Ei se ole seuraavissa vaaleissa edes ehdokkaana.Mä muutan Ruotsiin jos Stubbia ei valita seuraavaksi presidentiksi
Siis jos joku rikoksiin syyllistynyt ulkomaalainen on määrätty karkotettavaksi, niin silloin määräys pitää pistää täytäntöön. Se ei riitä perusteeksi, että siinä maassa, mihin karkotuksen saanut pitäisi palauttaa, on levottomat olot, tai että karkotettavalla ei ole asiakirjoja.Suomeen on tulossa Euroopan väljin ulkomaalaislaki, jos maahanmuuttoministeri Astrid Thorsin (rkp) esitys hyväksytään eduskunnassa.
Rikoksen tehnyt voisi saada oleskeluluvan, jos niin sanottu tekninen este estää poistamisen maasta. Hän voisi uuden lain mukaan tuoda myös perheensä Suomeen, kunnes hänet karkotetaan.
Rötöstelleelle ulkomaalaiselle voidaan myöntää jatkuva oleskelulupa, jos maasta poistaminen ei ole hänestä riippumattoman teknisen esteen vuoksi mahdollista. Karkotettavalle turvapaikanhakijalle voitaisiin myöntää jatkuva oleskelulupa humanitaarisen suojelun perusteella.
Thors kuuluukin Ruotsalaiseen kansanpuolueeseen, eikä Suomalaiseen.Toivon todella, että tuo lakiesitys ei mene läpi. Astrid Thorsilla on ihan älyttömiä ideoita. Hänen pitäisi muistaa, että Suomen ministerinä hänen pitäisi ajaa suomalaisten eikä ulkomaalaisten etuja. Kohta hän saakin varmaan mieleensä, että ne somalialaiset merirosvot pitää saada tänne töihin, kun ovat niin ahkeraa ja reipasta porukkaa.
Tuskinpa Sale asettuu ehdolle seuraaviin pressavaaleihin. Olen käytännössä samaa mieltä nimim. SOKON kanssa. Presidentiksi Sale ei hae, koska valtaoikeuksia karsitaan jatkuvalla syötöllä. Presidentin virka on (nykyään) vain olemista ja luulen, että sellaista tupakoiva rullaluistelija ei kestä.Pressa nyt on politiikanhuippu (olkoon valtaoikeudet mitä tahansa). Niinistö on jo ollut ehdolla, joten halukkuutta löytyy.
Eurooppa-ministeri Astrid Thors (r.) tuo EU-kokousmatkaltaan tuliaisiksi Suomeen nuuskaa. Thors esitteli ostoksiaan ulkoministerien kokouksen yhteydessä pidetyssä lehdistötilaisuudessa Brysselissä.
Hän oli ostanut kymmenen purkkia Göteborgs Rape -nuuskaa Ruotsissa välilaskun aikana.
Thors ei kertonut tarkemmin ostostensa tarkoitusta, mutta nähtävästi hän protestoi EU:n nuuskapolitiikkaa, jolla nuuskan myynti on kielletty koko EU:ssa Ruotsia lukuunottamatta.
Göteborgin raiskaus, no johan.Nuuska-Thors:
Ministeriö paljastaa mokansa: Ongelma huomattiin, mitään ei tehty
Oikeusministeriö myöntää virheensä kunnallisvaaleissa kokeillun sähköisen äänestyksen suhteen. Ministeriö paljastaa, että jo testausvaiheessa huomattiin, että äänestäjälle saattaa jäädä virheellinen käsitys äänestyksen onnistumisesta, mikäli äänestyskortin poistaa laitteesta liian aikaisin. Asialle ei kuitenkaan tehty mitään.
Ministeriön sisäisen tarkastuksen päällikkö Riitta Laitinen selitti tiedotustilaisuudessa, että syynä ongeman unohtamiseen oli testaustulosten "tavanomaista epämuodollisempi käsittelytapa".
Kortin poistamisesta seuraava sovelluksen palaaminen aloitusnäytölle oli ministeriön mukaan suunniteltu ominaisuus, jonka oli katsottu turvaavan vaalisalaisuuden luotettavimmalla tavalla. Nyt ministeriö selittää , että havainto ei osin tämän takia johtanut korjaukseen. Havaintoon liittyvää riskiä ei ehkä myöskään nähty todellisena, koska äänestyksen kulku oli monin eri keinoin ohjeistettu.
Tökkivän tiedonkulun seurauksena ministeriö aikoo muuttaa hallintoyksikkönsä rakennetta.
Sisäisen tarkastuksen selvityksen mukaan jatkossa projektisuunnitelmissa tulisi kirjata toimittajalle velvollisuus ilmoittaa, jos ministeriön vastuulle kuuluvien asioiden hoitotavassa tai ministeriön ilmoittamissa tiedoissa on puutteita, jotka voivat vaarantaa työn oikeasisältöisen toteutumisen.
Ministeriö tunnustaa harkinneensa käytettävyyden suunnitteluun erikoistuneen asiantuntijan arvion hankkimista, mutta jättäneensä sen pois suunnitelmista jo projektin alkuvaiheessa vuonna 2006.
Lisäksi ministeriön sisäisen tarkastuksen jälkeen myönnetään, että puutteita oli hankkeen kokonaishallinnassa ja siinä, että ministeriön edustus hankkeen johtamisessa oli kapea.
Selvitys käynnistettiin, koska sähköisesti annettuja ääniä katosi Kauniaisissa, Vihdissä ja Karkkilassa kaikkiaan 232 kappaletta. Oikeusministeriö tekee sähköisen äänestyksen kokeilusta myös kokonaisselvityksen, jonka on määrä valmistua loppukeväällä 2009.
Oikeusministeriö on antanut Helsingin hallinto-oikeudelle lausuntonsa sähköistä äänestystä koskevista valituksista. Hallinto-oikeuteen tuli viisi valitusta.