Erityis- ja kasvisruokavaliot

  • Viestiketjun aloittaja Örfil
  • Aloituspäivämäärä

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26910
Taju hämärtyy aika nopeasti, ettei se eläin pitkään tuskaa tunne. Kai.
Niinhän se sanoo, että eläimestä tulee välittömästi aivokuollut, kun sen kaulavaltimo kunnolla leikataan auki. Vaikka se jonkun aikaa sätkiikin.
 

Lunssila

Well-known member
Liittynyt
6.6.2008
Viestit
18223
Niinhän se sanoo, että eläimestä tulee välittömästi aivokuollut, kun sen kaulavaltimo kunnolla leikataan auki. Vaikka se jonkun aikaa sätkiikin.
Tuoreet muikuthan sätkii vielä pannullakin vaikka pää on jo biojäteastiassa.
 

burb

.
Liittynyt
19.2.2002
Viestit
46199
Tuoreet muikuthan sätkii vielä pannullakin vaikka pää on jo biojäteastiassa.
Jos tuollainen toiminta on lähellä sydäntä, kannattaa kuuklettaa vaikkapa sanoilla "japan food alive".
Jos toisaalta ei tykkää katsella sätkiviä elukoita kun niitä valmistetaan ruuaksi, ei kannata kuuklettaa.
En nyt linkittänyt mitään, koska olen häveliäs ja muutenkin. No eihän esim. se mustekala enää elossa ole, mutta joo. Elikkäs.
 

Zoe

Maagikko, noituja
Liittynyt
25.11.2002
Viestit
9925
Sijainti
Nollola
Tampere maailmankartalle!

Tampereen McDonald's-pikaruokaravintoloihin tällä viikolla testimyyntiin tullut McVeggie-hampurilainen on herättänyt kiinnostusta ja jopa kateutta ympäri maailman. McVeggie on amerikkalaisketjun ensimmäinen täysin vegaaninen hampurilainen, jota ei ole toistaiseksi saatavilla muualta kuin Tampereelta. Tampereenkin ravintoloissa kokeilu päättyy 21.marraskuuta.

Uutuustuotteen testauksesta ovat uutisoineet muun muassa Business Insider, The Independent ja Daily Star. Business Insider kutsuu testiä sen pienuudesta huolimatta "maatajärisyttäväksi" etenkin niille, jotka pitävät sekä kasvispohjaisista ruoasta että pikaruoasta. Kansainvälisen median verkkojuttuihin on koottu suomalaisten sosiaalisessa mediassa jakamia kuvia ja kokemuksia uudesta hampurilaisesta. Esimerkiksi Business Insider luonnehtii ensimmäisiä kommentteja varsin myönteisiksi.The Independentin keräämissä some-kommenteissa puolestaan vaaditaan vastaava tuotetta muun muassa Yhdysvaltojen ja Ruotsin markkinoille.

McVegan-hampurilaisessa on sämpylän lisäksi soijapohjainen pihvi, kananmunaton McFeast-kastike, tomaattia, suolakurkkua, sipulia, salaattia, sinappia ja ketsuppia. Ketju aikoo päättää loppuvuoden aikana, tuleeko hampurilainen sen valikoimiin pysyvämmin.
IL
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Puolisko tykästynyt käyttämään kahvimaitona Oatlyn kaura"maitoa". Kyllähän tuo melkein kermasta menee.
 

AJ

Well-known member
Liittynyt
19.7.2000
Viestit
69605
Sijainti
Toinen Maailma
Jos pikaruoka ei tähän mennessä ole ollut vegaanille sopivaa, niin miten vegaani on oppinut pitämään siitä?
 

burb

.
Liittynyt
19.2.2002
Viestit
46199
Ai hippi juo maitua?
Tiesithän, että yhtä maitulitraa varten tapetaan kaksi lehmää.

Maitu on murha.
 

ilmalämpöpumppumies

Warrior soturi
Liittynyt
28.11.2016
Viestit
260
Sijainti
pumpussa
En ole kasvissyöjä, mutta liki vegetaarinen. Mielestäni ruokavaliossa on oltava selkeä linja, jolloin lihaa syö joko paljon tai vähän, eikä miten sattuu.
 
Ylös