Viimeinen tupakkipäivä kapakoissa

Mitä vittua oikeesti? Käydä nyt bingoa kassalla sen sijaan, että sanoisi haluavansa esim punaista mallua normiaskin. Hermosavuthan tuossa tarttee.
Nassikatkin kiinnostuvat huomattavasti tuosta tupakin salaperäisestä ostamistavasta. Kun käväisin kaupasta ostamassa tupakkia ja kysäsin muistipelin nemeroa kassatädiltä, niin takaa arviolta seitsemänvuotias poika huusi "kutonen", jonka kassätyttö vahvisti.
 
Kyllä vaan. Ja mehän tiedetään että kuinka tehokas keino tuo oli. Alkoholiahan ei tuolloin käytetty juuri lainkaan.

Omasta lapsuudesta/nuoruudesta muistan monikymmenmetriset jonot, jotka silloisen Alkon ovesta jatkuivat ulos, ja aina jalkakäytävälle saakka, kun oli joku sopiva juhlapyhä tuloillaan.

Näkyyköhän käppyrä?

Tr16_11_kuvio1.jpg
 
Mitenköhän tuo tilastoimaton kulutus on saatu tilastoitua? Ja nyt ei kelpaa vastaukseksi 'ihan hyvin'.
 
Eikö sitä tupakin myyntiä vois kokonaan kieltää?

Tai pistää omat myymälät tupakkia varten pystyyn kuten Alko? Tai vain Alkossa myytäis röpöttiä.:ahem:
 
Tai pistää omat myymälät tupakkia varten pystyyn kuten Alko? Tai vain Alkossa myytäis röpöttiä.:ahem:

Varmaan jotkut myyntipaikkarajoitukset ennen pitkää tuleekin. Saa nähdä onko ne tuollaisia.
Aika paha vaan jos huomaa Alkon aukioloaikojen ulkopuolella että röökit on loppu. Siinäpähän kärvistellään sitten, ja aamulla pitkäripaisen oven takana jono.
 
Kyllä mä veikkaan että 10 vuodessa tupakinmyynti on kielletty koko EU:ssa.

Voi olla. Aika kovaa tahtia noita uusia lakeja on tullut. Ainakin Suomessa. En tiedä kuinka jossain itäisessä EU:ssa noita tupakkalakeja on rukattu tai noudatettu...
 
Mitä vittua oikeesti? Käydä nyt bingoa kassalla sen sijaan, että sanoisi haluavansa esim punaista mallua normiaskin. Hermosavuthan tuossa tarttee.
Kuka ei varmaan kiellä tilaamasta "yks kaikkia malporon tupakkiaskeja miinus kevyet" ja sitten askit nähdessään päättää mitä ei otakaan. Sellaisesta ei tarvitse maksaa mitä ei kaupasta mukaan ota.

Mitenkähän viittomaelekieliset tilaavat tupakkansa, onko syrjintänäkökulma otettu huomioon?
 
Tämäkin kun olisi hoidettu kunnolla, niin joka eri ketjunkin kaupasta saisi saman tuotteen samalla numerolla.

Mitähän varten raha-arpoja ja pelikoneita on vielä näkyvillä?
 
Vaikka poltankin satunnaisesti, niin uusi tupakkalaki jaksaa lähinnä vaan huvittaa mua. Hienointa on se, että eri kaupoissa taitaa olla eri numerot samalle askille. :rolleyes: Toistaiseksi on vaan tuosta lähikaupasta tullut ostettua tupakkaa ja oma numero on muistissa.

Nuorimies! Lopeta heti pölhö pössyttely!
 
Tämäkin kun olisi hoidettu kunnolla, niin joka eri ketjunkin kaupasta saisi saman tuotteen samalla numerolla.

Mitähän varten raha-arpoja ja pelikoneita on vielä näkyvillä?
Minnekköhän spurgut ja vammaiset voisi piilottaa täydellisten ja kuolemattomien ihmisten katseilta?
 
Ylös