WinIdiot

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Mie pistin sinne kyssäriä, jotta missä heidän toimisto sijaitsee ja jotta olisin erittäin kiinnostunut.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
-Olette kertoneet, että olette kehittäneet valuuttatyökalua, miten?
-WISH WinCapita Oy ei ole kehittänyt valuuttatyökalua. WISH WinCapita Oy tarjoaa asiakkailleen kauppapaikan, jonka kautta he voivat hankkia itselleen automaattisia valuuttakaupankäyntijärjestelmiä.

Täähän kuulostaa mitä parhaimmalta:thumbup:
 

tmoi

No niin
Liittynyt
28.2.2004
Viestit
19017
Sijainti
turkus
No ja sillälailla. Mistä näitä idiootteja oikein tulee :thumbfh:

Uudella nettihuijauksella viety satoja tuhansia euroja
Poliisi kehottaa terveeseen järkeen nettisjoituksissa
23.9.2010 9:59 0 Tero Lehto


Keskusrikospoliisi tutkii kahta yhtiötä uudesta nettihuijauksesta, jossa olisi valuuttakaupan nimissä kerätty ihmisiltä suuria summia rahaa. Poliisi tutkii Maximus Trading Platform- ja Selecta Offshore Ltd -yrityksiä mahdollisina petoksina. Suomalaiset yksityishenkilöt ja yritykset ovat laittaneet uuteen “sijoitusklubiin” tuhansia euroja, ja suurin yksittäinen summa on peräti 200 000 euroa.

Rikostarkastaja Jari Neulaniemi keskusrikospoliisista kertoo Tietokone-lehdelle, että uhreja on saatu houkuteltua tuttujen kautta Ruotsista ja netissä. Tapaus liittyykin Ruotsissa tutkittavaan Selecta Offshore -yritykseen, jonka taustalla saattaa olla samoja tekijöitä. Keskusrikospoliisi tutkii tapausta yhteistyössä Göteborgin syyttäjäviraston kanssa.

Suomalaisia uhreja on nyt ilmoittautunut noin kymmenkunta, mutta poliisi ei tiedä, onko heitä paljon enemmänkin. Rahaa on kertynyt useiden satojen tuhansien eurojen edestä.

“Tiedotimme asiasta, jotta asianomistajat voivat ilmoittautua, jos kokevat joutuneensa rikoksen uhriksi”, toteaa Neulaniemi. Ihmisiä pyydetään olemaan yhteydessä keskusrikospoliisin Vaasassa.

Maximus Trading Platform lupasi suuria voittoja valuuttakaupalla. Rahojaan sinne verkkopankin kautta siirtäneiden epäilykset heräsivät vuodenvaihteen jälkeen, kun sivut lakkasivat toimimasta.

Rahat siirtyivät nettipalvelun kautta ulkomaille, joten niiden takaisin saaminen on epävarmaa.

Näin tapaus muistuttaa läheisesti edellistä, suurta WinCapita-huijausta. Siihen pistettiin rahaa peräti noin 100 miljoonaa euroa. WinCapita-tapauksen saamasta suuresta julkisuudesta huolimatta suomalaiset ovat sen jälkeenkin langenneet erilaisiin vastaaviin pyramidi- ja valuuttakauppahuijauksiin netissä.

Neulaniemi sanoo, ettei sijoitushuijauksen tunnistaminen netissä vaadi ihmeitä.

“Kannattaisi käyttää normaalia heinänteon järkeään. Rahojaan ei kannata siirtää netissä tuntemattomalle taholle ja ilman asianmukaista sopimusta. Minä ainakin asioisin luotettaviksi tunnettujen toimijoiden kanssa”, hän pohtii.
 
Ylös