Änärin/Koharin Vapaan Liveseuranta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Valkku heittänyt Laineen kakkosvitjaan ja kakkosylivoimaan. Kolme peliä ilman tehtyä maalia. Galgarya vastaan sai yhden vedon aikaiseksi.
 
Miro Aaltonen tehnyt sopimuksen (yllättäin) NHL:ään ja Toronto Maple Leafseihin.

Aikoinaan Anaheim varannut Miron 6. kierroksella.
 
Seuraavaksi Washingtonisssa vieraspeli.

Laine sai 20 maalia rikki ja pääsi bonareille. 30 maalia ekalla kaudella täysin mahdollinen.

Yli 40 maalin tahdissa. Järjettömiä lukemia tulokkaalta, varsinkin jos tahti kestää kauden loppuun asti. Nykyinen 20 maaliakin on erittäin hyvä määrä kokonaiselle kaudelle, 30 olisi jo erinomainen suoritus.

40 ei tule täyteen, mutta varsin vakuuttava alokaskausi. Loukkaantuminen ja nyt sairastelu vielä syönyt ottelumäärää.
 
Jenkeissä tasa-arvotaistelua jääkiekossa. Änäri-miehet tukemaan naisia.

NHL-pelaajien keskuudessa huima huhu: USA:n pelaajat boikotoivat jääkiekon MM-kisoja
Yhdysvaltain jääkiekkomaajoukkuetta ei huhujen mukaan nähdä kevään MM-karkeloissa.

Tunnetun jääkiekkoagentin Allan Walshin mukaan Yhdysvaltojen NHL-pelaajat olisivat kieltäytymästä Kölnissä ja Pariisissa pelattavista MM-kisoista. Tällä pelaajat haluavat osoittaa tukensa Yhdysvaltojen naisten maajoukkueelle, joka on päättänyt boikotoida omia kisojaan.

- NHL-pelaajien keskuudessa kiertää huhu, että amerikkalaiset pelaajat kieltäytyvät pelaamasta miesten MM-kisoissa osoittaakseen solidaarisuutta naisten joukkueelle, Walsh tviittasi myöhään sunnuntai-iltana Suomen aikaa.

Kaksi päivää ennen Walshin päivitystä NHL:n pelaajayhdistys oli osoittanut julkista tukea USA:n naisten boikotille. Maajoukkueen boikotti liittyy vaatimukseen tasa-arvoisesta kohtelusta miehiin verrattuna.

Yhdysvaltojen kiekkoliitto USA Hockey ei näytä taipumisen merkkejä painostuksesta huolimatta. Eri lähteiden mukaan liitto on yrittänyt houkutella nuorempia kiekkoilijoita Plymouthissa pelattaviin naisten MM-kisoihin.

USA Hockey on toistaiseksi ollut vaitonainen naisten maajoukkueen mielenilmauksesta.
 
Barkovilla on taas jotain vaivaa. Toivottavasti ole mitään vakavampaa, joka estää Pariisin reissun.
 
Ei vissiin halua Jetsien valkku Laineelle tulokkaan titteliä, kun nyt jättää kokonaan pois ylivoimasta ja sai hyökkääjistä 4. vähiten peliaikaa. Mathews johtaa 4 maalilla tulokaspörssiä.
 
Ei vissiin halua Jetsien valkku Laineelle tulokkaan titteliä, kun nyt jättää kokonaan pois ylivoimasta ja sai hyökkääjistä 4. vähiten peliaikaa. Mathews johtaa 4 maalilla tulokaspörssiä.

Onhan tuo käynyt omassakin mielessä, että ehkäpä Jets yrittää varmistaa Laineen jäävän pystittä ettei tarvitse maksaa siitä tulevia bonuksia. Tosin Matthewsin nykyvireellä tsäänssejä Calderiin ei olisi muutenkaan.
 
Matthews sai 40 maalia kasaan tulokaskaudella. Neljäs teini-ikäisenä moiseen pystynyt.

Kapasen Kassukin sai maalitilin auki ja Rantasen Mikko a) pystyi pelaamaan loukkaantumisen jälkeen ja b) teki myös maalin. Ei jäänyt kauas 20 kaapista.
 
Leafs varmisti viimeisen playoff-paikan itselleen. Vielä ei ole kaikki otteluparit kuitenkaan selvillä. Pistääkö joku veikkuuta pystyyn?
 
Pakko olla Jetsin valmentajan kanssa samaa mieltä, että Laineen pitäisi jättää MM-kisat väliin. Viimeiset kaksi vuotta ollut niin hurjia pelimääriä, että mies on levon ansainnut.
 
Pakko olla Jetsin valmentajan kanssa samaa mieltä, että Laineen pitäisi jättää MM-kisat väliin. Viimeiset kaksi vuotta ollut niin hurjia pelimääriä, että mies on levon ansainnut.

Ei se pahaa tekisi, mutta on tässä vähintään pari viikkoa aikaa ennen kuin kisoihin täytyy alkaa valmistautua. Polte pelaamaan saattaa olla nuorella miehellä kova.

Playoff-pareista taisi puolet olla selvillä. Lännen puolella olisi mahdollisuus aika herkullisiin avauskierroksen kohtaamisiin jos Edmonton - Calgary ja San Jose - Anaheim toteutuvat.
 
Ehdotuksia minkälainen tehdään?

Enämpi pisteitä loppua kohti mennessä, ettei ekalla kierroksella jo ratkea voittajaja. Samalla myös myöhemmin voi lähteä mukaan veikkaamaan?
 
Ylös