Ensimmäiset/Nostalgiset muistosi elokuvista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Vice
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kun lajityyppiin kerran päästiin niin jotkut (ikäiseni) muistanevat tämän? Joku koulukaveri osti aikoinaan vhs:n paikallisesta tavaratalosta ja pakkohan se oli katsoa jätkäporukassa pelonsekaisen kiinnostuksen vallassa loppuun asti. Harvoin on tullut odotettua elokuvan loppumista yhtä kärsimättömästi niin kuin tuon filmin kohdalla.
Mulla toi oli ensimmäinen splatter-elokuva, joka tuli leikkaamattomana (noin kymmenennen sukupolven kopiona) hankittua. Lisäsi kivasti fiilistä kun huomattavan osan elokuvan kestosta ei saanut oikein mitään selvää mistään.

Muistetaan. Olisiko jopa ollut Sam Raimin ns. läpimurtofilmi? En muista varmasti?

Oli tuo ainakin 'jatko-osiinsa' verrattuna hyvä ja pelottavakin elokuva.
Kyllä se Raimin läpimurtofilmi oli.

Suunnitelma 9 ulkoavaruudesta ei taatusti ole nuoruudessa nähdyistä elokuvista parhaimpia, mutta eräs mieleenpainuneimmista.
Elävässä kuvassa on myös suomalainen näyttelijätär Maila Nurmi.
Ja ohi juostessa heiluvia pahvilaatikkohautakiviä.
 
Muistetaan. Olisiko jopa ollut Sam Raimin ns. läpimurtofilmi? En muista varmasti?
Jeps. Evil Dead on tehty kengännauhabudjetilla ja ilmeisen nopeasti, minkä näkee nykyään mm. elokuvan trailerista. (Tehosteet ovat nykymittapuulla kökköjä, mutta en nyt silti suosittele tuon katsomista ainakaan nuoremmille.)

Raimi jäi tosiaan Evil Deadista mieleen, ja on minulle ainoa syy, miksi mm. tämä herättää edes jonkinlaista kiinnostusta, vaikkei genre muuten nykyään kiinnostakaan.

Tuosta Manaaja-näytöksestä vielä sen verran, että moni poistui teatterista kesken elokuvan ja olisin itsekin tehnyt niin, mutten voinut, kun vieressä istui vastatavattu ihastus, silloinen tyttöystävä. Mistä taas tuli mieleen, että miksei meillä ollut jo silloin kännykkää.
 
Viimeksi muokattu:
Muistuuko mieleesi ensimmäisiä elokuvamuistojasi tai muuten vain nostalgisia hetkiä lapsuudesta liittyen leffoihin?

Välittömästi mieleen tulevat:
-C.Chaplin - Kultakuume (The Gold Rush 1925)
-Tarzan-elokuvat televisiosta
-A. Kurosawa - Dersu Uzala (1975)
 
Pääosan esittäjäkin jouduttiin vaihtamaan toiseen ennen filmin puoliväliä koska alkuperäinen kaveri heitti henkensä. Tämä toinen kaveri peitteli sitten parhaansa mukaan takin kauluksella naamaansa loppuelokuvan ajan :D
"Ed Wood" -elokuvassa on hauska kohtaus kun ovat siellä jossain mormonien tms. kastajaistilaisuudessa (jotta saisivat heiltä rahoitusta elokuvaan) vai oliko peräti Lugosin hautajaisissa ja muut kommentoivat tätä Bela Lugosin tilalle tullutta Woodin vaimon kiropraktikkoa, ettei hän näytä yhtään Lugosilta. Kiropraktikko sitten nostaa kastekaavun (tai hautajaisissa käyttämänsä viitan) naamansa eteen ja sanoo: "I drink your blood!" mihin joku kommentoi, että: "Sano seuraavaksi, että Boris Karloff on kyrvänimijä!", Lugosi noin sanoi muutaman kerran tuossa elokuvassa ennen kuolemaansa.
 
Tarzanit on parhaiten jäänyt mieleen ja jotain Disneyn piirrettyjä. Isovanhemmat asuivat Ilveksen viereisessä rapussa joten siellä kyläiltiin sunnuntaisin.
 
Ylös