F1-lisäluokat 2024

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja spotter90
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
F3-kisan top 10. Beganovicille sprinttivoitto. Eikös häntä ole kaavailtu Preman Indycar-tallin kuljettajaksi?

GTeywD3WoAA7zFR
 
Outoa kuulla tuo ruotsin kansallislaulu moottoriurheilukisassa. Ei oo tullut näitä pikkuluokkia seurattua.
Indyssä tietty Marcus Ericsson vetää hyvin. En tiedä soittelevatko siellä.
Rallicrossin ja Speedwayn puolelta tutumpi hymni.
 
Ilman muuta onnistuminen tänäänkin Taposelta. Startissa tuli muiden kanssa nahjaillessa takkiin, mutta kisan loppupuolella paransi asemiaan. Ja vaikka en Christian Mansellia pidä ns. minään, on kuitenkin sarjassa viidentenä. Hänen ohittaminen tallikaverina debyyttikisassa on tietynlainen sulka hattuun. Huomenna sitten toisenlainen kilpailu, kun renkaansäästö tulee enemmän kuvaan.
 
En usko että kakkosten sprinttiä tullaan ajamaan. Sen verran tulee nyt vettä. Starttia siirretty jo pari kertaa.
 
En usko että kakkosten sprinttiä tullaan ajamaan. Sen verran tulee nyt vettä. Starttia siirretty jo pari kertaa.
Olisikohan F1:n aika-ajojen jälkeen uusi yritys, jos eivät nyt lykkäänny niin paljon että kerkeää pimeä tulla.
 
Noi F2 autot näyttää vähän siltä, et joku on kännissä koonnut takasiiven.
 
Lähdin saunaan punaisten lippujen myötä, joten en tiedä miten sää siitä kehittyi, mutta vähän haisi itselle sellainen ylivarovaisuus tuossa Span viime vuosien tapahtumien myötä. Antonelli näytti jälleen sateella olevan aikamoisessa iskussa, olisi ollut hienoa nähdä mitä olisikaan saanut aikaan.
 
Kilpailusta ehdittiin ajaa ennen punaisia lippuja seitsemän kierrosta, joka nykysääntöjen mukaan tarkoittaa pisteitä viidelle parhaalle. Kärjessä ollut O'Sullivan julistettiin voittajaksi

1. O'Sullivan
2. Hauger
3. Vershoor
4. Maloney
5. Crawford
6. Antonelli
7. Bearman
8. Colapinto

Pistetilanteisiin ei muutoksia, toivottavasti huomenna ajetaan kunnon kisa.
 
Iso tukku rangaistuksia jakoon F3-kisan jälkeen ratarajoista, ja Taposen sijoitukseksi lopulta 14.

Pahimmalle rikolliselle Sami Meguetounifille kymmenen rikkomusta ja 35 sekunnin aikasakko.
 
Sitten F3 feature raceen! Taas kosteaa 1. sektorilla. Toivotaan että Tuukka vetää kympin sakkiin. Olis hyvä suoritus!
 
Aivan liian varovainen startti Taposelta. Porukkaa alkoi lappaa ohi oikealta ja vasemmalta mistä johtuen ei oikein löytänyt omaa paikkaansa.
 
Eihän se nyt ihan nappiin mennyt. Huono lähtö, ajautui ahtaaseen väliin ykkösmutkassa ja sitten joutui melkein pysähtymään kun Mini pyörähteli edessä. Sitten joku teilasi pihalle toisella kierroksella.
 
Ja sitten vielä kolari. Jokuhan siinä konttiin tuli, mutta koko lyhyen kisan ajan Taponen jäi muiden jalkoihin. Jos tuli ensimmäisestä kisasta kehuja niin tämä toinen oli kyllä epäonnistuminen.
 
No voi perse. Sähläämiseksi meni. Minin pussiin taisi jäädä ekana. Vittu joku konttiin sitten vielä..
Siihen meni kisa.
 
Ja sitten vielä kolari. Jos tuli ensimmäisestä kisasta kehuja niin tämä toinen oli kyllä epäonnistuminen.
Onhan se epäonnistuminen mutta ei omasta syystä.
Paha juttu kun ei niitä niin muistella vaan tuloslistaa..
 
Onhan se epäonnistuminen mutta ei omasta syystä.
Paha juttu kun ei niitä niin muistella vaan tuloslistaa..
Noh kuten aiemmin sanoin, niin ei tämän viikonlopun tuloksia ensi vuonna kukaan enää muista. Tämä oli opettelua, ensi vuonna tehdään tulosta, jos tehdään.
 
Selostajat (SKY) kuorossa kehuivat kuitenkin Taposen suoritusta.
Että varmasti nähdään tulevaisuudessa tässä luokassa.
Siihen tähdätään.
Varmaan harmittaa kuitenkin pirusti.
 
Ylös