Veikkaan, että suurin osa kannattaisi Ferraria. Ei siis Leclerciä vaan Ferraria. En pitäisi tuota valintaa edes vaikeana.Mitäs ajattelette, kumpaa italialaiset kannustaisivat tälläisessä skenaariossa?
Eli kauden ratkaisuhetket olisivat käsillä, ja Kimi Antonelli Mercedeksellä taistelisi maailmanmestaruudesta Ferrari-kuljettajaa vastaan, olkoonpa vaikka Charles Leclerc kyseessä.
Mahtaisi siinä olla valinnan vaikeus heilläkin.
Urheilupsykologi Riccardo Ceccarelli näkee Kimi Antonellin aitona uhkana George Russellille. Mercedeksen brittikuskilla ei ole varaa virheisiin.
Mercedes on ollut täysin ylivoimainen uuden F1-kauden alussa ajettuaan kaksoisvoittoon sekä Australiassa että Kiinassa. Antonelli, 19, voitti Shanghaissa viime viikonloppuna ja Russell, 28, viikkoa aiemmin.
Ceccarellin mielestä Antonelli voi syrjäyttää jo tällä kaudella Russellin Mercedeksen ykköskuskina. Hän vertaa tilannetta vuoteen 2007, kun Lewis Hamilton nousi Fernando Alonson ohi McLarenilla.
Tuolla kaudella mestaruuden vei Ferrarin Kimi Räikkönen yhden pisteen erolla.
– Russell on ehdottomasti paineiden alla, koska Kimillä on se tulevaisuus hänen edellään, Ceccarelli kommentoi Motorsport Italialle.
– George ei ole tietenkään vanha mies, mutta hän on siinä vaiheessa uraansa, että jokainen menetetty mahdollisuus on huti. Hän ei saa menettää mahdollisuutta kaikkein kilpailukykyisimmän auton hallintaan. Hänellä ei ole varaa virheisiin.
– Kimillä ei ole mitään hävittävää. Jos hän pystyy haastamaan Russellin aika-ajoissa ja kisoissa seuraavissa kilpailuissa, George tulee kärsimään siitä eniten. Hän ei ole koskaan kohdannut kilpailijaa (tallissa), joka on hänen edellään. Nyt nuori kuski voi viedä häneltä maailmanmestaruuden.
Olipas siinä annos paskaa. Ai katsos, kuuluisa urheilupsykologi onkin italialainen.Kuuluisa urheilupsykologi näkee Kimi Antonellin valtavan potentiaalin olevan uhka George Russellille.
Onhan tämä Russelin mestaruus hävittäväksi. Tätä on odotettu ja nyt pitäisi tehdä aikaan tulosta. Enkä epäile etteikö kykenisi tekemään. Ellei sitten Toto ala suosimaan Kimiä kyrpänaamaisen Yrjön kustannuksella.Kuuluisa urheilupsykologi näkee Kimi Antonellin valtavan potentiaalin olevan uhka George Russellille.
Antonelli ehkä pysyy Mersulla 2029 asti, jos Mersu näin haluaa. Kukaan ei lyö keltanokalle Euroopan kisojen taantuman aikana 4 vuoden vedenpitävää pahvia kouraan. Siksi Mersu ilmoittikin vain tämän kauden Antonellin kanssa jota taas tarkastellaan tänä vuonna. Aito pitkä monivuotinen pahvi on kuten Verstappenilla ja Leclercillä joiden kohdalla ilmoitettiin suoraan näiden jatkavan monen vuoden päähän.Viime vuonna auto oli tosi erilainen, kuin Kimin ajotyyli, niin saa nähdä mitä tällä kaudella saa aikaiseksi. Itse odotan tältä jo aika paljon.
On kiinnostavaa näiden kahden kesken, että jos Kimi pystyy jo tällä kaudella laittamaan kunnolla kampoihin, niin mitä käy Russellin katillalle? On ihan suurikin mahdollisuus, että Russell menee rikki. Ei kuitenkaan ole mikään vahvin tapaus.
Viime vkl näytti, että miten kovasti harmitti. Tosin itsellä olisi varmasti lentänyt kypärät ja hanskat samassa tilanteessa sekä tasajalkaa olisi tullut hypittyä pitkään, eihän siellä kukaan ole hävitäkseen.
Kimin sopparikin vissiin monivuotinen vs Yrjön 1 vuotinen, jossa menestykseen perustuva optio, joka todennäköisesti mestaruus. Mutta se on nyt enemmän, kuin mahdollinen, jos sääntömulkkaukset ei vie moottorietua. Uskon tosin Mesen olevan valmis uusiin testeihin ym, kun ne kesäkuussa tulee. Isompi riski lienee, että Ferkku ym saa kehityslupaa omaan moottorinsa.
https://www.f1oversteer.com/news/george-russell-should-be-worried-about-max-verstappen-as-new-kimi-antonelli-contract-detail-emerges/#:~:text=George Russell should be worried as Andrea,Mercedes contract runs through 2029
Russellin omista sanomisista sai sellaisen kuvan, että todennäköisesti jatkuu automaattisesti vain mestaruudesta. Mutta mitään tietoahan ei siitä ole.Antonelli ehkä pysyy Mersulla 2029 asti, jos Mersu näin haluaa. Kukaan ei lyö keltanokalle Euroopan kisojen taantuman aikana 4 vuoden vedenpitävää pahvia kouraan. Siksi Mersu ilmoittikin vain tämän kauden Antonellin kanssa jota taas tarkastellaan tänä vuonna. Aito pitkä monivuotinen pahvi on kuten Verstappenilla ja Leclercillä joiden kohdalla ilmoitettiin suoraan näiden jatkavan monen vuoden päähän.
Russellin sopimus tulee jatkumaan automaattisesti, koska Mersu on ylivoimainen ja ei paljoa tarvitse tehdä option täyttämiseksi. Toki tämäkin optio on ostettavissa ulos.
Ei ole olemassa mitään mestaruusoptiota. Mikään talli tai kuski ei halua lähteä kuskimarkkinoille joulukuussa kun kaikki muut ovat jo sopimuksensa solmineet. Mistä edes olet moisen keksinyt?
Niin kuin mistä sanomisista? Onko maininnut jotain mestaruudesta?Russellin omista sanomisista sai sellaisen kuvan, että todennäköisesti jatkuu automaattisesti vain mestaruudesta. Mutta mitään tietoahan ei siitä ole.
Mestaruutta pidän kuitenkin Russellille jopa todennäköisenä tänä vuonna