F1 ideoita

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Makkonen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tekstiviestiäänestyksellä voittaja.

:thumbup:
Jep, ja äänestyksen (eli kisan) aikana kuskit leikkii varikolla "kuka pelkää mustaa miestä" ja hyppää ruutua.
Kuskien kunto pysyy huippu-urheilijalle vaaditulla tasolla, eikä maapallo tuhoudu pakokaasusta ja visiirien muovikalvoista.
Skriineiltä voidaan näyttää historiallisia ohituksia kisatapahtuman loppujaksolla.

Homma menee siis kisapäivän osalta näin :

12:00 Kuskit saapuvat radalle kuskiesittelyyn puoliltapäivin. Kierros toteutetaan tuulienergialla ladatun sähköauton lavalla. Jarrutusenergia taltioidaan paristoihin jotka sopivat Maxin sähköraippaan. Esittelykierrokselle lähtö tapahtuu välittömästi Kimin saavuttua paskalta.
13:00 Kuskit veryttelevät lihaksensa sellaiseen kuntoon ettei revähtymiä tule. Lewikselle puetaan pelottava karhun asu.
13:30 Startti. Puhelinäänestys alkaa ja kuskit ryhtyvät pelaamaan "kuka pelkää mustaa miestä" varikolla.
14:00 Varikkostoppi. Makeuttamatonta mehua ja salaattia. Äänestää saa myös tauolla. Tekstarin hinta on 99 euroa + kisajärjestäjän määrittelemä äänestysmaksu + ppm + kpm + okm + liikenneministeriön määräämä kansainvälinen radioliikennevero sekä alv22%.
14:30 Lewiksen puku riistutaan ja kuskit siirtyvät hyppäämään ruutua. Noukittavina esineinä toimivat Max-tyvirengas ja Bernie tamagotchi. Puhelinäänestys jatkuu edelleen.
14:58 Äänestysaika päättyy ja tietokone lunttaa voittajan.
15:00 Palkintojen jako. Voittajalle jaetaan ympäristöystävällinen huovitettu ja maatuva pokaali. Muilla sijoilla ei ole merkitystä sillä kauden mm-mestarihuovan kerää eniten noita eko-pahvipystejä pokannut kuski.
15:15 Lehdistötilaisuus, jossa voittaja kertoo lyhyesti varikkohipan vaiheista ja siitä kuinka hienolta nyt tuntuu. Ja, että tiimi antoi juuri sopivat kengät tämän päivän säähän. Ja että strategiana oli tankata mahdollisimman nopeasti varikkostopilla, että on siellä hyppyruudukon lähtöpäässä ihan ekana kun stoppi päättyy. Se toimi tällä kertaa.

Vormula on tosimiesten laji!
 
Viimeksi muokattu:
Jos olisin ihan kajahtanut, niin kulujen leikkaamiseksi ehdottaisin seuraavaa kuninkuusluokkaan: Formuloihin pitäisi saada täysin standardisoidut osat, testaaminen rajata lähelle, tuulitunnelien käyttöä pitäisi karsia ja budjettikattokin pitäisi saada. Ai niin.. Lajin johtoporrashan se jo tuollaista ehdotti:thumbfh:
 
Jos olisin ihan kajahtanut, niin kulujen leikkaamiseksi ehdottaisin seuraavaa kuninkuusluokkaan: Formuloihin pitäisi saada täysin standardisoidut osat, testaaminen rajata lähelle, tuulitunnelien käyttöä pitäisi karsia ja budjettikattokin pitäisi saada. Ai niin.. Lajin johtoporrashan se jo tuollaista ehdotti:thumbfh:

Taidat olla Max Mosley!
 
Taas tuli aivan briljantti idea!½

tallien minimibudjetti pitäisi olla vähintään kolmesataa miljuunaa puntaa. Lisäksi autojen mkasimipaino kuljettajan kanssa saisi olla enintään 405kg. Olisi helppo hassata rahhoo tuon auton keventämiseen.

Ja kun olisi iso pudjeddi, niin olisihan kunnon talleja mukana eikä mitään muka-f1-talleja. Niinkun nyttenkin on tämä Lola Odusoga yrittämässä sinne. Eihän sillä ole varaa ajaa siella sarjassa kun asuu Turussa. Pökkelö!
 
Mutta pa(i)noraja ei koskisi naiskuskeja koska olisi epäherrasmiesmäistä selvittää naisten pa(i)noja.
 
Nyt välähti!:idea:

Vois perustaa F1-tallin ja autoiksi tulisi legendaarinen Lancia Delta.
 
Nyt välähti!:idea:

Vois perustaa F1-tallin ja autoiksi tulisi legendaarinen Lancia Delta.
Budjettikattoisilla vapaammat säännöt, niin tuohan onnistuisi.:ahem: Tuonne tehtaalle vaan siivoamaan vähän ja eikun virittämään!

messy%20garage.jpg
 
Ylös