Mutta saako siitä mitään irti? Ei taida tuulivoimala tuottaa paljon mitään kun otetaan huomioon valmistukseen, kuljettamiseen ja lämmitykseen kulutettava energia. Lisäksi se ei olisi hinnaltaan kilpailukykyinen energiamuoto ilman syöttötariffeja.Eihän sitä nyt tietenkään kokonaan voi tuulella korvata, mutta kannattaahan siitä ottaa kaikki se irti mikä on mahdollista.
Koskaan ei pidä antaa tosiasioiden häiritä hyvää tarkoittavaa päätöksentekoa.Mutta saako siitä mitään irti? Ei taida tuulivoimala tuottaa paljon mitään kun otetaan huomioon valmistukseen, kuljettamiseen ja lämmitykseen kulutettava energia. Lisäksi se ei olisi hinnaltaan kilpailukykyinen energiamuoto ilman syöttötariffeja.
Varajärjestelmän varajärjestelmät
Jos Olkiluodossa yhteys sähköverkkoon katkeaa, laitos kytkeytyy 110 kW:n verkkoon. Seuraavaksi 10 sekunnissa käynnistyvät hätädieselgeneraattorit, joita on molemmille reaktoreille neljä kappaletta.
- Yksi riittää poistamaan jälkilämmön reaktorista, Mannola toteaa.
Lisäksi TVO:lla on kaksi 50 MW kaasuturbiinia, jotka saadaan "valvomosta napin painalluksella" käyntiin kymmenessä minuutissa. Myös toisen laitoksen dieselgeneraattoreita voidaan käyttää, jos toisen pettävät.
Tämänkin jälkeen, vaikka kaikki muu pettäisi, käytössä on yhteys Harjavallan vesivoimalaitokseen. Tämä varavoima saadaan puhelinsoitolla Mannolan arvion mukaan syöttämään sähköä Olkiluotoon 30-60 minuutin kuluessa.
Stressitestiraportin on arvioinut lisäksi vertaisarvioryhmä, joka kiitteli testien avoimuutta ja läpinäkyvyyttä, sekä antoi posiitiivista palautetta suomalaisten ydinvoimaloiden turvallisuudesta.
- TVO:n vahvuus on onnettomuuksien hallintajärjestelmä, joka sai kiitosta.
- Jos reaktorisydän vaurioituu pahasti ja syntyy vakava onnettomuus, ei synny hallitsematonta päästöä välittömästi kuten Fukushimassa, Mannola kertoo.
Tommosia ne kaikki italialaiset on.MTV3 sanoi:Italian veroviraston pomo osti jahteja ja lentokoneita verorahoilla
Italiassa veronkantotoimiston johtaja ja neljä työntekijää pidätettiin tänään noin sadan miljoonan euron kavaltamisesta.
Poliisin mukaan pidätetyt olivat ostaneet rahoilla lentokoneita, jahteja ja autoja sekä järjestäneet luksuslomia ja ylellisiä juhlia.
Tributi Italia -toimisto vastasi 400 kunnan verojen keräämisestä. Poliisin mukaan verotuloja ohjattiin toimiston omille pankkitileille. Lisäksi toimiston johtajan tilille päätyi ainakin 20 miljoonaa euroa.
Italian virkamieshallitus on pyrkinyt suitsimaan veronkiertoa. Samaan aikaan esiin on kuitenkin tullut useita tapauksia, joissa julkisia varoja on käytetty väärin. Parhaillaan väärinkäytöksiä tutkitaan Campanian, Lombardian ja Calabrian paikallishallinnoissa.
Asentakaa puolet toiselle puolelle palloa! Tymät!Moon pitkään ollu jo sitä mieltä ja kaiffarin kanssa laskeskeltiinkin, että jos Saharan autiomaan tykittäis täyteen aurinkopaneeleja, niin koko maailman energiansaanti ois hetkessä turvattu - PAITTI VITTU ÖISIN!
Vantaan entiseen kaupunginjohtajaan liittyvät lahjusrikosepäilyt ovat paisuneet laajaksi korruptiovyyhdeksi, kertoo MTV3. Keskusrikospoliisi epäilee nyt Jukka Peltomäen lisäksi useita henkilöitä useista eri rikoksista.
Tapaus sai alkunsa kesällä 2011, kun Helsingin Sanomat paljasti, että Peltomäki asui pilkkahinnalla asunnossa, jonka omisti useita suunnittelu-urakoita Vantaalla saanut arkkitehtitoimisto Forma-Futura. Kohun noustua keskusrikospoliisi ryhtyi tutkimaan, oliko kyseessä virka-aseman väärinkäyttö. Peltomäki erosi tehtävästään viime vuoden syyskuussa.
45 minuuttia -ohjelman mukaan asuntokytköksestä alkanut esitutkinta on paisunut laajaksi epäillyksi korruptiovyyhdeksi. Poliisi on selvittänyt Peltomäen toimia koko tämän virkauralta ja kerännyt pakettiautoittain asiakirja-aineistoa, jotka liittyvät Vantaan maankäyttöön, kaavoitukseen, rakennuslupiin ja tehtyihin konsultti- ja muihin sopimuksiin 2000-luvulla.
Tutkinta liittyy esimerkiksi Marja-Vantaan kaupunginosaan, jonka aikoinaan ideoi Peltomäki. Ohjelman mukaan poliisin kiinnostuksen kohteena ovat olleet muun muassa suuren kauppakeskuksen suunnittelutyö, Vantaan asemakaavoituksiin liittyvät konsultoinnit ja Forma-Futuran saamat 11 suunnittelutyötä.
Krp on kuullut Peltomäkeä epäiltynä törkeästä lahjuksen ottamisesta ja törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä.
Arkkitehtitoimisto Forma-Futuran omistajaa keskusrikospoliisi on kuullut epäiltynä törkeästä lahjuksen antamisesta.
Peltomäki kiistää syyllistyneensä mihinkään rikokseen tai edistäneensä Forma-Futuran toimeksiantoja.
Italiassa nuo ovat sentään tajunneet, että jos rosvoaa niin rosvoaa sitten kerralla kunnolla. Rangaistukset ovat suurinpiirtein samat jo prosentilla noista summista.Tommosia ne kaikki italialaiset on.
Jännä jottei tuollainen toiminta pysähdy heti alkuunsa. Luulisi joittenkin automaagisten herätyskellojen soivan jos virkamiehille siirtyy miljoonatolkulla rahaa valtion kassasta.Italiassa nuo ovat sentään tajunneet, että jos rosvoaa niin rosvoaa sitten kerralla kunnolla. Rangaistukset ovat suurinpiirtein samat jo prosentilla noista summista.
Noniinon. Sunnuntaina tarttis lähteä viikon duunireissulle Milanoon, paitti että nyt jänskättää kybällä, että tuleeko siitä sittenkään mitään. Duunikaveri, jonka kanssa sinne olis tarkoitus mennä, vittuuntui eilen siinä määrin meidät sinne kutsuneeseen italiattareen, että uhkas perua reissunsa. En näe mieltä lähteä sinne yksin, joten saa nähdä jääkö reissu tekemättä ja jos jää, niin mimmoset allot siitä sitten seuraa.Tommosia ne kaikki italialaiset on.
Saattaa liittyä italialaiseen perhekulttuuriin. Perhe on se toiminnallinen yksikkö. Perhe on siis laajempi käsite kuin suomalainen ydinperhe. Perheessä homma pyörii, ja tehdään myös bisnestä. Patriarkkahahmo johtaa talouspuolta, taisi olla "forbe" sen hahmon nimike. Hänen tehtävänsä on keksiä aina ovela ratkaisu kulloiseenkiin pulmaan. Kuta ovelampi, kekseliäämpi, juonittelevampi ja härskimpi hahmo on, sen parempi ja kunnioitettavampi hän on myös toisten perheiden mielestä.Jännä jottei tuollainen toiminta pysähdy heti alkuunsa. Luulisi joittenkin automaagisten herätyskellojen soivan jos virkamiehille siirtyy miljoonatolkulla rahaa valtion kassasta.
Jaahas, ei sitten tarttekaan perua, duunikaveri rauhoittui ja on taas halukas lähtemään italiaanojen pariin. hurraa :thumbfh:Mulle ihan sama, en ollu alunperinkään järin innostunut. Lennot ja Hilton olis kyllä jo varattuna, mutta äkkiäkös ne peruu.
Suosittelen pitsaa.Jaahas, ei sitten tarttekaan perua, duunikaveri rauhoittui ja on taas halukas lähtemään italiaanojen pariin. hurraa :thumbfh:
Niitä on tullu Milanossa jo muutama syötyä, reippaasti ylihinnoiteltuja ja laatu aikalailla tuuripeliä, voittomahdollisuudet jotakuinkin sama aluokkaa kuin lotossa. Yllättäen maukkaimmat pitsat löytyivät firman Milanon toimipisteen ruokalasta.Suosittelen pitsaa.
http://www.iltalehti.fi/formulat/2012100416159099_fo.shtmlSchumacher vahvisti: Ohi on
Torstai 4.10.2012 klo 11.21
Michael Schumacher, 43, ilmoitti Suzukassa lopettavansa F1-uransa tähän kauteen.
Schumacher menetti paikkansa Mercedeksellä, kun talli palkkasi Lewis Hamiltonin ensi kaudeksi.
Schumacher saavutti urallaan seitsemän maailmanmestaruutta.
Hän lopetti ensimmäisen kerran uransa kauden 2006 päätteeksi, joilloin hän sijoittui MM-sarjassa Ferrarillaan toiseksi.
Schumin paluu nähtiin Mercedeksellä 2010, mutta hän ylsi palkintopallille enää kerran.
Tämän vuoden Euroopan GP:n kolmas tila Valenciassa jäi hänen parhaaksi paluun jälkeiseksi saavutuksekseen.
MM-sarjassa hän oli viime kaudella kahdeksas.
Ja tiedätkö mitä? Enämpi se auto ratkasee ku kuski!Noille vitun formulajutuille pitäis olla oma osionsa. Ketään kiinnosta. Eihän se ole edes urheilua.
No nyt tiedän!Ja tiedätkö mitä? Enämpi se auto ratkasee ku kuski!