Sue_me
Well-known member
- Liittynyt
- 1.8.2005
- Viestit
- 27848
Olisi ainakin tasapuolista kaikille.Jee orjatyövoimaa!
Toisin kuin tänä päivänä.
Olisi ainakin tasapuolista kaikille.Jee orjatyövoimaa!
Ai Presidentinlinnan juhliin tulee kutsu, heh heh olinpa hauska.Ja jollei sivari kelpaa, linna kutsuu.
Onks tää provoTuli mieleen mitä Suomi tekee armeijalla?
Siis onko siitä oikeasti jotain hyötyä tai tulisko vieraat vallat tänne het' sutena, jos täällä ei olis armeijaa lain?
Itsellä ei ole asiasta aavistustakaan enkä ole armeijaa lopettamassa, mutta pohdiskelin vain tällaista vaihtoehtoa, että oltais ilman. Vähän kuin Ruotsi tuossa vieressä. Ei sinnekään oo kukaan höökinyt, eikä hirveästi uhkailutkaan höökimistä.
Mitä nyt neukut välillä vähän kokeilee ollaanko hereillä.
Kansantaloudellisestihan a) säästettäis ja kee) työurat pitenis jos ei yleistä asevelvollisuutta olisi.
Jos joku heittää tähän jotain 'miesten koulusta' tms. potaskaa, niin lupaan vetää huutonaurut.
Uskooko muutkin forumistit näin?Venäjä ja ex-Nliitto pitivät ympärysvaltojaan puskurivaltoina, jotta mahdolliset sodat käydään muualla kuin omalla maaperällä. Ainakin alkuvaiheessa ja poislukien täysimittainen ydinsota.
Suomen heittäessä pyyhkeen kehään, tänne höökisi välittömästi Venäjän joukot, koska muussa tapauksessa pitkä itäraja olisi auki marssia suoraan Pietariin. Eihän sellainen käy venäläisille.
Siinä nyt on ainakin yksi konkreettinen esimerkki.
Heitäppä oma arvio mitä tapahtuisi, jos Suomi lakkauttaisi puolustusvoimat?Uskooko muutkin forumistit näin?
Tein pollin.Heitäppä oma arvio mitä tapahtuisi, jos Suomi lakkauttaisi puolustusvoimat?
Ok.Räjähdys sattui Irlannin pääkaupungissa Dublinissa sunnuntain vastaisena välisenä yönä.
Poliiseja varmaan siirtyy vartijoiksi ja portsareiksi sankoin joukoin.Ei siitä paljoa aikaa kun Paatero vihjaili Suomen poliisimiehistön ja etenkin pomojen palkkojen laahaavan niin paljon yksityissektoria jäljessä (en tiiä mihin vertasi) että se alkaa olla jo riski. Että alkaisivat olla lahjustenottovalmiudessa.
Ei kai siinä.- Minä en pelkää Soinia sen enempää kuin muitakaan, pelkään vain Jumalaa.
Perussuomalaisten puheenjohtajuus on Soinin sanojen mukaan "aivan helvetillinen homma". Puoluetoverit järjestävät ikävän yllätyksen toisensa jälkeen.
- Siellä ovat olleet hakkaraiset, halla-ahot, hirvisaaret. Jos ei muuta, niin sitten Olli Immonen menee pöhköyksissään A-talkiin, Soini kirjoittaa.
Kansanedustaja Pentti Oinosellekin Soini kertoo tokaisseensa, että "ilman minua sinä lykkäisit Rautavaaralla potkukelkkaa".
- Nämä pääköt, jotka ovat jatkuvasti julkisuudessa, luulevat pääsevänsä sen avulla eteenpäin, mutta ei se välttämättä lisää heidän kannatustaan.
Toilaukset syövät Soinin aikaa ja energiaa tärkeämmiltä asioilta.
- Jos tämä puolue ymmärtäisi jotain, niin sen pitäisi vapauttaa minut kaikesta hallinnosta, kaikista tomppeleiden toilailuista.
- Mitä väliä sillä on, jos joku huru-ukko jossain kirjoittelee jotakin?
Puolueesta erotettua James Hirvisaarta Soini luonnehtii yksilöhörhöksi, joka kaappasi viikon julkisuuden.
- Puolueen sivupoluilla menee muutama hönö, jotka eivät edes pysyisi pinnalla, ellei media heitä nostaisi.
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajuus on Soinille mieleen. Siinä puolueen murheet unohtuvat.
- Kun keskustelen suurlähettiläiden kanssa, ei tule mieleen Helsingin piirijärjestön pököpäät.
Oinosesta Soini kirjoittaa: "Yllättääkö Pentti Oinonen minut positiivisesti? Yllättää olemalla hiljaa, eipä juuri millään muulla tavalla."
Aika onnettomat Hitler-viikset tolla kundilla.
Itävaltalaiset kellarikulmakarvat sillä kuitenkin on.Aika onnettomat Hitler-viikset tolla kundilla.
Onhan se puolueen puheenjohtajalta aika reipasta kertoa julkisesti havainneensa suurimman osan puolueen kansanedustajista, jäsenistä ja kannattajista olevan idiootteja.Soinikin näyttää hiffanneen sen minkä suuri osa suomalaisista on tiennyt jo hyvän aikaa.
Ja Kettusella menee "suomalaiset perusarvot" ja "perussuomalaiset arvot" sekaisin.HS.fi sanoi:Osa perussuomalaisista katuu lapsialoitteen allekirjoittamista
3.4.2014 15:03 3
STT
Marko Happo
Perussuomalaisten kansanedustaja Pentti Kettunen ei aio perua kohua herättänyttä lakialoitettaan.
Kettunen sanoo, että ei halua luopua suomalaisista perusarvoista. Hän osasi odottaa palautetta, jota nyt on tullut puolesta ja vastaan
Kettusen ja muutamien muiden perussuomalaisten aloitteessa ehdotetaan, että avioliitossa lapsia synnyttäneen naisen eläkeikä olisi muita alhaisempi. Näin tuettaisiin muun muassa avioliittoinstituutiota.
Osa perussuomalaisista katuu kohualoitteen allekirjoittamista.
Keskisuomalaisen mukaan ainakin kuusi perussuomalaista kansanedustajaa on vetäytynyt aloitteesta.
Aloitteella oli vielä eilen 16 perussuomalaista allekirjoittajaa. Lehden mukaan nimensä ovat vetäneet pois Anssi Joutsenlahti, Kimmo Kivelä, Jari Lindström, Martti Mölsä, Ville Välimäki ja Kaj Turunen.
Ilta-Sanomille ryhmänjohtaja Lindström harmitteli aloitteen allekirjoittamista jo eilen illalla. Hän sanoi lehdelle pyytäneensä eduskunnan keskuskanslialta nimensä poistamista listalta.
Itävaltalaiset kellarikulmakarvat sillä kuitenkin on.
Asiaa! "Pieni pesämuna vanhuuden varalle" niin varmaan joo. Veikkaan, että äijälle tulee muutama yllättävä 'työmatka' ja limusiini-Skoda on kentällä odottamassa. hummani hei...Eurojackpot-rivin Oulussa tavaratalo J. Kärkkäisellä viime viikolla ruksinut mies voitti lähes puoli miljoonaa euroa.
Voittorahat mies aikoo sijoittaa. Mutta mielipidettä aviosiipalta ei ole vielä kysytty.
- Ehkä jossain vaiheessa kerron myös vaimolle, että on pieni pesämuna vanhuuden varalle, mies sanoo Veikkauksen tiedotteen mukaan.