Formula 1 - 2010 - Suzuka: Aika-ajot & 130°C välilöylyt

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
tasalta sitten pitäis tulla seuraava yritys
 
Olisi kyllä mielenkiintonen veto, jos lähtöjärjestys olis sama ku autojen numerot :alppu:
 
Virginin kuskeillla ja insinööreillä oli pelit menossa.
 
No höps, en mä tajua mitä maikkarin äijät edes olis voineet selostaa, sitä että edelleenkin sataa vaiko uusimpia käänteitä varikon portin valoista. Edelleenkin punaiset. Huikee jännitysnäytelmä.
Minä valitan toikin kommentoijista. Kyllä nyt juttua pitäis riittää!
 
bbc:llä riittää ihan hyvin. eli seuraava päivitys puolelta, lähteekö käyntiin vai meneekö aamuun.
 
Heittäis jo FIA:n urpot pyyhkeen kehään eikä venytä ja vanuta ratkaisua - olis helvata vähän muutakin hommaa ku väijjyä tätä :mad:
 
Hähä, Mäks voitti BBC:n.

Turhaa tämä pelleily kyllä. Eikö FIAn ukot osaa katsoa sadetutkaa...
 
Suzukassa on hyvä meininki

Heikki :alppu:

2mfkgl.jpg
 
Huomiseen siirtyy aika-ajot, juuri tiedote kertoi.
 
Oishan se ihan kiva katella sunnuntai aamuna aika-ajot ja iltapäivällä kisa, mut tää Japanin aikaero ei oikein oo eduks.
 
Oishan se ihan kiva katella sunnuntai aamuna aika-ajot ja iltapäivällä kisa, mut tää Japanin aikaero ei oikein oo eduks.

Erinomaisen mukavaa varhaista sunnuntaiaamua täältä kaukaa toiselta puolelta maapalloa :thumbup:

Hienohan se on herätä, tulee wanhat hyvät ajat mieleen kun oli vielä sunnuntain lämmittely olemassa.

Olisi kyllä melko loistavaa jos sade ei loppuisikaan yöllä, vaan vasta joskus aamupäivän aikana :o
 
Meni aika-ajo sitten lekkeripeliksi... olisivat kyllä voineet ajaa heti kun oli mahdollista ja session alussa mutta ei... piti sitten odotella ja odotella ja Japanissa kun sataa niin sade yleensä vain pahenee. Puroja ja lähes pieniä jokia radalla on toisaalta vaaratilanne missä ei pidä riskeerata. Muutama kausi sitten aika-ajo ajettiin myös sunnuntaina. Toiseksi aika-ajon varmasti esti myös sessioina ajettava aika-ajo. Entisellä yhden kierroksen tai 12 kierroksen aika-ajolla 1 tunnin tai 2 tunnin settinä olisi varmasti ainakin yksi kunnon kierros nähty.

Myöskin aika-ajon ajaminen tynkäsessiona olisi ollut mielenkiintoinen ratkaisu. Kaikkea ei olisi eikä olisi ollut järkeä ajaa, mutta kaksi viimeistä osiota olisi voitu ajaa sunnuntaina. Huomenna tuleekin mielenkiintoinen aika-ajo ja jos sade jatkuu mitä on ennustettu pahimmillaan paikallista aikaa puoleen päivään asti ja kilpailuun on ennustettu samankaltaista kevyempää sadetta mikä valmiiksi kostealla radalla tulee aiheuttamaan varmasti harmaita hiuksia kaikille.

Keli on melkoista lottoa ja renkailla on turha arpoa mitään tässä kisassa. Bensankulutus radalla on 2,567 kiloa eli 133-136 kiloa kuluu bensaa radalla eli 175-180 litraa pitää olla tankissa jos mielii maaliin asti ajaa joten bensalla tuskin hirveää kikkailua nähdään jokseenkin sadekelillä kulutuksen ollessa vähäisempi ja painon keventämiseksi tiimit saattavat ottaa vain 190 litraa mukaan eli ihan täyttä tankkia ei tarvita jotta ei tulisi vaaratilannetta märällä kelillä.
 
SC ja Maylander taisi voittaa aika-ajot tällä kertaa :thumbup:

heh heh olipa melko mielenkiintoinen aamu. Piti herätä kello 5 ja aika turhaan. Kahvia tuli joutua ihan tarpeeks odotellessa. Huomennakin sitten näköjään vähäuninen yö taas edessä. But it's part of the fun.
 
Sellasta venytystä tällä kertaa. :yuck:

No, katsotaana miten käy huomenna aika-ajoissa, sääennuste lupailee Suzukaan huomiseksi klo 9.00 (eli tuntia ennen aika-ajojen alkua) paikallista aikaa vielä kovempaa sadetta mitä tänään oli. :o
 
Ettäpä näin.

Näytti lähikuvissa vähän siltä, että Honda-rata tarvitsis remonttia. Reunustat (nurmikot ja hiekka-alueet) alkavat olla ylempänä kuin itse rata, joten vesi ei pääse poistumaan radalta... Bernie!
 
Vähän turhaan sai tänään aamulla aikaisin herätä ja huomenna jää unet vielä vähemmälle, mutta toivottavasti odotus ja vähäinen yöuni on sitten sen arvoista.
 
Täytyy myöntää, että olin aika kiukkunen aamulla. Sitä se formulat teettää. :rolleyes: Mutta olihan tuo ihan hyvä päätös varmaankin. Ensi yönä tulee tuskin hirveästi nukuttua, mutta ainakin herkkua saa mahan täydeltä, kun kisa ja aika-ajot muutaman tunnin sisään.

Kunhan huomenna ei vaan satais kaatamalla... hermot ei kestä jos kisa siirretään maanantaille.
 
Ylös