Formula 1 - 2012 - Hockenheim: Kisan jälkipyykki

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Olen huomannut saman jo pidemmän aikaa. Romainin ohitukset on eeppisiä ja uskomattomia, Romainille toivotaan voittoa, Romain podiumilla ja twitter täynnä kuvia palkinto pokaalista jne.

Kimi kun veti yhden mutkan leveäksi Silverstonella niin tuli kommentti miten Räikkönen kävi perustellisesti tutkimassa lätäkköä. Romain kun jäi hiekalle niin ei keksittykään mitään vitsikästä.

Montrealin jälkeen, 2. sija, Romain vietiin tehtaalle missä kaikki työntekijät nousivat seisomaan ja taputtamaan.

Valencian jälkeen, Kimin 2. sija, ei näkynyt tiimipäällikköä, Permanea, Romainia eikä Allisonia Lotuksen yhteiskuvassa. Sky:n kommentattori ihmetteli kuinka Lotus sulki ovet välittömästi varikolla ja siellä oli vain Mark Slade paikalla.

Pakostakin tulee mieleen millä politiikalla siellä oikein mennään.

Silverstonessa oli sitten itse Robertson paikalla, mikä oli hyvä asia!

Lotus-sivuilla oli kysely missä piti äänestää kumpi oli parempi; Kimin hyppelehtiminen kanttareilla Vettelin kanssa vai Romainin rohkea sukellus Nicon viereen :rolleyes:

Kimi sai yli 75 % äänistä ja loput jäi Romainille :D

Lotuksella on huippukuski ja panostamalla Kimin strategiaan niillä olisi ollut mahdollisuuksia vaikka mihin. Mutta kun tätä 'tasa-arvoista' kohtelua sovelletaan niin pisteet on sen mukaiset. Tässä on pakko tuoda esiin Flavio... mitähän tulosta Lotus olisi saanut aikaan Flavion kanssa :rolleyes:
Tuohon patsastelemiseen, että oliskohan sellanen mahdollisuus, esim. ettei Kimiä kiinnosta?
 
Alkaa Salon Alonso hehkutus hieman kyllä närpeemään, vaikka hieno kuski Alonso onkin.

Pitkään jo pänninyt Saarenkin tekopyhyys neutraaliudessa. Varoo sanomasta yhtäkään pahaa sanaa Alonsosta ja kaikki aiemmat koiruudet on NIIN unohdettu! Ehkä se vaaditaan uralla etenemiseen.

EDIT: Verrataanpa vaikka Suomi-Ruotsi MM-lätkään Mertarannan kanssa. Siinä on asennetta. Samoin Kyllösellä oli Hannu Hanhineen ja Skotti hameet korville.:) En tykkää Saaren tyylistä, ja siitä että liian helposti alkaa mököttään Salolle.
 
Viimeksi muokattu:
Aika noloa olisi, jos kabinetti päätöksellä saavattua podiumia juhlistettaisiin. Nää hemmot on kilpailijoita ja tosi kilpailijat eivät tykkää armopaloista.

Jos Massa onnistuisi joskus pääsemään lähelle kärkeä, ja sitten "kabinettipäätöksellä" nousisi podiumille, voin kuvitella kuinka koko ferrarin johtoporras hehkuttaisi mestarillisen Felipen paluuta tjsp...




E: Onkohan tuo sallittua, että käyttäjä laittaa allekirjoitukseensa jotakin, mitä käyttäjällä "Stedos" nyt on...?
:o
 
Viimeksi muokattu:
En ymmärrä kanssa tuota rutinaa. Ferrari on samalla viivalla olleet kuin muutkin kärkiautot koko kauden. Kaikilla ollut omat heikot hetkensä. Noh, Alonso voi sitten itkeä taas kuin pikku tyttö jos mestaruuden häviää "yhyy eihän mulla ollu ees hyvää autoa"
Alonson kommentti pallilla oli taas kerran tyyliin "oli heikompi auto mutta voitettiin".

Ja v***t oli.
 
Ei se italian puhuminen ole mitään huijaamista, vaan ainoastaan helvetin ärsyttävää toimintaa johon pitäisi kyllä puuttua. Huijaamiset on sitten ihan muita juttuja historian aikana. Red Bullit tosiaan samaa sarjaa aina välillä, tänään kuumakallena toimi Vettel.

Twitterissä saa aika nopeasti käännöksen noihin italiankielisiin radioihin. Aina eivät saa hekään selvää kylläkään. @f1pitradio
 
Viimeksi muokattu:
Tuohon patsastelemiseen, että oliskohan sellanen mahdollisuus, esim. ettei Kimiä kiinnosta?

Mene ja tiedä? Kimille ei järkätty mitään juttua tehtaalla, sen sijaan Kimi teki itse yllätysvierailun Enstonen tehtaalle ja kävi läpi jokaisen osaston.

Ainakin kiinnosti vähän aikaa sitten :thumbup:
 
Aika noloa olisi, jos kabinetti päätöksellä saavattua podiumia juhlistettaisiin. Nää hemmot on kilpailijoita ja tosi kilpailijat eivät tykkää armopaloista.

Nolompaa kuin Lotuksen tekemä pilapiirrosko? Siinä piirrettiin nelos-podiumi Kimille :rolleyes:

AyaXDDpCUAEk9FQ.jpg:large
 
Tässä on pakko tuoda esiin Flavio... mitähän tulosta Lotus olisi saanut aikaan Flavion kanssa :rolleyes:

Niin en usko, että Romain suostuisi samanlaiseen temppuun kun Piquet 2008 Singapore Grand Prix:ssä. Tai Kimi. Italialaisin keinoin saavutettu voitto kun ei ole minkään arvoinen.
 
Juuri näin! :thumbup:

Pari voittoa Kimiltä ja Alonsolta vastaavasti pari keskeytystä, niin hyvältä näyttää. Pakkohan senkin pisteputken on joskus päättyä.

Pisteet joita Kimi saavutti vain ja ainoastaan, jotta Alonsolle saatiin isompaa rakoa mm-taistelussa. En tiedä välittääkö Kimi likaisista pisteistä. Enpä usko.
 
Mistä lähtien näitä haastatteluja on muuten alettu pitämään palkintokorokkeella? Entä onko mitään lehdistötilaisuutta enää kisan jälkeen? Ainakaan skyn f1 lähetyksessä ei semmoista näytetty.
 
Pisteet joita Kimi saavutti vain ja ainoastaan, jotta Alonsolle saatiin isompaa rakoa mm-taistelussa. En tiedä välittääkö Kimi likaisista pisteistä. Enpä usko.
Ei ollut mitään likaisia pisteitä, ainoastaan Vettelin sääntörike.
 
Ei ollut mitään likaisia pisteitä, ainoastaan Vettelin sääntörike.
Hyvä vaan että tuli rankkua, jää mieliin varoittavana esimerkkinä muille jos yrittävät vastaisuudessa samaa.

Asvalttiturva-alueiden hyödyntäminen pitää kitkeä pois.
 
Ylös