Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / TALVIkausi '08-'09

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.

sooda

Alan Parsa
Liittynyt
25.1.2001
Viestit
5068
Sijainti
the real mid-west, Seinäjoki

Kyl vaan. Summanen on niin kova jätkä että vaikka kaikki SM-liigan valmentajat laskettaisiin yhteen ei summaksi tulisi edes puolta Summasta. Tosi on. Tuollaiset perlekeen Kummolat kummittelevat houruissaan ja pitävät Suomen jääkiekkoa pihdeissään. Taitamatonta. Kummola, painu Helsink... ei ku helvettiin.
 
Viimeksi muokattu:

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Kimi ei kelpaa missifinalisteille
23.02.2009 17:36
Minna Nikola (Kuva: MTV Oy)

Miss Suomi -finalistit saivat vastata kysymyksiin, joissa kahdesta vaihtoehdosta piti valita mieluisampi.

MTV3.fi tiedusteli misseiltä, valitsisivatko he Peten vai Koopin, Salkkari-Miron vai Joonatanin, Niinistön vai Vanhasen sekä formulakuskeista Kimi Räikkösen vaiko Heikki Kovalaisen.
Ulla Mattsson. (Kuva: MTV Oy)

Missien suosikeiksi nousivat Idols-Pete Parkkonen, niukalla ääntenenemmistöllä Salkkareiden Miro, Sauli Niinistö sekä Heikki Kovalainen. Selvin suosikki oli juuri Heikki, jota pidettiin muun muassa kollegaansa Kimiä komeampana.

Esimerkiksi Heli Kuhlberg perusteli Heikin olevan Kimiä suusanallisesti etevämpi:

– En saisi Kimin puheesta mitään selvää. Kovalainen on söötimpi, kaunotar perusteli.

Myöskään pääministeri Matti Vanhanen ei löytänyt paikkaansa naisten sydämissä. Sauli Niinistöä sen sijaan pidettiin karismaattisena miehenä, joka on jämäkkä, eikä sotkeudu turhiin kohuihin.

Idols-Pete taas vetosi missikandidaatteihin tyylillään ja nuoruudellaan.

– Fanitan ihan täysillä Peteä. Hän on tosi söpö, Ulla Mattsson hehkutti.
Katso, mitä missit vastasivat!
Essi Pöysti. (Kuva: MTV Oy)

Vaihtoehdot olivat 1) Pete vai Koop, 2) Miro vai Joonatan, 3) Niinistö vai Vanhanen ja 4) Kimi vai Heikki Kovalainen.

Pauliina Markkola:

1. Pete. Niin namu poika. Sytyn tuollaisista pörrötukista ja pusuhuulet on tärkeät.

2. Miro. Ennen hymyilin aina, kun näin Joonatanin Salkkareissa mutta nyt hän on lihonut, niin siksi mieluummin Miro.

3. Niinistö. Olen saanut hänestä paremman kuvan median kautta. Hän on myös karismaattisempi.

4. Kovalainen. En tiedä hänestä mitään, mutta Kimi on yök.

Ulla Mattsson:

1. Pete. Fanitan ihan täysillä Peteä. Katsoin kaikki Idols-finaalitkin ja ne on yhä minulla. Pete on tosi söpö.

2. Miro. Ennen pidin Joonatanista enemmän, mutta nyt Miro on parempi. Hänellä on niin ihana hymy, tekisi mieli vain rutistaa häntä.

3. Niinistö. Tosi charmikas ja urheilullinen mies. Hyvä kuva julkisuudessa, ahkera ja miehekäs.

4. Kovalainen. Antanut itsestään hyvän kuvan julkisuudessa eikä ole mikään kohu-Kovalainen. Lahjakas mies.

Henna Lintukangas:

1. Koop. En tykkää nuoremmista miehistä. Pete on myös liian lyhyt. Koop on symppis ja Petestä en vain syty.

2. Miro. En ole koskaan oikein Joonatanista perustanut. Miro on rokimpi.

3. Vanhanen. Hän on pitkä ja pääministeri.

4. Kovalainen. Koska Kimi ei osaa puhua. Hänen äänensä on niin ärsyttävä, etten jaksaisi kuunnella häntä pitkään. Kovalainen vaikuttaa fiksulta mieheltä.

Essi Pöysti:

1. Koop. Hän on sellainen perusmies. Tykkää siivota ja ajaa nurmikkoa.

2. Joonatan. Hän on vain suloinen. Tykkään yleensä vaaleista enemmän kuin tummista.

3. Sauli. Vaikuttaa järkevältä ihmiseltä.

4. Kovalainen. Antanut hyvän kuvan julkisuuteen itsestään.

Noora Salo:

1. Pete. Ihanat kikkurat hiukset, eikä ole niin hillitty kuin Koop.

2. Joonatan. Kiltti poju ja sporttisen oloinen. Miro on liian pahis minun makuuni.

3. Vanhanen. Fiksunoloinen mies.

4. Kimi. Hän on paikkansa ansainnut ja suosii missejä.
Elsi Suolanen (Kuva: MTV Oy)

Elsi Suolanen:

1. Pete. Hän on enemmän minun ikäluokkaani, hyvännäköinen ja tumma.

2. Miro. Molemmat tosin näyttävät liian kilteiltä, mutta tummat ovat kauniimpia.

3. Niinistö. Karismaattisempi eikä hänellä ole silmälaseja.

4. Kovalainen. Pidempi ja parempi englanninkielentaito.

Minna Nikola:

1. Pete. Koska Koop on niin ällö.

2. Miro. Hänellä on niin söpöt hiukset.

3. Niinistö. Hän on antanut edes vähän fiksumman kuvan julkisuuteen kuin Vanhanen.

4. Kovalainen. Komeampi ja söpömpi hymy.

Linda Wikstedt:

1. Pete. Pari vuotta vanhempana.

2. Joonatan. Hän on niin huvittava ja paremman näköinen.

3. Niinistö. Hänellä ei ole rillejä ja on rauhallisempi kuin Vanhanen.

4. Kovalainen. Vaikka Kimillä on tällä hetkellä ehkä enemmän massia, niin Kovalainen on komeampi, kiltimpi ja varmaan pidempi kuin Kimi.
Annika Fagerström (Kuva: MTV Oy)

Annika Fagerström:

1. Pete. Hän on niin ihku. Ihana kikkarapää. Hänen olisi pitänyt voittaa Idols. Petessä on karismaa ja sitä jotain.

2. Miro. Joonatan on niin nössö.

3. Niinistö. Vanhasella on aika huono naismaku ja hän on jo niin nähty. Sauli on kiltimpi.

4. Kimi. Hän on ihan ihku ja Kimillä on enemmän rahaa kuin Kovalaisella.

Heli Kuhlberg:

1. Pete. Hän on enemmän minun tyylinen, söötti, ihana, seksikäs pörröpää.

2. Joonatan. En seuraa kauheasti Salkkareita, mutta Joonatan on tosi söpö poika ja vaikuttaa siltä, että voisi olla tosielämässä ihan fiksu tyyppi.

3. Vanhanen. Jos on pakko valita jompikumpi, niin valitsen Vanhasen. Niinistö on niin häijy.

4. Kovalainen. En saisi Kimin puheesta mitään selvää, niin ei siitä tulisi mitään. Kovalainen on söötimpi.
MTV3:n vittuilu kimin suuntaan saa jo naurettavia piirteitä:thumbdown Jos olisin kimi ei heruisi haastattelua MTV3:n porukalle kisaviikolla.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
YLE sanoi:
Sähköpostin ympäristöhyöty kärsii tulostamisesta

Sähköpostin käytöstä tuleva ympäristöhyöty vähenee huomattavasti, kun kuluttajat tulostavat paperille saamiaan viestejä. Itellan tutkimuksen mukaan kaksi kolmasosaa suomalaisista tulostaa lähes aina matka- ja muut lippunsa.

21 prosenttia kyselyn vastaajista tulostaa sähköisiä asiakirjoja usein, tavallisimmin tiliotteita, palkkalaskelmia ja laskuja. Tulostamista suosivat vanhemmat ikäryhmät.

Itella tutki ympäristöasenteita myös laajemmin. Vaikka kuluttajat pitävät paperiviestinnän hillitsemistä tärkeimpänä ympäristötekona, valtaosa haluaa silti lukea mainoksensa paperipostina.

Tutkimukseen vastasi noin 1 500 yli 15-vuotiasta suomalaista.
Tuo otsikko kyllä yllätti. En olisi ikinä arvannut:eek!:

No tämä uutinen taas...mikä mättää? Fortumkin taisi tehdä historiaa ja laskea sähkön hintaa, mutta ruoan hinta..
YLE sanoi:
Ruuan hinta nousee edelleen

Suomessa ruoan hinta on noussut vuoden aikana eniten EU-maista. Energian ja raaka-aineiden halventuminen näkyy muualla Euroopassa ruoan hintojen laskuna, mutta suomalaisiin hintoihin niillä ei ole ollut vaikutusta.

Joulukuusta joulukuuhun ulottuva Eurostatin hintaseuranta kertoo, että Suomessa ruoan hinta on kallistunut ennätysvauhtia, yli 10 prosenttia vuodessa. Vielä tammikuussakin hinnat nousivat yli seitsemän prosentin vuosivauhtia.

Eniten ovat nousseet jauhojen, lihan, kalan, maitotuotteiden ja vihannesten hinnat. Vuoden aikana jauhojen hinta nousi lähes 60 prosenttia, pastojen lähes kolmanneksen ja riisin viidenneksen.

Myös ruoan hintatasossa Suomi on Euroopan kärkeä, esimerkiksi Keski-Euroopan suurissa maissa ruoka on Suomea halvempaa. Ekonomisti Martti Luukko Kuluttajaliitosta ketoo, että sekä joulukuun että tammikuun nousuluvut ovat suurimpia koko Euroopassa.

- Euroopasta vain Islannissa ruoan hinta on noussut nopeammin, Luukko toteaa.

Suomi seurasi Eurooppaa vain hintojen nousuaikana

Tilastokeskuksen mukaan ruoan hinta nousi Suomessa aluksi muuta Eurooppaa hitaammin, mutta kun ruoka alkoi muualla Euroopassa halventua, Suomessa hinnat nousivat edelleen. Hintojen nousua perusteltiin alun perin sekä raaka-aineiden että energian hintojen kallistumisella. Kun molempien hinnat kääntyivät laskuun, ruoka halpeni muualla, mutta ei Suomessa.

- Tämä on todellakin yllättävää eikä siitä ole oikein kattavaa selitystä, mistä Suomen muusta Euroopasta poikkeava hintakehitys johtuu, Luukko ihmettelee.

Luukko toteaa, että alkutuotannon osuus elintarvikkeiden hinnasta ei ole kovin suuri, mutta sen sijaan kaupan ja jalostuksen osuus on sitäkin suurempi.

- Onko nyt jotenkin niin, että kilpailu ei toimisi ihan täydellä teholla, Luukko kysyy.

Pessimistit ovat jo alkaneet epäillä, että kauppa ennakoi hintojen nostolla lokakuussa tapahtuvaa arvonlisäveron laskua.
 

Mangelo

Well-known member
Liittynyt
19.4.2007
Viestit
24380
http://blogit.mtv3.fi/racegirl/

#
Anette Latva-Piikkilä
Anette Latva-Piikkilä on entinen kuljettaja ja nykyinen MTV3:n toimittaja. Anette kirjoittaa Racegirl-blogissaan laaja-alaisesti autourheilun maailmasta. Anette ajoi kilpaa karting-autoilla vuoteen 2001 asti ja kilpakumppaneihin lukeutuvat mm. Kimi Räikkönen, Heikki Kovalainen, Lewis Hamilton ja Nico Rosberg. Anette jätti aikoinaan mm. Kimin taaksensa karting-kisassa. Seuraavassa kisassa "Jäämies" ajoi Anetten varpaat muusiksi.
Hienoa MTV3 :D
 

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Ois kyllä kiva tietää mitä kimi on tehnyt "Pellelaakson" tyypeille.Ei tuommoinen uutisointi ole normaalia.
 

Bobakki

@f1hog
Liittynyt
29.6.2000
Viestit
19758
Sijainti
En oo mistään kotosin
Ois kyllä kiva tietää mitä kimi on tehnyt "Pellelaakson" tyypeille.Ei tuommoinen uutisointi ole normaalia.
Mikä tuossa nyt on niin pirun ihmeellistä? Muistelisin, että Räikkösen isä on kertonut tuon jutun ensimmäisenä Kimin asennetta kilpa-autoiluun kommentoidessaan. Vihaako sekin poikaansa nyt sitten?
 

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Mikä tuossa nyt on niin pirun ihmeellistä? Muistelisin, että Räikkösen isä on kertonut tuon jutun ensimmäisenä Kimin asennetta kilpa-autoiluun kommentoidessaan. Vihaako sekin poikaansa nyt sitten?
Et ole vissiin seurannut MTV3:n uutisointia esim.testeistä ym.asioista.Pelkkää vittuilua.
 

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Olen toki, enkä ole samaa mieltä paria poikkeusta lukuunottamatta. Luette nykyään kaiken läpi etsien jotain, mistä valittaa ja erehdytte useimmiten. Tämä on oikein hyvä esimerkki.
Ehkä on näin,mutta heidän uutisointinsa on muuttunut vain sen takia,että Kimi ei tee enää duunia heille,mikä on lapsellista.Pitäisi ehkä jatkaa F1 puolella.Saisiko nämä viestit siirrettyä tai poistettua?

Aika erikoista että jokainen "negatiivinen" sanottava tuomitaan vittuiluksi, petturuudeksi tai muuksi. Tuossa kerrottiin fakta neutraaliin äänisävyyn, thäts it.
Sä näät sen tuolla tavalla minä erilailla.
 
Viimeksi muokattu:

Bobakki

@f1hog
Liittynyt
29.6.2000
Viestit
19758
Sijainti
En oo mistään kotosin
Ehkä on näin,mutta heidän uutisointinsa on muuttunut vain sen takia,että Kimi ei tee enää duunia heille,mikä on lapsellista.Pitäisi ehkä jatkaa F1 puolella.Saisiko nämä viestit siirrettyä tai poistettua?
Voi ne siirtää, mutta jos tahdot asiasta enämpi keskustella, niin tee ennemmin uusi otsikko kunnon alustuksella. Viestit kun tulevat aikajärjestykseen ja näillä täällä olevilla on minusta vähän hölmö aloittaa keskustelua :)
 

ToXiCiTy

I am fabulous!
Liittynyt
20.4.2008
Viestit
16731
Sijainti
Järvenpää
Voi ne siirtää, mutta jos tahdot asiasta enämpi keskustella, niin tee ennemmin uusi otsikko kunnon alustuksella. Viestit kun tulevat aikajärjestykseen ja näillä täällä olevilla on minusta vähän hölmö aloittaa keskustelua :)
Ei tämä aihe omaa toikkia tarvitse:) Ei ole niin tärkeä asia minulle.
 

Knoukka

Well-known member
Liittynyt
25.5.2000
Viestit
27426
Miksei ne vaan yksinkertaisesti myy leffalippuja ennakkoon?


Yksityiset ihmiset haluavat tukea Mannerheim-elokuvaa

Mannerheim-elokuvan tuottaja Markus Selinin viikonloppu sujui ihmisten yhteydenottoihin vastaillessa. Yhteydenottojen pääasiallinen viesti oli se, että ihmiset haluaisivat tukea Mannerheim-elokuvan kuvaamista.

Tukeaan ovat tarjonneet niin suurten yritysten johtajat kuin tavalliset kansalaisetkin. Tarjottu tuki on vaihdellut 50 eurosta erisuuruisten laskujen maksamiseen.

- Nyt tutkitaan sitä, että olisiko yksityisten ihmisten tuen vastaanottaminen juridisesti mahdollista. Keräyslupa täytyy järjestää ja verotusasiat ottaa myös huomioon, sanoo Selin.

Tarkoitus on, että ihmisten ideat otetaan käyttöön. Se, mitä tullaan tekemään, päätetään Selinin mukaan aivan muutaman päivän sisällä.

Mannerheim on persoonana suomalaisille tärkeä. Ehkä juuri siitä johtuu se, että elokuvan tilanne näyttää tällä hetkellä aivan uskomattoman hyvältä, Selin toteaa.

- Kukaan ei voi tällä hetkellä tietää sitä, milloin kuvaukset päästään aloittamaan. Ideaalitilanne olisi se, että ulkokohtaukset kuvattaisiin tämän talven lumilla. Kaikki tarpeellinen on panssarivaunuja myöten olemassa, kertoo Selin.
Rahoittajan vetäytyminen on yleistä elokuva-alalla

Elokuva-alalla on hyvin yleistä se, että joku rahoittajista vetäytyy kesken produktion, sanoo Selin. Esimerkiksi Steven Spielbergin elokuva Abraham Lincolnista on pantu jäihin, koska Paramount Pictures ilmoitti rahojen loppuneen.

- Tämä on Hollywoodyssä ihan jokapäiväistä.

Mutta ainutkertaista on se, että kansa lähtee rahoitukseen mukaan, Selin hehkuttaa.
 

Knoukka

Well-known member
Liittynyt
25.5.2000
Viestit
27426
Heh, huumorilla, heh! :D

Hups, miljoonavoitto jäi saamatta!


Miljoonapotti meni sivu suun, kun seinäjokelaismies jätti lottokupongin jokeriosan pelaamatta.
Seinäjoella jätettiin lottokuponki jolla olisi irronnut Jokerin päävoitto - jos jokeriosa vain olisi täytetty...
Seinäjoella jätettiin lottokuponki jolla olisi irronnut Jokerin päävoitto - jos jokeriosa vain olisi täytetty... (JARNO RIIPINEN)

Seinäjoen Kauppakadun R-kioskilla otettiin viime viikolla vastaan pelikuponki, jossa oli Jokerin 1,5 miljoonan euron päävoittorivi, kertoo Ilkka verkkosivuillaan. Potti jäi kuitenkin saamatta, sillä kupongin jättänyt mies ei ollut pelannut Jokeria.

Kuponki jolla olisi irronnut Jokerin päävoitto on kehystetty, ja se on näytteillä Kauppakadun R-kioskissa.

Ilkan tietojen mukaan miljoonat täpärästi menettänyt mies suhtautuu tapaukseen huumorilla
.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös