#3 Max Verstappen 2026 @ Nürburgring 24h

Liittynyt
17.1.2017
Viestit
7470

spotter90

Half Blind, Full Throttle
Liittynyt
8.9.2014
Viestit
11925
Sijainti
Helsinki
Minähän himo noihin koppiautoihin on tullut, kun aiemmin sitä on pidetty pappasarjana. Muutama eläköitynyt F1-kuski ajoi mm. DTM:ssä takavuosina.
Olisiko kyse Verstappen-vaikutuksesta? Mitä ikinä hän ajaakin, huomioarvo on suuri ja kilpaveljet haluavat ajaa samoissa kisoissa. GT-kisojen keskustelu on Maxin myötä siirtynyt täälläkin F1-puolelle.
 

speedman

race is in my head
Liittynyt
26.10.2008
Viestit
1548
Eikös nyt ajeta enemmän kaasu pohjassa ykkösissäkin?
Hoh hoijaa. Ykkösissä ei ole vuosikymmeniin ajettu kisoissa kaasu pohjassa, koska rajoitetut, koneet, laatikot jne jne jne jne. Aika-ajoissa hetken juu, that's it.

Kysyin Palttalalta miten säästelet SPA24 kisassa autoa? En mitenkään, kun lentävällä kisa alkaa: 24h lusikka lattiassa: yötä päivää👍
 

Punainen

Well-known member
Liittynyt
4.2.2002
Viestit
991
Minähän himo noihin koppiautoihin on tullut, kun aiemmin sitä on pidetty pappasarjana. Muutama eläköitynyt F1-kuski ajoi mm. DTM:ssä takavuosina.
Minä epäilen, että osa viehätystä olisi ajaa kyseisellä radalla. Veikkaan, että LeManskin kiinnostaisi ratana useita nyky F1 -kuskeista.
 

Punainen

Well-known member
Liittynyt
4.2.2002
Viestit
991
Nürren järjestäjät pyytäneet Verstappenia olla osallistumatta avajaisseremoniaan, koska läsnäolonsa saa liian suuret ihmismassat liikkeelle. Aikamoista. Onko Nürre jotenkin pieni alue vai miksi tätä ongelmaa ei ole Ykkösissä?
Se rata on oikeasti aika pienten kylien ja teiden alueella. Sinne tarvitaan hyvin tehdyt suunnitelmat isoja ihmismassoja varten. Ehkä aika ei ole riittänyt tähän?
 
Liittynyt
17.1.2017
Viestit
7470
Jaoit sitten testipäivän tuloksia eiliseltä. Oikeat aika-ajot tapahtuu parin tunnin päästä.

But it meant relatively little because Thursday effectively served as a testing day for those in the top SP9 class.

That is despite the two sessions being called Qualifying 1 and 2, as it is used to determine grid spots 50 to 161 for Saturday’s race start.
 
Ylös