Tieteelliset kokeet

Thunder

Vihan aiheuttaja
Liittynyt
20.1.2002
Viestit
7970
Tämä taitaa olla aivan helppo juttu, minkä jokainen tietää.

Ota tyhjä lasipurkki, jossa on ollut vaikkapa kurkkuja. Laita siihen vähän vettä, tarvitset purkin suulle kumikäsineen, minkä käsineen sormet menevät purkin sisälle ja tarvitset myös tulitikun.

Kun purkissa on hiukan vettä, sytytä tulitikku ja heitä sinne purkkiin, heti rullaat käsineen purkin suuhun. Sitten sovitat kätesi käsineeseen, puristat nyrkiksi ja vedä käsinettä ulospäin. Silloin purkkiin pitäisi muodostua sumua.
 

Knoukka

Well-known member
Liittynyt
25.5.2000
Viestit
27426
Nyt on hyvä aika tarkkailla luonnonvesien lämpötiloja. Pistäkääs rapoa, kun itse en oo käyny uimassa muutamaan viikkoon.

Jaakko heittää tänään kylmän kiven veteen
Puppua. Sanonta on peräisin ajalta ennen almanakan muutosta, joka tehtiin vuonna 1753. Tällöin siirryttiin 11 päivää helmikuun 17. päivästä maaliskuun 1. päivään. Näin ollen Jaakko onkin Salme, joka juhlii nimipäiväänsä 5. elokuuta. Ja kas kummaa, vanha kansa oli seurannut ja tuta luonnon kanssa, ja Salmelta pintavedet alkavatkin keskimäärin viiletä.
 

JPP

as Quo as possible
Liittynyt
2.3.2007
Viestit
24343
Sijainti
lappeen Ranta
Jaakko voi haistaa pitkän paskan. Kylmää ollut koko kesän vesi. Tainut Jaakon kivet lillua koko kesän vesissä.
Jos Jaakko on päästänyt kymän pierun ja jäänyt kivi vesistöihin oikein olemaan kun kukaan muu ei ole huolehtinut kylmäkivilogistiikasta.
 
Ylös