Hienoja lippuja

burb

.
Liittynyt
19.2.2002
Viestit
46199
Klikkaa vaikka mun postauksen dubious-hymiötä, niin saattaa välähtää. En väitä, että sarja olisi täysi, mutta hyvällä alulla kuitenkin.
AARGH! Älkää hyvät ihmiset piilottako linkkejä noihin hymiöihin, menee hermot kun pitää varmuuden vuoksi joka hymiötä klikata josko siinä olis vaikka linkki. Pertana. Ja paljosta veto että tämän jälkeen tulee joka saakelen viestiin täysmäärä hymiöitä (linkeillä ja ilman) ihan vaan mun kiusaksi. Haistakaa ite!

:thumbdown Tarkastit hymiön, hahahaaa
 

Lancer

Realisti
Liittynyt
23.7.2007
Viestit
20495
Sijainti
taas Suomessa
Kanadan lippu on aika tyylikäs



samoiten Brasilian



sekä vielä villinä korttina islamilaista vallankumousta edeltäneen Iranin lippu

 

Dominic

Senior Member
Liittynyt
9.2.2000
Viestit
47813
Sijainti
Turku
Tätä lippua ja vaakunakuvaa kun rupesin tarkemmin miettimään, niin minkähänlaisen ajatuskaaren tämä on käynyt läpi.

Se on nimittäin sapeli kun on jäänyt tuonne jalkojen alle ja kädessään leijonalla on suora meikka.

Jotain merkityksiä tässä on, joita ukki on jopa joskus mulle saattanut kertoa, mutta joita en enää kykene muistamaan.
 

tmoi

No niin
Liittynyt
28.2.2004
Viestit
19017
Sijainti
turkus
Oi että, kun tuostatuli elävästi mieleen noi viime kevään pleijarit. Kun sattus ihan silleen että kutsuttuna oltiin Raumalla hallissa, ihan "aitiossa". Hodaria syötiin ja huudettin. Tai ainakin meidän alle 6 vee silloin, että HYVÄ TEPSIII.

Sitten kun lähdettiin hallista, niin ne tarvike myyjät ei tykänny hyvää kun sanoin että teillä onkin täällä loppuunmyynti (niinkuin se sitten olikin :eek:)

Et silleen ottivat silloin jotenkin sen sanonnan huonosti :D

Ja nyt ei sitten vittuilla että tepsi ryömii :mad_old::mad_old:

Ne vaan rakentaa joukkuetta pleijareihin :D:D:D
 

Suggestiivi

Kusihousunörtti
Liittynyt
4.10.2009
Viestit
1050
Nojoo, mutta KUN Wikipedia sanoo, että sapeli on eurooppalainen tappoväline. Mutta ainapa kait Venäjä tai "ne tienoot" on Eurooppaan luettu.
Wikipedia:

Suomen vaakunan leijona on samanlainen kuin Göötanmaan vaakunassa, ja se on alkujaan peräisin Ruotsin hallitsijasukuihin keskiajalla kuuluneesta Folkunga-suvun sukuvaakunasta; sama leijona on kuvattuna myös Ruotsin vaakunassa. Kaksi erilaista miekkaa muistuttavat Karjalan vaakunassa esiintyviä. Koska Ruotsi ja Venäjä kävivät Karjalan alueista vuosina 1579-1595 ankaraa taistelua, tämän on toisinaan tulkittu symboloivan sitä, että Folkungien Götan leijonalla on oikeassa etukäpälässä lännen suora miekka ja leijona polkee jalkoihinsa idän käyrän sapelin – Ruotsi murskaa Venäjän. Muun muassa Matti Klinge on kuitenkin selittänyt, ettei käyrä sapeli Suomen ja Karjalan vaakunoissa alun perin suinkaan viitannut Venäjään, jonka sotilaat eivät ole sellaisia koskaan käyttäneetkään, vaan mongoleihin, jotka vielä 1500-luvulla pitivät hallussaan laajoja alueita Etelä-Venäjällä, sekä mahdollisesti myös turkkilaisiin, joita kaikkialla Euroopassa tuohon aikaan pidettiin uhkana.
 
Ylös