Varmaan johtuu siitä, ettei tonne paista aurinko niin paljoa.Kuusamo on Euroopan sisäsiittoisin paikka![]()
Ei siellä väki kuitenkaan näyttänyt ihan siltä mitä elokuvissa jenkkiläisten maaseutupitäjien asukit.
Varmaan johtuu siitä, ettei tonne paista aurinko niin paljoa.Kuusamo on Euroopan sisäsiittoisin paikka![]()
Ei siellä väki kuitenkaan näyttänyt ihan siltä mitä elokuvissa jenkkiläisten maaseutupitäjien asukit.
Just noin mäkin tekisin. Ei siinä montaa jantteria tainnut omistajana olla. Ettei tuo puolitoista miljardia vaan olis saman markkinointijohtajan keksimä huhu joka ennusti firman liikevaihdon kymmenkertaistuvan vissiin maailman tappiin asti.voisin väittää hyväksi peliliikkeeksi raapasta nimet puolentoista miljardin kauppasoppariin, vetää vitun levee telemarkki ja lähtee thaimaaseen tsekkailemaan huoria ja huumeita nyt kun vielä kupla kimaltaa.
Kaukana,Kuusamo,
nyt kutsuu mua Kuusamo.
Serkun näen jämäkän,
ja siskon sinertävän.
Kuusamo,
nyt kutsuu mua kuusamo.
Siellä vaan,
mä rutsailla saan.
Siellä soi ikibanjo.Soitellaankohan siellä tuota kipaletta banjon säestämänä?
Veikkailisin pimpparautaa!:frank:Soitellaankohan siellä tuota kipaletta banjon säestämänä?
Kukkurukuu!Kaukana,
on mennyt älli, kaukana.
Mielenrauhan menetin,
kun sukua mä rutsasin.
Ainoa,
lie paikka vailla vaimoa.
Siskojen kaa,
se kanssani jaa...
Kukkurukuu sullekin! <3Kukkurukuu!
Voi hyvät hykkyrät tuota maata. Eihän siellä totuus ole koskaan ollut arvostettua ja vääristelyt toimintatapa.HS sanoi:Lavrov ei ymmärrä suomalaisten toimia lapsikiistoissa
8.10.2012 17:14 | 52 | STT
SABRINA BQAIN / HS
Sergei Lavrov
MOSKOVA. Venäjän ulkoministeriltä Sergei Lavrovilta ei riitä ymmärrystä suomalaisviranomaisten toiminnalle lapsikiistoissa.
"Venäjää vaivaa se, miten Suomi suhtautuu venäläisiin lapsiin", Lavrov vastasi Moskovassa The Association of European Businesses -järjestön tapaamisessa STT:n kirjeenvaihtajan kysymykseen.
Venäjällä on levinnyt viime päivinä paljon virheellistä tietoa muun muassa Suomessa huostaanotettujen venäläislasten lukumääristä. Lavrov sanoi itsekin kuulleensa, että Suomessa olisi otettu huostaan jopa tuhansia venäläislapsia.
"Tarkastelemme konkreettisia tilanteita, jottei esimerkiksi viikon ikäistä rintaruokittavaa lasta erotettaisi äidistään", Lavrov sanoi.
Lavrovin mukaan sellainen ei sovi sivistysvaltion periaatteisiin.
"Kun äidin lopulta annettiin taas olla neljän lapsensa kanssa, kiellettiin häntä samalla olemasta missään tekemisissä tiedotusvälineiden kanssa", Lavrov ihmetteli.
Lavrovin mielestä tämäkään ei mennyt yksiin sivistysvaltion normien kanssa.
Paljonkohan noille KRP:n miehille on maksettu venyttämisestä?Että ei ihan suomalaisen oikeusjärjestelmän omakehuiksi mene niin välissä on syytä katsoa tämä MOTin juuri tullut jakso lahjustutkimuksesta sekä oikeuden käynnin toimivuudesta meillä ja muualla eli Costa Ricassa.
Kyllä kadehdituttaa tuo ruotsalaisten kyky toimia tasa-arvon hyväksi! Kun huomataan epäkohta siihen puututaan välittömästi, oli kyseessä sitten kivekset armeijan tunnuksessa tai monipuolinen kouluruoka. Lakkaisivat vaan nuo patakonservatiivifasistivanhemmat yrittämästä estää kehityksen kehittymistä niin länsinaapurihan olisi täydellinen paratiisi elää.Keittäjä teki liian hyvää kouluruokaa - viranomaiset puuttuivat asiaan
Maanantai 8.10.2012 klo 14.50
Ruotsalaisen Falunin koulun keittäjä sai kuulla, että hänen tarjoamansa ruoka oli liian hyvää.
Falunissa koululaiset olivat tottuneet saamaan lounaalla tuoretta leipää ja 15 eri kasvista, mutta nyt siitä on tehty loppu.
Kaupunginhallituksen mukaan keittäjä Annika Erikssonin loihtima kouluruoka on liian hyvää, mikä ei ole reilua muiden koulujen oppilaita kohtaan. Ruoka ei viranomaisten mielestä myöskään vastannut vuonna 2011 säädettyä ohjetta terveellisestä ruokavaliosta. Erikssonia on näistä syistä määrätty rajoittamaan tarjontaa.
Keittäjä Annika Eriksson vakuuttaa, ettei hänen monipuolisempi kouluruokansa ole maksanut sen enempää kuin muidenkaan. Hän lisää pitävänsä tehtävänään tarjota oppilaille useita eri vaihtoehtoja.
Eriksson on nyt joutunut rajoittamaan kasvistarjonnan puoleen entisestä ja korvaamaan itse leivotut leivät kaupasta ostetuilla. Erikssonin perinteisesti pääsiäisenä ja jouluna tekemien noutopöytien tarjoilut ovat myös uhattuina.
Kaupunginhallituksen päätös on saanut koululaiset ja heidän vanhempansa raivostumaan. Falunin koulun neljäsluokkalaiset ovat laatineet vetoomuksen, jossa vastustavat päätöstä hillitä keittäjänsä kokkailuintoa.
Uutisesta kertoi The Local -verkkolehti.
IL
Jos ei olisi vakava asia, niin nauraisin ihan possunaKyllä kadehdituttaa tuo ruotsalaisten kyky toimia tasa-arvon hyväksi! Kun huomataan epäkohta siihen puututaan välittömästi, oli kyseessä sitten kivekset armeijan tunnuksessa tai monipuolinen kouluruoka. Lakkaisivat vaan nuo patakonservatiivifasistivanhemmat yrittämästä estää kehityksen kehittymistä niin länsinaapurihan olisi täydellinen paratiisi elää.
Tupssa on uhkana, että asiakkaat pitävät hyvää palvelua ja työn laatua yrityksen standardina ja siitähän koituu ongelmia.. Sen mitä muuten nykyistä ilmapiiriä haistellut, niin vastaavanlaisesta asenteesta ei työnantajat aina tykkää - pitää mennä tietyn sapluunan mukaan eikä sitä saa ylittää, vaikka homma toisi paikallisesti lisää hilloa myös sinne sikariportaaseen.
Ruotsin poliittisen korrektiukden kulttuurin tuntien en kyllä menisi moista lupaamaan.Eiköhän tuossa tapauksessa järki voita ja homma jatkuu entisellään - onneksi.
Aika jännää, että ohjelman nimi on "työ kannattaa", mutta sen tarkoituksena ei ole pitää katuja siistinä.Hollannissa työttömät pitävät kaupungin siistinä vastineeksi työttömyystuista. Rotterdamin satamakaupungissa työttömien on siivottava katuja ja osallistuttava työnhakukursseille 15 viikkoa kestävän ohjelman aikana.
Työ kannattaa -ohjelmalla on kaksi tarkoitusta. Sen lisäksi, että se pitää työttömät aktiivisina, sen tarkoitus on karsia pois järjestelmän väärinkäyttäjät.