Pälkähti tuossa Senna dokkaria katselle mieleen ajatus, että Kimin siirto Ferrarille ei ollut pelkästään Ferrarin ja kimin välinen soppa. Voisikohan olla että jossei nyt aivan ratkaisevana tekijänä, mutta mukana olisi ollut jokin taho josta me katsojat emme ikinä saa tietää, kuten Eclesstone. Bernie on viimeisen päälle viisas mies markkinointi puolella ja tietää mikä kansaa kinnostaa. Koko f1 sirkus hyötyy tästä asiasta niin paljon, että väkisinkin tulee mieleen, ettei tässä ole pelkästään kyse Ferrarin ja Kimin sopasta, vaan berniellä saattaa olla lusikka sopassa. Kaksi sarjan valovoimaisinta kuljettajaa samaan taliin, jos olisin Bernien asemassa olisin ainakin itse tämmöistä kuviossa ollut enemmänkin kuin mielissään, mieleeni olisi saattanut jopa järjestää tilanne pienellä rahallisella täkyllä näin.
Hyöty katsojiaan menettäneille Formuloille tämän onnistuessa on niin suuri, että eipä taida Kimin 20milj palkka siinä tuntua missään. Näinköhän Ferrari maksaa tällä kaudella ollenkaan palkaa kujettajille, Alonson palka tulee Santanderilta ja Kimin Bernien takatasksuta![]()
Eikö joskus kesällä ollut ainakin huhua, että Bööni ei halua Kimiä Ferrarille Alonson kanssa, vaan halusi pitää Räikkösen Lotuksella? :doubtful:
Hyvä Kimi! Kimi on maailmanmestari 2014!
Hallitseva Ferrarin maailmanmestari, olet tervetullut voittamaan taas uuden mestaruuden!
En Coulthardilta odottaisi ainakaan villeneuvetasoista negatiivista juttelua.Odotellaanpa vielä kun joku toimittaja keksii soittaa kommenttiautomaatti-eläkeläisille nimeltä Coulthard tai Villeneuve.Kuullaan taas kuinka Kimistä ei ole yhtään mihinkään.
Kun Massa kerkesi avautumaan, ettei Alonsoa paljon simulaattorissa näkynyt, niin Kimi on ollut kiltti ja ahkera poika ja tänään tehnyt simulaattorityötä Maranellossa.
Kovasti näyttää olleen myös nimikirjoitusten jakoa tehtaan työntekijöille.
http://formula1.ferrari.com/news/simulator-work-factory-stroll-kimi
Ihan ihme meininkiä Kimiltä. Taitaa tietää että Fernando tallitoverina on tähän saakka uran kovin haaste ja yhtään siimaa ei saa antaa, ei varsinkaan tallin sisäisessä politiikassa. Jännä kausi tulee jos molemmat ottaa toisensa noin kovina vastustajina, mutta niitähän ne onkin. Toivottavasti tällä kaudella nähdään uran paras Kimi ja uran paras Fernando.
E: Toisaalta jos molemmat ajavat uransa parhaimmat, niin mistä me sen huomaisimme, kun tallitoveriinhan sitä yleensä verrataan..
EE: Aah, prosenteista! Jos Kimikin alkaa puhua prosenteista, sitten voi olla jo varma.
Sarkasmia?
Voihan Kimi olla oikeasti kiinnostunut autojen tekniikasta, kuten jutussa kerrottiin.
Ja ei varmaan ole haitaksi ymmärtää miten auto toimii, ainakin jos siellä F1 puolella kiertelee.![]()
Ei ollut sarkasmia. Pohjautuu ihan lausuntoihin Ferrarin sisältä, ja ulkoinen habitus ihan silmä määräiseen arvioon että mies on hoikempi kun aikoihin![]()
Ja ehkä Kimi jo ajattelee asioita kahden vuoden päästä.. ehkä jatkosopimus? Ehkä lopettaa sitten joskus huipulta Ferrarilla?
.
Milloin viimeeksi Ferrarilla on ollut näin legendaarinen ja kova kuljettajakaksikko? Schumi-Irvine? :doubtful:
Milloin viimeeksi Ferrarilla on ollut näin legendaarinen ja kova kuljettajakaksikko? Schumi-Irvine? :doubtful: