Oletko jättänyt jo kirjoittamasi postauksen postaamatta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dominic
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Oletko jättänyt jo kirjoittamasi viestin postaamatta Forumilla?


  • Äänestäjiä yhteensä
    41

Dominic

Senior Member
Liittynyt
9.2.2000
Viestit
47813
Sijainti
Turku
Deletoinnista tuli mieleen, että onko tullut eteen hetkiä, jolloin olet viestin (tai otsikon) jo kirjoittanut, mutta syystä tai toisesta et viestiä lähetäkään.
 
Aina silloin tällöin. Sitä vaan huomaa ettei itsekään enää keksi oman tekstin punaista lankaa tai sitten vaan kirjoittaa niin itsestäänselvyyksiä, että alkaa melkein hävettää. Tai sitten tajuaa, ettei asia minulle kuulu vaikka toisinaan tulee kyllä hiukan muiden jarnoihin sotkeuduttua.
 
Deletoinnista tuli mieleen, että onko tullut eteen hetkiä, jolloin olet viestin (tai otsikon) jo kirjoittanut, mutta syystä tai toisesta et viestiä lähetäkään.

Toisinaan noin on pääsyt käymään. Tulee mieleen, että mitäs mä tällasta sönkkään.
 
juuri äsken viimeksi. terveisiä moelle :)
 
Moe aina joskus kirjoittaa mun nickillä jonkun viestin ja sit päättääkin käyttää sitä itte.
 
Nykyään yhä harvemmin, tosin olen jo muutaman viikon miettinyt vetäytymistä foorumilta kokonaan - jos en lopullisesti, niin ainakin vähän pitemmäksi aikaa - ja ilman marttyyrieleitä.
 
Viimeksi muokattu:
Enemmän jätän kirjoitettuja viestejä lähettämättä ku lähetän.

Tämän lisäks muutamankin sanan lauseen kirjoittaminen voi viedä ikuisuuden, kun kirjotan ekas tuhat sanaa turhaa lätinää, ja sitten karsin ylimääräiset pois.
Lähinnä pitkät viestit on itselläni niitä, jotka myös poistankin. Pitää se asia saada sanottua muutamalla rivillä, tai olla sitten sanomatta kokonaan.
 
Kuten jo toisessa toikissa sanoin, niin tätä tulee tehtyä välillä. F1-puolella huomaan usein kirjoitettuani viestin, että sisältö on sellaista itsestäänselvyyttä ja tylsää pohdiskelua, että koen parhaaksi olla postaamatta. Jos mulla ei olekaan kunnollista sanottavaa, on parempi jättää lähettämättä viestiä.
 
Joskus harvoin jää postaus tekemättä jos kiireen iskiessä viesti jää hieman keskeneräiseksi, muutama on jäänyt lähettämättä itsekritiikin iskiessä.
 
Aika usein huomaan, että viestissä ei oikeastaan mitään asiaa ole ja jää postaamatta. Tosin eipä niissä seulan läpi päässeissäkään viesteissä paljoa asiaa ole. Joskus taas esim. johonkin provoon olen vastaamassa, mutta sitten jätän kirjoittamatta. Elikkä aika paljon jää kirjoitettuja viestejä postaamatta. Enemmänkin saisi kyllä tuohon seulaan jäädä... :o
 
Asiasisällöltään nollassa olevia postauksia olen jättänyt lähettämättä esikatselun ja harkinnan jälkeen. Toisaalta en kai juuri muunlaisia viestejä lähettelekään. :o

Joskus olen myös meinannut provosoituessani kirjoittaa jotain turhaa, mutta nekin olen yleensä hylännyt.
 
Useamman kirjoituksen olen perunut kuin postannut, usein aloitan mutta sitten luovutan. Yleensä huomaan että en osaa tiivistää sanottavaani ja joutuisin kirjoittamaan liian pitkään, samalla saattaa epäilyttää saanko ajatuksiani paperille. Joskus tulee vaan niin tyhjänpäiväistä tekstiä että tuntuu typerältä postata se, joskus punainen lanka on niin mutkikas että en usko kenenkään pysyvän perässä kun tuskin itsekään pysyn. Joskus valmiin tekstin sävy ei miellytä, yleensä siinä on liikaa sarkasmia josta yritän päästä eroon. Pitäisi kai aloittaa hymiöiden käyttö, olen hiukan kokeillut miten ilman niitä menee.
Joskus tiedän varmasti että seurauksena on ainakin jonkun kanssa pitkä jarna eikä yhtään kiinnosta sellaiset jolloin sensuroin itse tekstin. Joku kirjoitti tänään että R & K olisi ollut hankala tulokkaille mutta mulla meni ihan hyvin hänen kanssaan, kuitenkin hän oli eräs joka vaikutti kirjoitteluuni koska en viitsinut lähteä vääntöihin, ei ole oikein aikaa sellaisiin. Taas liika sanoja, postaan kumminkin.
 
Olen. Tänään jäi yksi privakin kirjoittamatta hahmolle Jacques. Olin jo aika pitkällä, mutta sitten yksi näkemäni kommentti muutti suunnitelmia.:thumbfh:
 
Mulla olisi n. 8-9000 postausta jos olisin kaikkien viestien jälkeen painanut 'Submit Reply'-nappulaa.
 
Ylös