Ronzo
Sir
- Liittynyt
- 3.8.2007
- Viestit
- 247
Italialaiset haluaa jo Alonsolle korvaajan?
Koska 3x > 2x
Itkun määrä Ferkkufoorumeilla on ollut rajaton tuon listan takia, italialainen lehti vielä, kuinka ne kehtaa!
Italialaiset haluaa jo Alonsolle korvaajan?
Onhan tuossa Fangiokin Schumacherin edellä, jos pitäisivät Alonsoa parempana se olis edellä mestaruuksien määrästä huolimatta. Mutta piristävää nähdä ettei Alonso saa enää varauksetonta ihailua.Koska 3x > 2x
Itkun määrä Ferkkufoorumeilla on ollut rajaton tuon listan takia, italialainen lehti vielä, kuinka ne kehtaa!![]()
Onhan tuossa Fangiokin Schumacherin edellä, jos pitäisivät Alonsoa parempana se olis edellä mestaruuksien määrästä huolimatta. Mutta piristävää nähdä ettei Alonso saa enää varauksetonta ihailua.
Eihän se ole saanut mitään aikaan Ferrarilla.
Jep, muutenkin menny ihan överiksi tuo Alonso-hypetys. Eihän se ole saanut mitään aikaan Ferrarilla.
Ja tuo ei mene överiksi?
Onhan se 2 kertaa taistellu mestaruudesta päätöskisaan asti, (yleisen mielipiteen mukaan) ilman parasta autoa, ja voittanut paljon kisoja.No kerroppa mitä se on saanut aikaan mielestäsi?
Onhan se 2 kertaa taistellu mestaruudesta päätöskisaan asti, (yleisen mielipiteen mukaan) ilman parasta autoa, ja voittanut paljon kisoja.
Se ei ole kuskin vika ettei talli ole pystynyt tarjoamaan 2007-08 tasoista kilpuria.
Ja kyllä itsekin sinun tapaasi tykkään katsella ylimielisen primadonnan tuskailua niukkojen pistetappioiden myötä.
Makuasioitahan nämä ovat mutta ei tuo minusta ole kauheasti eronnut tuo auto 2007-08 autoista tason puolesta.
Eikä edes tiimin nopeimman kuskin vauhtia... Kyllä 2007-2008 autot oli nopeampia, mutta Masan tulosten notkahdus ei selity pelkästään sillä että auto olisi hitaampi.Vertaapa vaikka Massan tuloksia 2007-2008 ja 2010-2012. Ei selity ihan pelkällä kakkoskuskin asemalla, minun mielestäni.
Makuasioitahan nämä ovat mutta ei tuo minusta ole kauheasti eronnut tuo auto 2007-08 autoista tason puolesta. Ei se Ferrari niinä vuosinakaan se nopein auto ollut.
Aika monissa kisoissa oli selvästi. Ne missä ei, tai oli tiukkaa, oli lähinnä vain 1 talli (McLaren) ongelma asian suhteen. Ii-han samaa ei voi sanoa 2012 Ferrarista. Mutta ei näitä näe kun viha tai fanitus eri kuskeja kohtaan sokaisee.Makuasioitahan nämä ovat mutta ei tuo minusta ole kauheasti eronnut tuo auto 2007-08 autoista tason puolesta. Ei se Ferrari niinä vuosinakaan se nopein auto ollut.
Aina se vain jaksaa yllättää, miten ihmiset rakastavat esittää äärimmäisiä mielipiteitä. Kun yksi sanoo, että Alonso on paras ja täydellinen, pitää toisen heti päästä sanomaan, kuinka Alonso on täysi paska. Ja sama vaikkapa Kimin kanssa. Kuitenkin jokainen fiksu ihminen ymmärtää, että kummatkin ovat taatusti ykkösten selvää parhaimmistoa. Ja toisaalta, että kumpikaan ei ole täydellinen. Mikä sitten saa nämä pohjimmiltaan fiksut ihmiset kärjistämään mielipiteensä esim. tällä keskustelufoorumilla? Kas siinäpä varsin perustavaa laatua oleva kysymys.
Aina se vain jaksaa yllättää, miten ihmiset rakastavat esittää äärimmäisiä mielipiteitä. Kun yksi sanoo, että Alonso on paras ja täydellinen, pitää toisen heti päästä sanomaan, kuinka Alonso on täysi paska. Ja sama vaikkapa Kimin kanssa. Kuitenkin jokainen fiksu ihminen ymmärtää, että kummatkin ovat taatusti ykkösten selvää parhaimmistoa. Ja toisaalta, että kumpikaan ei ole täydellinen. Mikä sitten saa nämä pohjimmiltaan fiksut ihmiset kärjistämään mielipiteensä esim. tällä keskustelufoorumilla? Kas siinäpä varsin perustavaa laatua oleva kysymys.
Varmasti 99% on sitä mieltä, että Alonso on sarjan TOP5 kuski. Joidenkin taas on vaikea ymmärtää sitä, että toiset todella inhoaa alonson kaltaista ihmistyyppiä ja se sitten vaikuttaa myös siihen kuinka häntä arvostetaan rattimiehenä.
Jos et usko niin perusta polli ja kysy onko mitä mieltä olet alonsosta ihmisenä [ ] Mulkku [ ] Ei mulkku.
Eli kuljettajana tosi kova (tosin pää sulaa kovissa paikoissa) ja ihmisenä täys paska. (toiset tietenkin rakastavat tälläistä ihmistyyppiä)
Jos Alonso olisi ihmisenä edes jonkinlainen niin liputtaisin kaverin puolesta.
Ja äärimmäisiä mielipiteitä pitääkin esittää ja toisen tehtävä on todistaa ne vääräksi.
Eikös Heikki taannoin kysyttäessä nimennyt juuri Alonson siksi kuskiksi, jonka kanssa mieluiten olisi tekemisissä vapaa-ajallakin?Ja tässä taas yksi ratkiriemukas esimerkki siitä, miten netissä on mukava vetää mutkat suoriksi ja jälleen kärjistää vähän lisää. Tosiasiahan on, ettei meistä kukaan tunne esim. Alonsoa ihmisenä lainkaan. Kukaan täällä ei ole koskaan viettänyt minuuttiakaan hänen seurassaan, joten ainoa peruste tällaisille kommenteille on mediasta luotu käsitys. :yuck: