2008 Australian GP - Kilpailu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mjk
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Suomalaiset olisivar pärjänneet hyvin, mutta onni ei ollut nyt oikein myötä
 
No Heikin kisa meni jo siinä vaiheessa pilalle kun Denis sano että pistetään 5 kierrosta enemmän bensaa prkl
 
Vittu kyllä vituttaa. Alussa näytti siltä että Kimihän nousee helposti podiumille. Kisan alku oli Kimiltä suorastaan jumalaista ajoa. Sitten tuli se eka virhe...vähän ajan päästä toinen. mitäpä väliä tosin kun autokin lopulta hajos. Saatanan.
 
Noble sanoi:
Suomalaiset olisivar pärjänneet hyvin, mutta onni ei ollut nyt oikein myötä

No Kimi teki kyllä pari aika pahaa virhettä mitkä olis helposti voinu lopettaa kisan.
 
heikki ajoi juu hyvän kisan ja huonoa tuuria oli mukana ja sijoitus olisi ollut parempi paremmalla mäihällä. räikkösen suoritus oli alisuoritus. eipä tuntunut autokaan toimivan mutta ei kyllä kuskikaan. kisavauhti ei riittänyt mäkeille, mutta todellista vauhtia ei kuitenkaan kimiltäkään nähty erilaisten sekoilujen takia kisassa.
ferrari 4- arvosana

malesiaan odottaen ja toivottavasti siellä nähdään suoritusvarmuutta ja nopeutta ferkuilta. en usko heidän vauhtinsa olevan mitenkään kadoksissa vaikka joku täällä sitä toitottaa.
 
Täytyy nyt ihan oikeasti kysyä, että nämäkö muka ovat maailman parhaimmat kuljettajat ja mailman parhaimmat autot? Hallitseva maailmanmestari tekee Dangerous Dan – tyyppisiä virheitä ja maailmanmestari tallin kumpikaan auto ei näe edes ruutulippua. Kyllä on F1:n taso retuperällä, mutta sen siitä saa kun antaa miesten hommat lapsille. Noh, parhaimmat loistivat tänään, mutta taso ei ole kummoinen, kun vain kuusi kuljettajaa tuli maaliin.

Kermitiltä jälleen kerran täydellinen ja virheetön ajo tällä kertaa yhdistettynä STR:n loistavaan varikkotaktiikkaan oli tuoda suuren luokan yllätyksen. Champ Car – mestari piti hienosti kaksinkertaisen maailmanmestarin takanaan kovemmilla renkailla ja heikommalla autolla. Siinä sitä Champ Car – sarjan tasoa teille epäilijöille. Todella suuri sääli, ettei Seb nähnyt ruutulippua, mutta pari pistettä luultavasti tulee kunhan Barrichello ja Nakajima hylätään.
Hyvin edustit Champ Car - sarjan muistoa isolla näyttämöllä. Merci siitä Sebastien :thumbup:
 
Oli kyllä sikäli positiivinen kisa, että kukaan ei päässy pahasti karkuun.. Kiitos tosin taitaa kuulua SC:lle. :thumbfh:
 
Onnittelut Hamiltonille ansaitusta voitosta.

Jos nyt hakemalla hakee hyvää tästä kisasta, niin kovalaisen ei pidä hävetä ollenkaan, loistava kisa. Nico näytti miksi hänestä pidettiin kynsinhampain kiinni. Onneksi valitsin hänet f1managerin kuskiksi. :)
 
Jaaha, että semmonen kisa, Massa mokas, Kimi mokas ja autotkin vielä hajos... Eniten harmittaa Heikki, 22 sekunnin johto ja nopeimpia kierroksia kunnes joku Glock päättää vetää antaumuksella pihalle ja SC radalle...
 
Oli loistava kisa Lewikseltä, ilman sc muut olisivat jääneet todella kauas. On se kova äijä.
 
Pade_ sanoi:
Kimi pehmeillä renkailla raskaalla bensalastilla :alppu:

Samoin, ihan uskomatonta menoa ! :thumbup: Ja sen ekan turva-auton kanssa oli tosi tiukalla, vain vähän myöhempään ja kimi olisi ehtinyt stopata ja saada turva-auton hyödyn.

Turva-auto sekoilu pilasi Heikin kisan... Mutta kiva että Nico pääsi podiumille :)

Pahaan rakoon sattui Heikille...

Nico :thumbup:
Nick :thumbup:
Rubens :thumbup: (ens kerralla tiimi saa kyllä muistuttaa noista valoista)
 
PuoliPöhkö sanoi:
Taisi käydä niin harvinaisesti, että Kimillä petti arviointikyky hyvän alun jälkeen pahasti. Taisi mies tuskastua ohittamisen vaikeuteen ja alkoi mokailla.

Veit sanat suustani. Ja kun se alussa näytti jo niin hyvältä...

itkuhan tässä tulee saakeli.
 
Mediaprofeetta sanoi:
Vittu kyllä vituttaa. Alussa näytti siltä että Kimihän nousee helposti podiumille. Kisan alku oli Kimiltä suorastaan jumalaista ajoa. Sitten tuli se eka virhe...vähän ajan päästä toinen. mitäpä väliä tosin kun autokin lopulta hajos. Saatanan.

No eihän Kimin ajossa ollut lähtöä lukuuottamatta mitään erikoista. Nousi kahdeksanneksi ja siinähän hän pysyi, paitsi sit muutaman sijan nousi varikkokäyntien aikana. Uskon, että ilman yhtään turva-autoepisodia järjestys olisi ollut: Hamilton, Räikkönen, BMW:t ja sit Räikkönen. Toki Massakin olisi ollut vielä edessä, jos ei olisi lähdössä mokannut.
 
MTV3 sanoi:
Räikkönen nousee mahdollisesti kahdeksanneksi, koska kuudenneksi ajanutta Honda-kuski Rubens Barrichelloa uhkaa hylkäys. Turva-autotilanteessa varikolla käynyt Barrichello palasi varikolta radalle päin punaisia valoja.
Jee, ehkä jopa yksi piste tulossa :)

Olipahan ajelua...
 
Kimillä tuli kyllä liikaa virheitä, vaikkei tuolla mitään merkitystä ole lopputuloksen kannalta, kun vehkeet ei kestäny...
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös