Bukko
mielikuvitusukko
Sori unohdin jo mistä linkistä kuulin asiasta, että todennäköisesti Mercedestä suurempi kärsijä on Russell.Eksyitkö väärään ketjuun? Vai oliko sulla joku uutinen jaettavana?
Edit:
Viimeksi muokattu:
Sori unohdin jo mistä linkistä kuulin asiasta, että todennäköisesti Mercedestä suurempi kärsijä on Russell.Eksyitkö väärään ketjuun? Vai oliko sulla joku uutinen jaettavana?
Sinä et ilmeisesti tiedä tästä asiasta yhtään mitään. Noh, selitetään. Racing Point ostaa jo valmiiksi lähes kaiken auton sisälle menevän teknologian Mercedesiltä: voimayksikön, vaihdelaatikon ja jousituksen nyt ainakin. Auto on jo siis sisäisesti Mercedes. On verrattain helppoa sen jälkeen suunnitella Mercedesin näköinen aeropaketti siihen päälle reverse engineering -metodilla, koska alustaltaan auto on muutenkin identtinen. Jo Haasista on valitettu useita vuosia – muistaakseni juuri Renault'n taholta – että se on Ferrari-klooni. Tämä asia ei ole muuttunut mihinkään eikä RP ole sillä saralla tehnyt mitään uutta.Pidetään myös mielessä, että jotenki RP sai uuden auton toimiin "pelkkien kuvien" perusteella. Aiemmin olivat muistaakseni enemmän Redbullin korkean raken linjalla. Eli koko paketti on noin vain "kuvien perusteella" saatu toimiin? Noh, CADit ja kehitystyö esiin, sillähän se selviää, että onko auto itse tehty.
Jarrujäähyt olivat täydellinen tekosyy, koska RP oli jo viime kaudella käyttänyt samoja osia täysin laillisesti. Renault sai sisäpiirin tietoa siitä, että jäähdytyskanavat muistuttavat edelleen "liikaa" Mersun osia nyt, kun tällä kaudella tallien olisi pitänyt suunnitella ne itsenäisesti.edit: jarrujäähythän oli vain se helpoin protestoinnin kohde, ku niitä ei voi kuvata. Nappiin meni, mut jostain syystä rankku oli iha mitätön.
CAD-kuvat, huhuttu 60% Mersun pienoismalli, jarruputket jne. ja kaikki testataan (varmistetaan) Mersun tuulitunnelissa, ei ihme että kulkee.Pidetään myös mielessä, että jotenki RP sai uuden auton toimiin "pelkkien kuvien" perusteella. Aiemmin olivat muistaakseni enemmän Redbullin korkean raken linjalla. Eli koko paketti on noin vain "kuvien perusteella" saatu toimiin? Noh, CADit ja kehitystyö esiin, sillähän se selviää, että onko auto itse tehty.
edit: jarrujäähythän oli vain se helpoin protestoinnin kohde, ku niitä ei voi kuvata. Nappiin meni, mut jostain syystä rankku oli iha mitätön. edit2: no mitättömälle rankulle oli muutama puolustava pointti. Siltikin, vain jäävuoren huippu. Ellei ole sokea.
Et taida muistaa, että kalenteriin lisättiin täysin uusina Mugellon, Imolan ja Portugalin kisa Algarven radalla. Nürburgring tulee takaisin seitsemän vuoden tauon jälkeen.Motorsportin mukaan Turkki tulee isännöimään F1-kilpailua tällä kaudella. Sekä että 17 kisan kalenteri vahvistetaan pian?
https://www.suomif1.com/2020/08/lahde-vanha-f1-isantamaa-palaamassa-formuloiden-kisakalenteriin-jo-talla-kaudella/Mitähän uusia kisoja 17 kisan Gp kalenteri mahdollisesti sisältää?
Toivotaan että näissä uusissa kisoissa joku talli saisi horjutettua Mercedeksen ylivoimaa.Et taida muistaa, että kalenteriin lisättiin täysin uusina Mugellon, Imolan ja Portugalin kisa Algarven radalla. Nürburgring tulee takaisin seitsemän vuoden tauon jälkeen.
Tämä riippuu Pirellistä mutta vahvasti veikkaan että kovilla gummeilla ajetaan nämäkin kisat koska rikkoituvat renkaat on huonoa prää.Toivotaan että näissä uusissa kisoissa joku talli saisi horjutettua Mercedeksen ylivoimaa.
Virallisesti on vahvistettu Mugellon rengastus ja se on kovin mahdollinen. Muiden uusien tai palaavien kisojen osalta ei virallista tietoa ole, mutta Nürrelle ja Imolaan oli kaiketi spekuloitu keskimmäistä vaihtoehtoa. Portimaossa olisi kovimmat setit käytössä.Tämä riippuu Pirellistä mutta vahvasti veikkaan että kovilla gummeilla ajetaan nämäkin kisat koska rikkoituvat renkaat on huonoa prää.
Mielenkiinnosta kysyn, oletko koskaan 3d-mallintanut? F1:ssä erot tulevat milleistä ja suunnittelukokemuksen myötä väitän, että jotain muutakin dataa on ollut saatavilla.Sinä et ilmeisesti tiedä tästä asiasta yhtään mitään. Noh, selitetään. Racing Point ostaa jo valmiiksi lähes kaiken auton sisälle menevän teknologian Mercedesiltä: voimayksikön, vaihdelaatikon ja jousituksen nyt ainakin. Auto on jo siis sisäisesti Mercedes. On verrattain helppoa sen jälkeen suunnitella Mercedesin näköinen aeropaketti siihen päälle reverse engineering -metodilla, koska alustaltaan auto on muutenkin identtinen. Jo Haasista on valitettu useita vuosia – muistaakseni juuri Renault'n taholta – että se on Ferrari-klooni. Tämä asia ei ole muuttunut mihinkään eikä RP ole sillä saralla tehnyt mitään uutta.
Jarrujäähyt olivat täydellinen tekosyy, koska RP oli jo viime kaudella käyttänyt samoja osia täysin laillisesti. Renault sai sisäpiirin tietoa siitä, että jäähdytyskanavat muistuttavat edelleen "liikaa" Mersun osia nyt, kun tällä kaudella tallien olisi pitänyt suunnitella ne itsenäisesti.
Mutta paljastuneiden faktojen valossa myönsi että jarruputket on mersun valmistamia. Suoraan mersun vara-osa hyllystä..Väität siis, että Racing Point ei voi nähdä ammattilaistason valokuvista noita millimetrin eroja, mutta sinä muutaman iltapaskan jutun lukeneena näet? Et oikein voi alkaa nysvätä "mutta millimetri on millimetri", jos julistat samalla näkeväsi postimerkin kokoisista kuvista, että RP:n auto on aivan identtinen eikä muutaman millin sinne tai tänne melkein identtinen. Racing Point näytti jo kevättalvella FIA:lle suunnittelutyönsä ja FIA:n mukaan mitään plagiointia ei ole tapahtunut vaan RP:n väite valokuviin perustuvasta mallintamisesta olisi tosi.
Ei välttämättä. Mitä tuota firmaa tutkin, niin uskovat pidempiaikaisiin sijoituksiin. Claire Williams pitää saada helvettiin pomon paikalta kyllä. Huonoin tallipäällikkö mitä olen sarjassa nähnyt. Ei johdu siitä, että on nainen HUOM.Williams myyty sijoitusfirmalle. Toisin sanoen omistaja tulee vaihtumaan taas parin vuoden päästä. Harmillista ettei Williamsin perheellä ollut varallisuutta taistella vielä ensi kautta läpi. Uuden concorden myötä rahaa olisi varmasti ollut tiedossa lisää pahan pohjimmaisellekin.
https://www.motorsport.com/f1/news/williams-teams-sold-dorilton-capital/4860536/
Hyvä hyvä. Pitäisi sopia täydellisesti Hamiltonin mestaruusjunan suunnitelmiin.Virallisesti on vahvistettu Mugellon rengastus ja se on kovin mahdollinen. Muiden uusien tai palaavien kisojen osalta ei virallista tietoa ole, mutta Nürrelle ja Imolaan oli kaiketi spekuloitu keskimmäistä vaihtoehtoa. Portimaossa olisi kovimmat setit käytössä.
Jos nyt vahvistamattomia kisoja spekuloi, niin Istanbulin luulisin olevan kovien renkaiden kisa, Bahrainissa varmaan keskimmäinen vaihtoehto. Abu Dhabiin ehkä pehmeinkin vaihtoehto sopisi. Joka tapauksessa Sotshiin pehmeimmät setit on jo valittu.