Yleisurheilun MM-kisat Berliinissä 15.8-23.8

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Timmyh
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Olipas tasainen pika-aitojen finaali.

Oli kyllä. Harvoin näkee noin vakavaa voittajaa maaliintulon jälkeen. Ei puhettakaan, että uskaltaisi tuulettaa. Onneksi maalikamerakuvat kertoivat sijoitukset ilman, että epäilyille jäi sijaa.
 
Bolttia on vahvasti lupailtu ensi kesäksi Bisletille - voisin jopa vaivautua paikalle jos näin käy.
 
Onkohan alle 19,00 mahdollinen. Vaikka 1,4 m/s myötätuulessa?

Periaatteessa kyllä. Ei ole lainkaan mahdottomuus. Ohuessa ilmanalassahan om mahdollisuus tehdä kovempia aikoja, kuin ns. normaaleissa olosuhteissa. Jos esim. Meksiko City saisi tulevaisuudessa järjestettäväkseen yu:n mm-kisat tai kesäolympialaiset, ja sopiva myötätuuli taakse, niin joku 18.90-19.00 ei ole Boltille lainkaan mahdoton keissi.
 
Onko kellään heittää faktaa kuinka paljon teoriassa olisi aika parempi jos Boltin juoksussa tuuli olisikin ollut -0,3m/s--->1,5-2,0m/s?
 
Ja Usainin haastattelu Ylelle. Erinomainen rekordi haastateltavien nappaamisessa, vaikka haastattelujen laadussa onkin toivomista.
 
Aika hyviä yrityksiä Blancalta me:stä. Kyllä se vielä menee :thumbup:
 
Ei menny. Tykästyin saksalaistyttöön, jotenkin herttaisen oloinen tapaus hymyillessään aina ennen vauhdinottoa. :thumbup:
 
Minusta on ollut päivän parasta antia seurata ottelijoiden venymisiä. Raskas rääkki vetää kaksi päivää aamusta iltaan.

...minulla kokemuksia vain yhteen pötköön tehdyistä suorituksista 4-5 tunnin haarukkaan. Sen jälkeen onkin totaalisen kuollut olo :o
 
Evilällä ei varmaan kaukana ollut :D

Yle teksti-tv sivu 643:

Tommi Evilä käyttäytyi uhkaavasti


Pituushypyn karsintaan jäänyt Tommi
Evilä purki pettymystään YLEn
toimittajaa Niki Juuselaa kohtaan
kisan jälkeisessä haastattelussa.

- Fiilis on se, että Niki Juusela oli
sentin päässä saada nokkaansa. Hänellä
ei ole ammattitaitoa, Evilä sanoi
Juuselan suoran tv-haastattelun jälkeen
toiselle YLEn urheilutoimittajalle.

Tämä kysymys suututti Evilän tv:ssä:

- Tommi, Kalevan kisojen jälkeen
sinulla oli itselläkin tuntuma, että
voisi kulkea vieläkin paremmin. Miten
olit realistisesti ajatellut tämän
karsinnan?

:o
 
Meikäläisen kisaveikkausten lisäksi näiden kisojen tahattoman komiikan palkinnosta kisaa suosikkina Niki Tähtireportteri Juusela. Harmi ettei Hevilä tiputtanut kaveria suorassa lähetyksessä kanveesiin, olisi kruunannut Nikin kisasuorituksen.
..

Ja Blanka. :ahem: Norja saa ottaa vaikka kolmoisvoiton miesten keihäässä, nämä kisat pelastui omasta näkökulmasta kroaatin voitolla. Varsinkin kun Friedrich & Mustat lasit ei toiminu ihan loppuun asti. Ja hienoa menoa juoksuradallakin, 19.20-alkuista odotin mutta 19.19 ilman tuuliapuja onkin luonnollisesti enemmän Boltin tyylistä. 19 sekunnin alitus on siis ilmeisesti lentokelissä mahdollista, ellei rata vaan ala sulaa jamaikanhirven alta jo siinä vauhdissa? :eek!::p
 
Tuosta Juusela&Evilä-jutussa on jännää se että kaikki mediat kertovat miten Juusela oli idiootti ja kyseli typeriä mutta YLE:n mukaan Evilä vain purki pettymystään Juuselaan. :D
 
Ylös