 
Jes! Häkkisestä voi sittenkin tulla BEMARIN mies! Mutta parasta olisi se stietenkin, että Mika katsoisi myös sen Ferrari-kortin, jos Jaguar lopettaa:confused:
 
Mahdoton yhdistelmä: Schumi ja Häkä tallikaveruksina.. Ei kai Häkkinenkään sentään olisi niin naiivi, että kuvittelisi saavansa saman kohtelun/samanlaisen kaluston Ferrarilla kuin Schumi. Ei Ferrarilla/Schumilla ole varaa ottaa sitä riskiä, että Häkä olisikin nopeampi.. Miten kävisi Schumi-Ferrari imperiumin. Ei ei ei!
McLaren tai BMW ovat ainoat realistiset, varteenotettavat vaihtoehdot (ehkä jopa BAR). Itse en henk. koht. usko, että näemme Mikaa lähtöruudukossa kaudella 05, mutta voi kuulkaa, se ei tarkoita sitä ettenkö kuitenkaan näkisi siitä 'märkiä' unia harvase yö!! :D
 
Viimeksi muokattu:
Uskon näin: Häkä allekirjoittasi jo sopimuksen Bemarille, mutta haluaa odottaa tuon Jaguar-tapauksen, koska haluaisi mieluiten jatkaa kuitenkin Mersu-miehenä eli McLarenin 3. kuskina. Olis muuten huikea kolmikko McLarenilla ens kaudella! :eek!:
 
Conda sanoi:
Uskon näin: Häkä allekirjoittasi jo sopimuksen Bemarille, mutta haluaa odottaa tuon Jaguar-tapauksen, koska haluaisi mieluiten jatkaa kuitenkin Mersu-miehenä eli McLarenin 3. kuskina. Olis muuten huikea kolmikko McLarenilla ens kaudella! :eek!:

Olis ehkä jo liian kova; kallis!!
 
No nyt kyllä täytyy sanoa et ei todellakaan kannata mennä Williamsille!

Aikaisemmin olin oikeastaan sitä mieltä et kyllähän siellä kannattaa yksi kausi ja mahdollisesti pari voittoa käydä ottamassa.

Nyt kun Terzi lopetti ja auton suunnittelusta vastaa joku entinen Prostin poropeukalo, niin eipä todellakaan kannata lähteä talliin joka on uppoamassa syvälle suohon!

:thumbdown

Prkl, jos menee pilaamaan loistavan uransa! :jaska:
 
Kannattaa varmaan Misa1 huomioida sekin, että Terzi oli "vain" pääaerodynaamikko, ts. hänen yläpuolellaan ovat vielä pääsuunnittelija Gavin Fisher ja tekninen johtaja Sam Michael.

Edit: lisäksi Prostin auto oli varsin hyvä kun Bigois kantoi siitä päävastuun (1997 siis). Tämän jälkeen Bigois'n yläpuolelle palkattiin Bernard Dudot ja tulos oli katastrofi.
 
Viimeksi muokattu:
Niin no joo, Fisher on kyllä osoittanut olevansa suht pätevä kaveri!

Eli siis toivoa vielä on Williamsillakin! :)
 
Mika Häkkinen DTM-sarjaan
06.11.2004 14:57


Kaksinkertainen F1-maailmanmestari Mika Häkkinen kilpailee ensi kaudella Saksan DTM-vakioautosarjassa. Mercedes-Benz julkisti Häkkisen sopimuksen lauantaina Stuttgartissa. Asiasta kertovat DTM-sarjan nettisivut.

- Formula 1 -urani päätyttyä 2001 minulle selvisi pian, että en ole vielä valmis vetäytymään eläkepäiville. Mercedes-Benzin tarjous DTM-testistä tuli minulle juuri oikeaan aikaan. Huomasin heti, että nautin yhä suunnattomasti kilpa-autoilusta. Testiajot kolme viikkoa sitten osoittivat, että pystyin vakioautojen erikoismiesten vauhtiin, Häkkinen kertoi.

DTM-sopimuksen virallistaminen tarkoittaa sitä, että pohdinnat Häkkisen mahdollisesta paluusta formula ykkösiin voidaan lopettaa.

(MTV3)

Se siitä:yuck:
 
Pääasia, että Mika kilpailee jossain. Mikahan oli selkä seinää vasten. DTM-soppari piti allekirjoittaa nyt tai ei koskaan. Williams ei voinut kylmiltään Häkää palkata. Testin järjestäminen nyt olisi ollut mahdotonta testikiellon vuoksi. Häkän olisi pitänyt saada takuut, että Williams hänet varmasti palkkaisi. Muuten olisi pian käynyt niin, että Mika ei ajaisi ensi kaudella missään.
 
Ylös