Tietokilpailukysymyksiä Rallista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja carl
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
1. Kuka, millä, koska, viimeksi 2-vetoisella podiumilla Suurajoissa?

2. Kuka, tai ketkä ottaneet voiton lähtönumerolla 2 Suurajoissa? (unohtakaa Neste-paska-aikojen tallinumerot)
 
Eikös Suurajot ajettu viimeisen kerran vuonna 1996?

Neste näkyy tulleen nimeen jo 1994, mutta 1996 asti nimi on ollut joku sekasikiö Neste 1000 Lakes Rally, joten voi olla että Suurajoiksikin vielä silloin kutsuttiin.
 
Uutta kysymystä; Minkä EI MM-RALLIN lähtöluettelosta löytyy mm. seuraavat nimet, Marcus Grönholm, Thomas Rådström, Carlos Sainz, Toni Gardemeister,Jarmo Kytölehto,Uwe Nittel, Gustavo Trelles, Basti Lindholm, Tomas Jansson?


Oikea vastaus on rally channel four 1997, kuten täällä jo tiedettiinkin.


2. Kuka ajoi Tampereen SM-Exide rallissa 2002 VIP-autoa (kuski ja automerkki) ?


Tämäkin tiedettiin, eli kyseessä on siis Simo Lampinen ja Saab96. Kartturina oli tosiaan Kimmo Sasi.
 
Kuka voitti 2000-luvun alussa pidetyn rallimiesten mäkiautokisan Jyväskylässä?

a) Francois Delecour
b) Marcus Grönholm
c) Colin McRae
 
Voipi olla että KSML-toimituksessa on käynyt näppäilyvirhe.

Oltava noin. Vauhdin Maailman tulospörssistä aikanaan ulkoa opin, että 1'48 ja 1'50. Sitä en muistanut että kakkossijan jakoi noin monta (kun äsken lähettämäsi KSML:n linkin aukaisin)
Ja sitäpaitsi. Ei voi olla mahdollista 6 sekunnin pohjat alle 4 km pätkällä.
 
Jeps. Muistin että Kankkunen ja Alen oli vuonna 1987 2 ja 4, mutta meni väärin päin.

Niin, toinen numero 2 voittajana oli Vatanen -81.

Numeroista vielä; kuka ei edellisen vuoden voittaja ajoi silti numerolla 1, ja voitti.
 
Mikä muu asia yhdistää kolmea Suurajo-kuskia sen lisäksi, että he osallistuivat kisaan kukin vain 4 ja 6-sylinterillä autoilla.
 
Millähän tavoin lähtönumerot muuten edes päätettiin ennen koko kauden pysyvien numeroiden mukaantuloa 1995? Voittaja numerolla 1, sen jälkeen A- ja B-kuumat, ei yleensä saman tallin autoja peräkkäin, muuten arvottu? Tuntuu, että esim Kankkunen oli usein numero 2, tai Vatanen numero 6, voiko olla pelkkää sattumaa?
 
Ylös