Kaikkein huvittavinta on ollut huomata, kuinka jotkut pitää Russellia rengaskuiskaajana. Maine perustuu muutaman vuoden takaiseen Belgiaan, jossa ajoi yhdellä stopilla, mutta menetti voiton kun auton paino laski liikaa muistaakseni juuri renkaiden takia.Itse en ole juuri koskaan pitänyt tätä kovin kummoisena kisakuskina. Hyvä, mutta vrt Trulli/Fisichella. Russell sai aikaisemmin tallissa kaiken mahdollisen avun, viimeistään radiopuheluiden kautta, tallikaveri ajoi tälle säätöjä, ym, mutta kun tämä loppui, niin ukko on pehmeä kuin Paavo Pesusieni.
Russell tuhoaa renkaansa pääsääntöisesti ekana, ja sitä on ollut monta vuotta. Renkaan hallinta on kärkiukoista jopa heikointa. Kisanopeus ei ole missään nimessä mitään erikoista koko uransa aikana. Aika-ajoissa nopea, mutta kisat ryssii monta kertaa.
Antonellin tekemä tulos Russellia vastaan on itseasiassa erittäin nöyryyttävää. Kukaan mestareista tai tulevista mestareista ei ole kokenut samaa, että noin kokematon antaa selkäsaunan ihan ajamalla ja eikä puhuta mistään parin pisteen erosta tai tasapelistä Alonso/Hamilton tapaan.