Siis sulla on oma laskukaava.. vaikka sebi voittais neljännen mm putkeen ja veisi kaikki osakilpailut niin se ois silti sun laskuissa alonson takana? mitä helvettiä? huh huh :nope:
Kyllä tuo on mielestäni aikalailla sinnepäin. Räikköselle toinen mestaruus ja ois melkein Alonson peesissä, mikäli ei sattuis kolmen parhaan joukossa oleen. Pari kauttahan jäi väliin. Jos Vettel (tai Redbull) romahtaa eikä ole enää koskaan kolmen parhaan joukossa, nii sitte se ei ole. Onkait sillä vielä 5(?) kautta Alonson kausiin, että helposti tällä tahdilla nousee jopa Schumin perään tai ohi
Tuota osakilpailuvoiton pistettä en ymmärrä. Tuleehan kisoista muistaki sijoista pisteitä. Mestaruudenki voi viedä kakkostiloilla eikä se mielestäni menestystä laske, ku kuten sanoit, ei ole mitalijärjestelmä käytössä.
iha mutulla heittäisin pisteytyksen mestaruutta suosivammaksi 12, 6, 5, 2, 1. kakkos ja kolmossijat on iha samanarvoisia mulle. parille muulle vielä jämät. En tiedä miten vaikuttais listaan.. Joka tapauksessa mestaruudet on se, joka muistetaan menestyksessä ja jolle annetaan eniten arvoa. Muiden sijoitusten arvoa on vaikeampi mitata.. esim pari kolme 2. sijaa alkaa näyttään siltä, että oishan tuolle ainaki yhden mestaruuden suonut. Varsinki, jos on ollut tiukkaa ja jopa eri kuskit 1. sijalla.
Mut totta, että noita muita sijojakin pitää jollain arvottaa. jos joku vetää yhden mestaruuden ja sen jälkee ei pääse edes neljän sakkiin, nii kyllähä se toinen esim kolmen 2. sijan turvin vois jollain mittarilla mennä ohi tai olla abauttiarallaa tasoissa, riippuen miten pisteitä painottaa.
edit: sori, teksti on sekavaa p**aa. Ajatusvirtaa ja editointia.