WebSlave
Trackman
- Liittynyt
- 9.2.2005
- Viestit
- 29660
Ainakin se, että ruotsinopiskelu onkin peruskouluissa vapaaehtoista.Yllättikö?
Ainakin se, että ruotsinopiskelu onkin peruskouluissa vapaaehtoista.Yllättikö?
Millos se semmoseks on muuttunut? :eek!:Ainakin se, että ruotsinopiskelu onkin peruskouluissa vapaaehtoista.![]()
Ei siellä ruåttintunnilla aina ollut pakko istua. Joskus sai vaihtoehdon istua käytävän puolella..Ainakin se, että ruotsinopiskelu onkin peruskouluissa vapaaehtoista.![]()
13:49 Puupään viestissä.Millos se semmoseks on muuttunut? :eek!:
Minulle läheiset pienet miehet ovat tehneet havainnon, että Matti Huutosella ja toisella nuorella miesmeteorologilla on yhteinen kravatti! Ehkä he nyt saavat omat? Ehkäpä Matti Huutonen saa villasukkansa takaisin!:ahem:No jopas!
Sen jälkeen kun täytin 18 ja aloin itse allekirjoittaa poissaolovihkoni ei minua paljon ruotsintunnilla näkynyt. Kävin silloin toisessa lukiossa moikkaamassa bändikavereita. Opettaja oli sitä mieltä, etten pääse läpi, mutta tiesin yo-kokeen sopivan minulle ja kirjoitinkin C:n. Ei siinä viimeisen puolen vuoden aikana enää mitään olennaista opi.Ei siellä ruåttintunnilla aina ollut pakko istua. Joskus sai vaihtoehdon istua käytävän puolella..
En ole ihan varma, olisiko pahempi asia se, että kys. nainen jätettiin hukkumaan ulkomaalaisuutensa takia, vai se että jätettiin ilman minkäänlaista (teko)syytä.Etkai sä nyt jumalauta oikeesti usko, että suomalaiset jättäisivät ihmisen hukkumaan vain sen vuoksi, että on esim. ihon väriltään tumma tai vaikka venäläinen?!
Tuolla kun uida-kroolaa-räpiköi reilut pari kilsaa kerralla, niin usein muuten säihkähtää kun joku nassikka huilaa altaanpohjassa. Sitten kun seuraa niitä touhuja, niin hengissähän ne on. Kovia poikia ja tyttöjä sukeltelemaan. Kerran säihkähdin kun kääntyessäni takaisin päin, vieresen radan pohjassa oli joku tyyppi. Olikin sitten, kun lähelle pääsin, niin semmonen hengenpelastusnukke.Jos selkeästi ulkomaalainen tekee niin, suomalainen saattaa ajatella että "tollasia ne kaikki on, aina meuhkaa yleisellä paikalla" ja jatkaa kroolaamista.
Kyl.Yllättikö?
Ne punaiset! :thumbup:Minulle läheiset pienet miehet ovat tehneet havainnon, että Matti Huutosella ja toisella nuorella miesmeteorologilla on yhteinen kravatti! Ehkä he nyt saavat omat? Ehkäpä Matti Huutonen saa villasukkansa takaisin!:ahem:
Maailman nopein seitsemän hengen auto: 483 km/t!
Maailman nopein katulaillinen "tila-auto" lienee mitä suurimmalla todennäköisyydellä kuvan amerikkalainen ratalimo.
Auton suola-aavikolla ajettu nopeusennätys on huimat 483 kilometriä tunnissa. Vertailun vuoksi maailman nopein sarjavalmisteinen henkilöauto eli Bugatti Veyronin saavuttaa 420 km/h huippunopeuden.
Ratalimusiinista entistäkin erikoisemman tekee se, että auto on myös tavallisen tallaajan vuokrattavissa. Päivävuokraa edullisempaa on kuitenkin hypätä kyytiin. Yhden ratakierroksen ajaksi takaosan penkille pääsee istumaan tasan 200 dollarilla, eli noin 150 eurolla.
IS
Onneksi edes vankila säilyy.Pelso säästyy lakkauttamiselta
Konnunsuon vankila Lappeenrannassa lakkautetaan vuoteen 2012 mennessä. Pelson vankila Vaalassa sen sijaan jatkaa nykyistä pienempänä, 120-paikkaisena suljettuna vankilana. Hallitus päätyi tähän ratkaisuun keskiviikkoisessa iltakoulussaan.
Oikeusministeri Tuija Brax (vihr.) perusteli ratkaisua vankeinhoitolaitoksen rahoitustilanteella. Tämä tarkoittaa sitä, että vankiloiden suuriin remontteihin ei ole mahdollisuuksia. Hän korosti, että rakennuskustannukset eivät saa syödä varoja henkilöstökuluista ja itse vankeinhoidosta.
Braxin mukaan kyse oli ennen muuta aluepoliittisesta ratkaisusta. Ratkaisu on hänen mielestään hyvin tärkeä Vaalan kunnalle, ja sitä kautta Kainuun maakunnallekin.
Pelson vankimäärä putoaa noin 200:sta 120:een. Henkilöstömäärä laskee 130:sta 80:een. Poistuvaa henkilöstöä pyritään ohjaamaan muun muassa Kestilään.
Konnunsuo lakkautetaan, kun remontointi maksaa liikaa. Vankilan oma kustannusarvio vaan oli huomattavasti pienempi kuin valtion. Ei herroile vaan kelpaa, että vangit olisivat mukana remontoinnissa. Kai ne vangit rasittuisi liikaa, vankilassahan pitää saada olla kuin hotellissa.Onneksi edes vankila säilyy.
Meillä poika istuu samanlaisessa istuimessa. Kerrassaan tyylikäs laite.Tulee jotenkin mieleen tällainen ratkaisu, kun kerran on puhe turvaistuimista.
![]()
Jätkä yritti huijata! No toinen kerta toden sanoo. Ehkä se perustelee seuraavaa äänestyskierrosta neljän vuoden päästä samalla tavalla.Iltalehti sanoi:Obama uusi virkavalansa
22.1.2009 3:27 (Päivitetty 22.1.2009 5:33)
Yhdysvaltain presidentti Barack Obama on vannonut virkavalansa toistamiseen, koska hän takelteli sanoissaan toissapäiväisessä seremoniassa.
Syy oli tosin korkeimman oikeuden puheenjohtajassa, joka luki valatekstin hieman väärin.
Tilaisuus uusittiin Valkoisessa talossa yöllä Suomen aikaa. Obaman edustajat kertoivat, että tällä kertaa kaikki sanat tulivat oikeassa järjestyksessä. Heidän mukaansa vala oli kuitenkin lainvoimainen myös ensimmäisellä kerralla.