AMD integroimassa näyttistä prossuun

Rusina

Lux Aeterna
Liittynyt
12.1.2004
Viestit
5082
Sijainti
Hyvinkää
Nyt kun AMD meni ostamaan ATi:n niin heti tuli ilmi huhuja siitä, että tulevaisuudessa näkisimme AMD:ltä prosessoreita joissa olisi integroituna grafiikkasuoritin.

Nyt AMD:n pomo nimeltä Phil Hester on kertonut AMD:n suunnitelmista. AMD tähtää siihen, että tällainen suoritin näkee päivänvalon vuonna 2008 ja tulee kun pääsevät siirtymään 45nm valmistusarkkitehtuuriin.

http://news.com.com/AMDs+CTO+says+Intel+messed+up/2008-1001_3-6118265.html
Tehokäyttäjille tuskin se paras vaihtoehto, mutta työkoneisiin tuommoinen olisi loistava: AMD:n työkoneen emolevyn valmistuskustannukset putoavat kun näyttiksen saa sisällytettyä kiinteänä osana prosessoria.
 

OoPee

Nuori ikäisekseen
Liittynyt
2.6.1999
Viestit
81527
Sijainti
Far enough
Onkohan tossa oikeesti mitään järkee? Meinaan kun onhan noita näytönohjaimia integroituna emolevyihinkin. Tuskin tuo tehokkaampi on kuin semmoinen ja tuskin paljon halvempikaan.
 

Rusina

Lux Aeterna
Liittynyt
12.1.2004
Viestit
5082
Sijainti
Hyvinkää
Riippuu toteutuksesta. Työkoneissa on melkein yksi ja lysti noiden tehojen suhteen; tehoja vaaditaan pelaamiseen. Jos saavat sen luontevasti integroitua prosessoriin, niin tuo olisi halvempi. Vai miten selität sen, että ATi RageXL-näyttispiiriä valmistetaan yhä, vaikka oli 8 vuotta sitten halpispiiri ;). ATi RageXL on ollut erittäin simppeli ja halpa valmistaa ja siitä irtoaa tarpeeksi tehoa 2D-käyttöön.

Kuitenkin nyt emolevyille pitää ensinnä valmistaa piiri mikä vastaa grafiikoista ja tämän lisäksi pitää rakentaa 'kanavia' näyttispiirin ja prossun välille. Lisäksi integroidun näyttiksen ja keskusmuistin välille pitää tällainen rakentaa.
 

OoPee

Nuori ikäisekseen
Liittynyt
2.6.1999
Viestit
81527
Sijainti
Far enough
Rusina sanoi:
Riippuu toteutuksesta. Työkoneissa on melkein yksi ja lysti noiden tehojen suhteen; tehoja vaaditaan pelaamiseen. Jos saavat sen luontevasti integroitua prosessoriin, niin tuo olisi halvempi. Vai miten selität sen, että ATi RageXL-näyttispiiriä valmistetaan yhä, vaikka oli 8 vuotta sitten halpispiiri ;). ATi RageXL on ollut erittäin simppeli ja halpa valmistaa ja siitä irtoaa tarpeeksi tehoa 2D-käyttöön.

Kuitenkin nyt emolevyille pitää ensinnä valmistaa piiri mikä vastaa grafiikoista ja tämän lisäksi pitää rakentaa 'kanavia' näyttispiirin ja prossun välille. Lisäksi integroidun näyttiksen ja keskusmuistin välille pitää tällainen rakentaa.
Kylläkyllä, mulle on kyllä hyvinkin selvää ettei työkoneeseen tarvita tehokasta näyttöä, mutta mun epäilys kohdistui nimenomaan siihen, että onko se prossuun integroitu ohjain todellakin halvempi ja näppärämpi kuin se emoon integroitu? :doubtful: Toki siihen prossuunkin pitää se näytönohjain "rakentaa" ihan samalla periaatteella kuin se pitää rakentaa siihen emoonkin (tai siis emoon rakentaa joku piirin, joka läiskästään siihen emoon sitten kiinni, tässä tapauksessa AMD tahi siis ATI rakentaisi piirin, joka integroitaisiin CPU:hun). Prossuun se jouduttaneen vaan rakentamaan aikaisempaa pienempää tekniikkaa käyttäen ja mielellään niin, ettei ainakaan lisää prossun lämpöjä.

Se, että mä viittasin tuossa aiemmassa tehokkuuteen oli tarkoitettu niin, että mä ymmärtäisin innostuksen, jos sen prossuun integroidun sais samalla rahalla esim. oleellisesti tehokkaammaksi kuin siihen emoon integroidun. Näin tuskin kuitenkaan tulee olemaan.
 

Rusina

Lux Aeterna
Liittynyt
12.1.2004
Viestit
5082
Sijainti
Hyvinkää
"Prossuun se jouduttaneen vaan rakentamaan aikaisempaa pienempää tekniikkaa käyttäen ja mielellään niin, ettei ainakaan lisää prossun lämpöjä."
Tuossa jutussa mainittiin, että tällaisia prossuja ruvetaan valmistamaan kun AMD siirtyy pienempään, 45nm, valmistusarkkitehtuuriin vuonna 2008.

"Kylläkyllä, mulle on kyllä hyvinkin selvää ettei työkoneeseen tarvita tehokasta näyttöä, mutta mun epäilys kohdistui nimenomaan siihen, että onko se prossuun integroitu ohjain todellakin halvempi ja näppärämpi kuin se emoon integroitu?"
Erona on se, että emolevyyn on pitänyt integroitujen näyttisten kohdalla rakentaa 'kanavia' tuon integroidun piirin ja prosessorin välille ja nyt tuo kaikki tapahtuu yksinkertaisia reittejä pitkin prosessorin sisällä. Myös muistinkäyttökin helpottuu kun näytönohjain on periaatteessa yksi ydin kokonaisuudessa.
 

Observer

Well-known member
Liittynyt
23.10.2000
Viestit
14546
Rusina sanoi:
AMD:n työkoneen emolevyn valmistuskustannukset putoavat kun näyttiksen saa sisällytettyä kiinteänä osana prosessoria.
Ja prosessorin kustannukset lisääntyvät.
 

OoPee

Nuori ikäisekseen
Liittynyt
2.6.1999
Viestit
81527
Sijainti
Far enough
Vois vaan kuvitella, että sen 45nm tekniikalla rekennetun virityksen hinnan olevan kuitenkin suurempi kuin emoon läiskästävän piirin, jonka koko ei ole järinkään oleellinen seikka, joten siinä saattais jäädä vielä pikkasen täppää ylitte niiden kanavienkin rakenteluun. Ei myöskään pidä unohtaa sitä tosiasiaa, että edelleenkin ne kaverit, jotka vaativat näytänohjaimelta pikkasenkin enemmän tehoa (käytännössä varmaan aika iso osa kotikäyttäjistä) tulevat käyttämään tulevaisuudessakin erillisiä näytönohjainkortteja, joten ei toi muistinkäsittelyn helpottuminenkaan tuntuis olevan niin hirveen oleellinen seikka, kun sen muistinkäsittelyn kuitenkin tarvitsee toimia niiden erillisten näytönohjainkorttien kanssa varsin mukavasti.

No ehkä mä oon väärässä ja tää tulee olemaan täysin mullistava uudistus, mutta jollaintapaa toi AMD:n idis jättää mut kyllä aikalailla kylmäksi :eek: En mä siis sitä sano, etteikö noita varmaan tultais käyttämäänkin, mutta epäilen, että käyttäjän kannalta tulee olemaan ihan samantekevää onko se näytönohjain integroitu prossuun vaiko emoon.

Vai olisko sitten niin, että tuon viritelmän kohderyhmä ei oliskaan tavallisten peruskompuutterien käyttäjät vaan noita tultais integroimaan joihinkin pieniin laitteisiin? Joihinkin PDA-tyyppisiin viritelmiin esim.? Niissä tommosesta kuvittelisin olevan ihan oikeestikkin iloa.
 

Rusina

Lux Aeterna
Liittynyt
12.1.2004
Viestit
5082
Sijainti
Hyvinkää
"Vois vaan kuvitella, että sen 45nm tekniikalla rekennetun virityksen hinnan olevan kuitenkin suurempi kuin emoon läiskästävän piirin, jonka koko ei ole järinkään oleellinen seikka, joten siinä saattais jäädä vielä pikkasen täppää ylitte niiden kanavienkin rakenteluun."
Riippuu täysin toteutuksesta; jos se grafiikkapiiri on käytännössä yksi core tuossa prossussa, niin ei juuri ongelmaa tulisi. Tuo ei olisi se tehokkain, mutta yksinkertaisin ratkaisu.

Valmistusarkkitehtuurin pienentyminen ei läheskään aina tarkoita sitä, että valmistuskustannukset kasvavat. Esimerkiksi nyt kun AMD siirtyy 90nm->65nm arkkitehtuuriin, niin ensimmäinen merkittävä hyöty tulee siitä, että valmistuskustannukset tippuvat selvästi.

"Ei myöskään pidä unohtaa sitä tosiasiaa, että edelleenkin ne kaverit, jotka vaativat näytänohjaimelta pikkasenkin enemmän tehoa (käytännössä varmaan aika iso osa kotikäyttäjistä) tulevat käyttämään tulevaisuudessakin erillisiä näytönohjainkortteja, joten ei toi muistinkäsittelyn helpottuminenkaan tuntuis olevan niin hirveen oleellinen seikka, kun sen muistinkäsittelyn kuitenkin tarvitsee toimia niiden erillisten näytönohjainkorttien kanssa varsin mukavasti."
Varmasti on näin. Integroidut ratkaisut eivät voi päästä erillisten ratkaisujen tasolle tässä asiassa.

Homma on kuitenkin niin, että kaikkein suurimmat markkinat on niillä koneilla, joissa pelitehoa ei vaadita. Tällaisiin koneisiin nuo yksinkertaiset integraatioratkaisut ovat mainioita.

Tuon avulla tietysti tulee myös pienten emolevyjen valmistaminen helpommaksi..tiedä sitten tulisiko jo 2008 varteenotettavia mini-itx emolevyjä AMD-vehkeille. Tällaisesta hyötyisi myös multimedia-pc kasaajat. Myös kannettaviin koneisiin noita voisi pistää, niissä kun näyttikset tuppaavat muutenkin olemaan liian surkeita pelaamiseen.
 
Ylös