Aironhankaimet

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja AJ
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

AJ

Well-known member
Liittynyt
19.7.2000
Viestit
69605
Sijainti
Toinen Maailma
F1-sarjaa pidemmän aikaa seuranneet tietävät mistä on kyse. Pilkkaa vai suorituskykyä?
 
Mainittakoon, että tämä Tyrrellin kehittämä innovaatio tunnettiin myös kahvikuppitelineenä ja periskooppina.
 
Aironhankaimet:
Salo-com-o-Tyrrell-de-97.jpg
 
Jacques sanoi:
Aironhankaimet:
Salo-com-o-Tyrrell-de-97.jpg

Herää tietysti kysymys, että miksei nuo siivet olisi toimineet puoli metriä lähempänä tienpintaa? :doubtful:

Olikos se Prostin autoissa, jossa oli vain toisella puolella tuollainen siipi, koska se olisi tullut bensatankin korkin päälle se toinen siipi? :D
 
vmjs sanoi:
Herää tietysti kysymys, että miksei nuo siivet olisi toimineet puoli metriä lähempänä tienpintaa? :doubtful:

Olikos se Prostin autoissa, jossa oli vain toisella puolella tuollainen siipi, koska se olisi tullut bensatankin korkin päälle se toinen siipi? :D
Taisi tuossakin olla syynä sääntöjen kierto... "puoli metriä lähempänä tienpintaa" oli alue johon ei siipiä saanut laittaa, mutta nostamalla ne ylös löytyikin paikka jossa siivet ei olleet kiellettyjä.
Näin ainakin alussa sanottiin, en muista oliko syy tosiaan tämä vai puhtaasti se että ne eivät vain olisi toimineet alempana(haitanneet enemmän muuta autoa).
 
Olikos se Prostin autoissa, jossa oli vain toisella puolella tuollainen siipi, koska se olisi tullut bensatankin korkin päälle se toinen siipi?
Tuosta en tiedä, mutta mieleen tuli tapahtuma Argentiinan GP:ssä 1998, jolloin toinen Saubereista menetti varikkokäynnillä oikeanpuolimmaisen lisäsiipensä kun se takertui vauhdissa johonkin bensaletkuun tms. :D
 
Tosiaan se ei ole vielä itselle selvinnyt, että miksi ne lisäsiivet piti nostaa noin korkealle?

Muistaakseni se oli Prost talli, jolta kilpailu tohinassa lähti toinen hankain irti ja huomasivat, että yhdellä hankaimella auto on nopeampi, ja käyttivät tätä menetelmää jälkeenpäin seuraavissa kisoissa.
 
Joo, kyllä se paikka johtui juuri säännöistä, alempana olisivat olleet laittomat (vaan eipä toikaan paikka kauan laillisena pysynyt). Prost jätti toisen pois juuri tankkauksen takia - kuten vmjs aivan oikein muisti - aika-ajoissa niilläkin oli molemmin puolin, puuttui vain kisoissa toiselta puolen. Tankkaus-aukko sattui olemaan huonossa kohdassa, sitä ei oikein voinut ottaa huomioon suunnitteluvaiheessa kun nää tuli kesken kauden muotiin.

Ja varsinaiseen kysymykseen, pilkkaa ja suorituskykyä.
 
Kyllähän takasiipikin olisi ylempänä, jos säännöt sen sallisivat. Ideana on aina saada siiville laminaarista (ei-turbulenttista) virtausta, muun muassa siksi korkea paikka.
 
Ylös