Katsoin Leclercin kierroksen onboardista. Pari virhettähän siihen mahtui ja vielä on pikkuisen tällä tulevalla suurtalentilla virheherkkyyttä, mutta nopeutta on valtavasti. Kunhan hioutuu vielä hieman niin eiköhän tässä ole tulevaisuuden Ferrarin maailmanmestari. Hienosti on vetänyt. Sauberilta Ferrarille, paineet ovat valtavat sellaisessa siirrossa. Hienosti on mennyt kausi vaikka kipeitä virheitä toki on, esim. Hockenheimissa.
Mutta mielenkiintoista kyllä nähdä mitä tekee Sebastian Vettel. Oikeastaan koko Vettelin Ferrariaika ei ole mennyt kovin putkeen. Alonso oli lähempänä mestaruutta Ferrarilla kuin Vettel koskaan tähän mennessä. 2017 sekä 2018 mestaruus olisi oman tulkintani mukaan ollut sillä autolla otettavissa, mutta homma kaatui ihan herran omiin käsittämättömän usein toistuviin samankaltaisiin virheisiin.
Edelleen kun näitä kausia kelailen, olen aika varma että esimerkiksi Hamilton tuossa samassa autossa olisi sen mestaruuden vienyt.
Vettelin todellinen taso taitaa jäädä itselleni ainakin aika suureksi kysymysmerkiksi. Neljä mestaruutta Red Bullilla, olisiko sitten sokaissut herran itsensäkin hieman oman tasonsa suhteen. Tallikaverina silloin oli toki Webber, joka taisi olla nopea mutta muistaakseni ailahteleva tasoltaan sekä myös virheherkkä toisinaan. Ricciardolta tuli aika pahasti pataan 2014, ja päätti vaihtaa maisemaa. Ferrariajat voisi sitten melkeinpä kiteyttää yhteen lauseeseen, silloin kun tämä haistatteli Charlielle Mexicossa.
Vettelin suurin ongelma taitaa olla ehkä Vettel itse.