Tuosta saa dosentti Joohan-eihän Bäckman taas raportoitavaa. Venäläisiä vuokratyöntekijöitä tapetaan Suomessa lapsikaappausten ohessa.
Tuosta saa dosentti Joohan-eihän Bäckman taas raportoitavaa. Venäläisiä vuokratyöntekijöitä tapetaan Suomessa lapsikaappausten ohessa.
...Rotia Siihen Touhuun.Johan Nyt Jotakin.
Presidentti Tarja Halonen syyttää entistä pääministeriä Matti Vanhasta "perusteettomasta syyttelystä" ja ihmettelee Vanhasen "heittoja" tänään ilmestyneessä kirjassa.
Tänään julkaistussa Halosen presidenttikausia käsittelevässä Tarja Halonen - Paremman maailman puolesta -teoksessa (Tammi) Halonen kertoo pitävänsä "erityisen loukkaavana", että Vanhanen on aiemmin väittänyt Halosen viivytelleen ulostuloaan Thaimaan tsunamikatastrofissa päiväkausia. Vanhanen olisi toivonut Halosta jakamaan henkistä painolastia myös Jokelan koulusurmien aikana.
- Vanhasen heitto ihmetyttää, koska pelastin hänet niin monta kertaa pälkähästä. Kun minä koetin ja koetin auttaa. Oli lukemattomia tilaisuuksia, joissa koetin häntä neuvoa ja auttaa, että tee näin ja näin ja tällä tavalla. Niin mitä siitä sitten saa? Jälkikäteen sanotaan, että olin yksin.
Halonen syyttää Vanhasen olleen muiden joukossa vähättelemässä presidentin työtä ja sen merkitystä.
- Tsunamin aikana hallitus pääministerin johdolla piti mahdollisimman selvänä, että asia kuului pääministerille. He koordinoivat, ja he ottavat sitten yhteyttä. Sanoin heille, että sanokaa vaan, koska tarvitsette, tulen heti. Mutta Vanhasen piti osoittaa, kuka koordinoi ja tekee.
Kirjan on kirjoittanut Ylen entinen politiikan toimittajan Hannu Lehtilä. Hän on haastatellut Halosta kevään ja kesän 2012 aikana.
- Pidän erityisen loukkaavana, että hän jälkeenpäin sanoo, että olisi tässä kyllä presidenttiä kaivannut. Olisi silloin sanonut muutakin kuin että otetaan yhteyttä. Mutta ei! Yhdessä vaiheessa hän sitten pyysi, voisiko presidentti sanoa jotain.
- Minä tietysti menin heti ja sanoin. Olen ottanut osaa vaikka mihin ja tehnyt vaikka mitä, mutta Vanhasen mielestä en ole näin tehnyt. Olen ollut haastateltavana, olen lähettänyt surunvalitteluja ja käynyt siunastilaisuuksissa ja muistojumalanpalveluksissa. Olen kohdannut surevia ihmisiä. Kyllä kaikki on dokumentoitu.
Johan Pomppas?Kuka ei kuulu joukkoon?
- Johan Sebastian Bach
- Johan Ludwig Runeberg
- Johan Leonid Bäckman
- Johan nyt on Markkinat
Saako se Putinilta rahoitusta?Johan Pomppas?
Eiköhän tuossakin todellisuus ole jostakin noiden kahden väitteen väliltä.Muistanpa nuo Vanhasen valittelut itsekin. Nyt odotellaan Matin vastinetta, mutta tuskinpa tuota tulee koska *dokumentointi*. Presidentin valtaoikeuksien oikeuksien suhteenhan tämä keskustelu ei ole tärkeä, mutta muuten mielenkiintoinen.
Bara från Folktinget :thumbup:Saako se Putinilta rahoitusta?
Halonen ärähtää Vanhaselle "Pidän erityisen loukkaavana..."
Tiistai 23.10.2012 klo 13.21
Presidentti Tarja Halonen pitää tuoreessa kirjassa Matti Vanhasen heittoja ja syytöksiä perusteettomina.
Entinen pääministeri Matti Vanhanen on aiemmin sanonut Halosen viivytelleen tsunamikatastrofin ulostulossa, ja että hän olisi kaivannut presidentin läsnäoloa.
Halosesta ilmestyi tänään kirja Tarja Halonen - Paremman huomisen puolesta (Tammi), jossa hän ottaa voimakkaasti kantaa Vanhasen sanomisiin.
Halosen mukaan vuoden 2004 tsunamin aikana hallitus pääministeri Vanhasen johdolla päätti, että asian hoito kuuluu pääministerille, joka tarvittaessa ottaa yhteyttä Haloseen.
- Sanoin heille, että sanokaa vaan, koska tarvitsette, tulen heti. Mutta Vanhasen piti osoittaa, kuka koordinoi ja tekee, Halonen sanoo Hannu Lehtilän kirjoittamassa kirjassa.
- Pidän erityisen loukkaavana sitä, että hän jälkeenpäin sanoo, että "olisi tässä kyllä presidenttiä kaivannut".
Halosen mukaan Vanhanen olisi voinut tuolloin sanoa jotain muutakin kuin että pidetään yhteyttä. Presidentti kertoo lähettäneensä surunvalitteluja, olleensa haastateltavana, käyneensä muistotilaisuuksissa ja kohdanneensa surevia ihmisiä.
- Vanhasen heitto ihmetyttää, koska pelastin hänet niin monta kertaa pälkähästä. Kun minä koetin ja koetin auttaa. Oli lukemattomia tilaisuuksia, joissa koetin häntä neuvoa ja auttaa, että tee näin ja näin ja tällä tavalla. Niin mitä siitä sitten saa? Jälkikäteen sanotaan, että "olin niin yksin".
MARI PUDAS
mari.pudas@iltalehti.fi
Vähän jänskättää löytyiskö vielä kolmannesta lehdestä quotettavaksi.Uuniperunalle kyytiä:
Energiajuomat pitäisi kieltää kokonaan. Ei niistä muuten olisi mitään haittaa, mutta kun ihmiset eivät osaa käyttää niitä maltilla. Teinit juo niitä joka päivä monta tölkkiä. Suuret määrät sokeria ja kofeiinia on tosi paska juttu terveyden kannalta, varsinkin nuorilla. Siinä saa totaalisesti sekoitettua hormonaalisen toiminnan.
Juuri näin. Ollaanhan me joskus samaakin mieltä. *wink*Energiajuomat pitäisi kieltää kokonaan. Ei niistä muuten olisi mitään haittaa, mutta kun ihmiset eivät osaa käyttää niitä maltilla. Teinit juo niitä joka päivä monta tölkkiä. Suuret määrät sokeria ja kofeiinia on tosi paska juttu terveyden kannalta, varsinkin nuorilla. Siinä saa totaalisesti sekoitettua hormonaalisen toiminnan.
Joisivat vaikka kahvia (ilman maitoa).Joisivat teinit kaljaa lailla minun.
Oho. Kops.Juuri näin. Ollaanhan me joskus samaakin mieltä. *wink*
t: Red Bull antaa siivet