Mestis 2012-2013

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
K-Vantaa - KooKoo 2-3

Tulihan se avausvoitto sieltä. Ei se numeroiden valossa helppoa ollut, mutta kolme pistettä on kolme pistettä. Nickerson näpäytteli heti arvostelijoitaan, Matt kun ei kuuleman mukaan osaa muuta kuin soittaa suutaan ja tapella. No, kummasti kaksi tehopistettä Mestis-avauksessaan tilillensä kuitenkin tipahti.. vain Hämäläinen pisti paremmin, 1+1.
Vähän balsamia märkiville haavoille. Perjantaina otetaan sitten lisää hyvitystä Jokipolta.

Toinenkin avausvoitto kierroksella nähtiin, nimittäin tulokasjoukkue HCK otti ensimmäisen voittonsa Mestiksessä JYP-Akkojen kustannuksella rankkareiden jälkeen 1-2. Hienoa että tulokkaatkin pääsevät pisteiden makuun jo heti ensimmäisillä kierroksilla. :thumbup:
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
KooKoo-Jokipojat 4-5 ja

Joopajoo. Onnistuttiin sitten sössimään tämä (taas). Kaksi erää oltiin täysin kuskin penkillä ja jätkät väläytteli tosi hyvää peliä. Ketjujen yhteispelissä on vielä tekemistä, mutta taitotaso on tähän sarjaan kova. Kahden erän jälkeen 3-1 oli jo lukemat, sitten kolmannessa täydellinen sulaminen. Lähdettiin höntyilemään ja suoristettiin selkää. Virhe. Pari minuuttia, pam-poks-piu ja Jokipo oli johdossa. Maalia tänään vartioinut Järvinen saa synninpäästön, Krisu jätettiin yksin eikä hän niille maaleille mitään voinut. Juujärvikin taisi vähän jäätyä, sillä aikalisä olisi pitänyt ottaa viimeistään tasoituksen jälkeen. Ei otettu, eikä sekoittunutta pakkaa saatu kasaan.
Tasoihin vielä punnerrettiin ja sitä myöten jatkoille, mutta ponneton pelaaminen oman maalin edessä maksoi vielä yhden pisteen.
Tästä edelleen oppia ammentamaan, eihän tässä muukaan auta.

HCK jatkaa hyviä otteita, tänään Keravalle täydet pisteet Peliittojen kustannuksella maalein 6-3. HCK meni täten myös meidän ohi sarjataulukossa. Sillä lailla..

Edit: Ja Loppi lähtee Italiaan. Toivottavasti sille ei maksettu näistä kahdesta matsista ihan maltaita.. :rolleyes:
Toisaalta ihan hyvä että suksii helvettiin jo nyt kun peli ei vielä ole uomissaan, kuin että marraskuussa jolloin sekoittaisi toimivia ketjuja.
 
Viimeksi muokattu:

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Hokki-KooKoo 0-1 rl, KooKoo-SaPKo 2-1

Huimaa maali-iloittelua viime viikko. Keskiviikkona Kajaanissa tosiaan jatkoja myöten muna-munaa, eikä perjantainakaan makeaa turhan runsaasti tarjoiltu. Perjantain maalit oli kyllä komeita ja oivaltavia kuvioita, joten pieni valopilkku siellä siintää. Taitotaso riittää kyllä viemään keskikastin porukoita kuin mätää kukkoa, mutta joukkuepeli ontuu edelleen. Tekemisessä on sellainen improvisaation maku. Kun lähdetään hyökkäämään, niin ei oikein tiedetä mitä tehdään.. kunhan tehdään jotakin. Ajoittaisia välähdyksiä lukuunottamatta semmoisesta ei synny peliajatusta. No, kuusi kierrosta tahkottu, jospa se sieltä vielä hioutuu se timantti. Sillä välin Mikko Rämö, jälleen kerran, pitää joukkuetta pystyssä. Jukuri-matsi oli työtapaturma, samalla se osoitti Rämön tärkeyden KooKoolle tässä vaiheessa kautta. Jos Mikko ei olisi palannut omalle tasolleen kotiavauksen katastrofin jälkeen, meillä olisi monta pistettä vähemmän sarakkeessa.
Yleisömäärien suhteen mennään kuten ennustettiin. Kotiavauksen lukemasta 3200 on kahdessa viikossa tultu rajusti alas. Perjantaina halliin löysi tiensä n. 1900 silmäparia. Se on kompuroinnista menetettyjä pisteitäkin kovempi hinta. :dunno:

Perjantaina SaPKon Hyvärinen kolasi Hämäläisen laitaan aika rajusti. Säikäytti hieman kun Ade jäi siihen meidän katsomon kohdalle laidan viereen vähäksi aikaa. Pääsi kuitenkin jaloilleen, muttei palannut enää askiin. Ilmeisesti ei mitään pahempaa, ainakaan ei ole kuulunut..

Tällä viikolla jatketaan kadonneen pelikirjan metsästystä keskiviikkona Heinolassa ja perjantaina taas kotona kun sarjanousija HCK tulee haistelemaan Sumulaakson tunnelmaa. Lauantaiksi on jätkille luvassa vielä keikka Vaasassa.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Holy shit!
Tommy Wingels is headed to Finland.

The Evanston, Ill. native will hop on a flight on Wednesday to join KooKoo of the Mestis Hockey League, the second-highest league in Finland. His agent confirmed the news to CSNCalifornia.com on Tuesday.
Kyllä mie arvelin että työsulku voi välillisesti vaikuttaa Mestikseen kun Liigassa kilpailu pelipaikoista kiristyy, mutta että nyt Sharksista suoraan Sumulaaksoon. Joo, ei mikään supertähti tietenkään ole, mutta tällä tasolla pelkkä NHL-status tarkoittaa huimaa tekijämiestä.
No, Välimaa ei ole vielä vahvistanut tietoa joten maltetaan vielä..

Edit: Wingels teki viime kaudella Sharksissa 33 ottelussa pisteet 3+6.
 
Viimeksi muokattu:

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Ja sieltä se tuli, virallinen vahvistus! Tommy Wingels on KooKoon mies NHL-työsulun ajan ilman liiga- tai ulkomaan optioita. Talkoohenkeä tuntuu äijältä löytyvän, sillä suostui pelaamaan Mestis-tason palkalla (ei täsmennetty numeroina) ja maksaa kaiken lisäksi itse vakuutuksensa.
Kiitos toimisto! Welcome Tommy!
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Niin tosiaan, keskiviikkona käväistiin Heinolassa häviämässä 5-2.. tässä NHL-hässäkässä se unohtui kovin pikaisesti. Tulipahan nyt mainittua sekin.

Wingels on istutettu ykkösen keskelle, laitureina hällä hääräävät Hämäläinen ja Siren. Kultakypärä Juutilaisen ilmoitettiin aiemmin huilaavan flunssaisena, mutta niinpä vain näkyy olevan kakkosen keskellä.

Keravalaisten riveissä kiinnostusta herättää eritoten korealaisketju Wooje Sung - Ki Sung Kim - Sang Wook Kim.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
KooKoo-HCK 3-2 rl

Mihin helevettiin meidän joukkue katosi ensimmäisellä erätauolla? Oli meinaan eka erä just sen näköistä touhua kuin pitääkin ja 2-0 taululla, mutta sen jälkeen kaksi erää silkkaa shaibaa. Täydellinen sulaminen kaikilla osa-alueilla. Liike loppui, ideat loppui, apinan raivo loppui ja sen seurauksena HCK pyöritteli minuuttitolkulla meidän päädyssä eikä myö kyetty muuhun kuin pitkien roiskimiseen. Eihän siitä voi tulla kuin kavennus ja tasoitus, kuten tulikin. Ei auttanut aikalisäkään, meidän peli oli kuollut. Sama toheltaminen jatkui jatkoille saakka ja vasta rankkareilla Wingels sekä Roppo onnistuivat ja Hämynen nollasi Keravan vetäjät.
Kyllä jätkät osaa tän pelin, sen osoitti eka erä, mutta joku henkisen puolen juttu estää ehjän matsin pelaamisen. Ei mulla ole vastausta millä se lukko avataan, mutta sen olisi paras piakkoin aueta.

Wingels oli selvästi kentän paras, mitä muuta voikaan odottaa. Avausmaali heti kolmen minuutin jälkeen ja viileä rankkari tarkoittaa 2+0 debyytissään. Näkemyksensä ja liikkumisensa kentällä oli ihan omaa luokkaansa heti kättelyssä, ans olla kun tottuu isoon kaukaloon. Mutta ei Tommy pysty yksin tekemään ihmeitä jos muut perseilevät. Ryhtiä nyt, saatana!

HCK:n korealaisketju on vikkelä ja pelaa hyvin yhteen. Järkkäsivät yhden komean maalinkin neppailemalla KooKoon puolustuksen pyörryksiin. Siinä ei auttanut kuin nostaa hattua, ei ne ihan pelkkiä turisteja ole..

Huomenna vieraspeli Vaasassa. Tähän saakka nähdyn perusteella pelkään selkäsaunaa. Saas nähdä.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Sport-KooKoo 3-0

No, ei kait ihan selkäsaunaksi voi sanoa, mutta nolla on nolla. Juujärvi otti aikalisän jo ajassa 7:14 ja ekan erän tilastot muutenkin kaikin puolin karmeaa katsottavaa. Sittemmin tuntuu hieman tasaantuneen, mutta jos ei saada maalia värkättyä niin milläs vitulla näitä voi voittaa..

Keskiviikkona jatketaan kotona. LeKi.
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Leki taitaa olla aika kova tänä kautena. Siihen kylkeen Sport ja Jukurit, niin eiköhän siinä ole kärkiporukat?:doubtful:
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
KooKoo-LeKi 1-3

LeKi on farmiseurana riippuvainen liigasta tipahtelevista avuista. Loppukaudesta se liikenne loppuu.

Eilen alkoi peli näyttää vähän peliltä. Ainakin jalka liikkui paremmin ja varsinkin Wingelsin ketju loi tukuttain paikkoja, joista kyllä olisi vähintään neljä kaappia pitänyt tehdä. Mutta ei edes pomppinut.
Vaikka näytti vähän paremmalta, niin sekavaa on edelleen touhu. Mitään selvää suunnitelmaa ei tunnu vieläkään olevan kun hyökkäämään lähdetään. Toinen silmiinpistävä juttu eilen oli puolustuspään sekoilut, joista LeKille suorastaan tarjottiin tekopaikkoja. Niistä isoimmista tötöilyistä ei kolissut, vaan takaiskut ehdittiin estää rikkomalla. Se taas aiheutti paljon alivoimaa joka entisestään sekoitti pakkaa.

KooKoo muistuttaa tällä hetkellä kovin Venäjän maajoukkuetta 90-luvulla. Nimeä, kokemusta ja osaamista on yllin kyllin sarjan dominointia varten, mutta joukkue ei ole Joukkue, vaan kokoelma yksilöitä.
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Jos on pelikirjaa muutettu rajusti, eihän se vielä tässä vaiheessa hallussa ole. Siitä ne sekoilut sekä hyökkäyksessä ja varsinkin puolustuksessa.

Sama se on KalPassa Levokari ei mahdu rosteriin ja Halonenkin pihalla kuin lintulauta, kun eivät ole sisällä systeemissä. Siksi mm. Juuso Riikola mahtuu keveästi mukaan kokoonpanoon.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Jos on pelikirjaa muutettu rajusti, eihän se vielä tässä vaiheessa hallussa ole. Siitä ne sekoilut sekä hyökkäyksessä ja varsinkin puolustuksessa.

Sama se on KalPassa Levokari ei mahdu rosteriin ja Halonenkin pihalla kuin lintulauta, kun eivät ole sisällä systeemissä. Siksi mm. Juuso Riikola mahtuu keveästi mukaan kokoonpanoon.
Toki näin. Ei tässä tietenkään valkoista lippua heilutella, sillä ne tosipelit alkaa vasta helmikuussa. On Sporttikin joinakin kausina kompuroinut syyspuolella ja nostellut kannua kevään korvalla.
Juuri nyt meidän päätyä tarvitaan eniten. Kun peli on kaikkea muuta kuin kaunista, tehokasta ja voittavaa, jäävät gloryhunterit mieluummin kotisohvalle katsomaan salkkareita, mutta mökäosasto kyllä puskee läpi sateen ja viiman hallille vaikka pää kainalossa. Toki on istumakatsomoissakin uskollista väkeä, hiljaisempaa vain.

Perjantaina Nykäskylässä vieraspeli. Ensi viikolle täytyy sitten varata riittävästi mynthonia, sillä keskiviikkona Sumulaaksossa K-Vantaa, perjantaina TuTo ja vielä lauantaina vierasmatka Keravalle. Sunnuntaina saattaa olla ääni käheänä..
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
JYP-Akatemia - KooKoo 0-7

No nyt on lukemat sen näköiset kuin pitää ollakin näitä farmeja vastaan. Onnistumisia vieläpä kolmelle ketjulle, Wingelsit kolmesti sekä Juutilaiset ja Dineenit kahdesti kumpakin. Laukaisukartan perusteella kaikki maalit on tehty sieltä mistä maaleja yleensä tehdään, eli maalin ja b-pisteiden muodostamasta kolmiosta. Huomionarvoista sekin että selvästi suurin osa laukauksista on saatu maalille saakka ja sitä kohti, mikä sekin on ollut aikaisemmin jumalattoman työlään tuntuista.

Silleen lailla. Vieraissa se peli aukeaa, sitä vähän tuossa mietittiinkin. Sumulaakso on ehkä sarjan pahin paikka kotijoukkueelle (joka on vähän hölmöä), koska yleisö on vaativaa eikä pureksimatta niele tötöilyjä. Mutta jos nyt olisi tällä tämänpäiväisellä maalintekotreenillä se apina ravistettu seljästä ja ensi viikolla onnistuisi hommat kotonakin.
Uutta toivoa tulevaan! :thumbup:
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
KooKoo - K-Vantaa 3-1

Via Dolorosan loppu?

We're not there yet. Paljon on vieläkin tekemistä että tämän jengin koko potentiaali saadaan esiin, mutta tänään jäi ensimmäistä kertaa tällä kaudella kotiottelun jälkeen hyvä maku suuhun (enkä nyt tarkoita aikaisemmin mainitsemaani mynthonia). Siihen toki sinänsä riittää kolmen pisteen voittokin hyvin pitkälti, siksi kuraa on aikaisemmin nähty, mutta pelillisestikin ollaan valovuosia edellä viikon takaisesta. Jätkät alkoivat löytämään toisiaan katsomatta, vaikeatkin syötöt napsahtelivat lapaan ja ajoitus toimi hyvin. Muttei täyttä tuntia edelleenkään. Varsinkin toisessa erässä oltiin ajoittain pinteessä Vantaan ykkösketjun pyörityksessä, mutta Mikko Rämö kesti tolppienkin avustuksella.
Voiton tekijä? Arvatkaas vain.. Tommy Wingels 2+1. On se tällä tasolla hurja ukko. Vähän turhankin hurja siinä mielessä, että jos NHL-lakko loppuu niin meiltä lähtee paljon pisteitä pois. Sekin toki riittää että herran esimerkillä olisi saatu laiva oikealle kurssille. Muitakin tehomiehiä kuitenkin tarvitaan.
Muttei Tommy oikein vieläkään osaa käytäntöä kun myö matsin jälkeen kutsutaan miestä päätyyn. Opetas Mikko sitä vähän. ;)

Mynthon muuten toimii, ei valhettele mainos. Useamman kerran oli ääni sortua tänään, mutta pastilli naamioon niin hyvin irtosi taas älämölöä. Päädyn panokseen ollaan tämän päivän osalta tyytyväisiä.
Perjantaina jatkuu kotona, Aurinkokuninkaan TuTo.
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Lienee aikaa tulla päätyyn nyt.

Tommy Wingels sai kohua herättäneestä taklauksestaan pelikiellon.

NHL-vahvistus jyräsi K-Vantaan pelaajan pihalle - "Ihan perseestä"

KooKoon NHL-hyökkääjä Tommy Wingelsille on määrätty kolmen ottelun pelikielto päähänkohdistuneesta taklauksesta. Wingelsin taklauksen kohteena oli Sami Kautto. Tilanne tapahtui keskiviikon KooKoo-K-Vantaa -ottelussa. Ottelun tuomaristo ei ole tuominnut tilanteesta rangaistusta.

K-Vantaan valmennus kävi ottelun jälkeen kuumana.

- Tuomareiden toiminta siinä kohtaa oli ihan perseestä, Pekka Kangasalusta sauhusi.

Myöhemmin ottelussa Wingels ratkaisi ottelun syöttämällä 2-1-voittomaalin ja viimeistelemällä itse illan viimeisen 3-1-maalin rangaistuslaukauksesta.

Wingels on San Jose Sharksin sopimuspelaaja.

IL
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Heh, "tuomarien toiminta ihan perseestä". Ai huomasit? :D Täällä päin ei jakseta enää edes valittaa siitä.. se kun on ihan perseestä illasta toiseen. Kolmen matsin penaltti.. jepajee, siis samanarvoinen vuosi sitten Veistolan koko kauden päättäneen polvitaklauksen kanssa. Imekää nyt hihnaa

No, musta paita on ennenkin ollut raskauttava asianhaara.. :rolleyes:
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
KooKoo-TuTo 1-4

Edelliseen viitaten, Kultasella kärähti sulakkeet tunaritoimintaan tänään. Oli kuulema antanut täydeltä laidalta käytävällä erätauon aikana. En kyllä yhtään ihmettele. Lähti siitä sitten kotio samantien ja kait siitä tulee ylemmässä asteessa vielä toimaribanni plus perinteiset KooKoo-lisät, eli näkyvissä 3-5 matsia ilman Kultsia.

Tunareista nyt ala sen enempää taaskaan, kun ei mikään ole muuttunut. Paskaa mitä paskaa. Ei sillä, paskaa oli pelikin. Ennen kauden alkua meillä oli senttereitä yli tarpeen. Missä ne kaikki nyt on? No sairastuvalla ja pelikiellossa. Vitun jee ja muu joukkue näyttää laumalta eksyneitä lampaita. Enempiä ei jaksa analysoida, vituttaa liikaa just nyt taas.

Kaljaa naamioon kaksin käsin ja huomenna vitutuksen voimalla kahta karmeampaa meteliä Keravalla.
Saatana.

edit: Niin tosiaan, Nickerson karkasi jäähyaitiosta kymppinsä aikana haastamaan Turun mulkeroa. Eihän se Turun Murre tietenkään uskaltanut Mattia kohdata. Siitäkin varmaan lisineen muutama banaani Matille tiedossa..
 
Viimeksi muokattu:

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Vaikka liigadumarit on aika pihalla, jokunen ihan ok:kin siellä on. Mestiksen dumarit oli kyllä aika pihalla, mitä silloin KalPan aikana niitä näin.

Tais se Wingelsin banni tulla muilta kuin dumarilta?
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Tais se Wingelsin banni tulla muilta kuin dumarilta?
Tunarit eivät reagoineet siihen taklaukseen mitenkään. Otteluvalvoja reagoi ensin, sen jälkeen reagoi hesari. Sitten olikin Mestiksen kurinpito kusessa..

Samalla on hyvä muistaa että SaPKon Anssi Virkiltä meni naamataulu uusiksi Jukurien Hyvärisen ajelun seurauksena harjoituskaudella. Hyvärinen ei saanut siitä yhtään mitään, ei kakkosta eikä bannia. Mestiksen puolelta tapausta kommentoidaan vain niin, että tapaus on käsitelty eikä muuta. Vissiin on tulkittava asia niin, että Virkki teloi turpavärkkinsä liukastuessaan jäällä.
No ei vitussa mene läpi. FIA ja toleranssisiivet, yhtälailla Mestiksen kurinpito on menettänyt kaiken uskottavuutensa vuosiksi eteenpäin. Tässä nyt vain katsellaan ja ihmetellään mitä päättömyyksiä ne seuraavaksi keksivät..
 
Ylös