I´ll be watching you (tuun kellottamaan sua)

PeeVee79

Paksu ja pehmeä.
Liittynyt
21.6.2006
Viestit
3348
Sijainti
J:vi
Kun ala-asteelta saakka on pitänyt kelloa ranteessa, niin ilman ei osaa olla.
Töissä Citizen, muulloin Seiko.
Molemmat teräsremmillä ja safiirilasilla.
 

Slug

Well-known member
Liittynyt
10.3.2010
Viestit
1251
Rannekelloa pidän satunnaisesti. Sain kellon merkkiä Tissot (mallia en muista) muutama vuosi sitten valmistujaislahjaksi.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Casion perusdigitaali. On se kätevämpi ranteesta aikaa katsoa kuin taskusta, siksi kelloevoluutiossa rannekello tuli taskukellon jälkeen.

Sekin että kun viidakossa ei ole yleisiä kelloja killumassa puiden oksilla, kuten betoniviidakossa, niin aikakapine pitää olla itsellä.
 

Jellinek

Banned
Liittynyt
27.1.2010
Viestit
6719
Sijainti
Tiimarin tasavalta
Aika-ajoin (suosikkisanontojani tällä foorumilla :)) muodissa on vanhan aikaisuus ja sitten taas modernius. Esim. rannekelloissa vielä 70-luvulla viisarit olivat aivan luonniollinen juttu. 80-luvulla kaiken piti sitten olla niin HiTecia, että kellotkin pitivät ehdottomasti olla digitaalisia, viisarikelloja pidettiin eläkeläisten tavaroina. 90-luvulla alkoi taas kaikenlainen retroilu tulla muotiin ja päin vastoin digitaalisia rannekelloja alettiin yleisesti halveksua halpahallivekottimina. Koskapa nyt ollaan joissain asioissa taas palaamassa 80-luvun jee-jee-aikaan (mm. turbo-formulat), on elektronisuus taas tulossa ranteisiinkin, tällä kertaa ns. älykellojen muodossa:
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288594508149.html
-aika näyttää, tuleeko tästä hittituote. :cool:
 
Ylös