Formula 1 - 2022 - 6 - Espanjan GP

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja spotter90
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Milloin mahtaa Ricciardon lähtö Formula1 ja siirtyminen Amerikan sarjoihin tapahtua?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Peli alkaa olemaan aika selvä. Verstappen on selkeä ykköskuski ymmärrettävästi ja Ferrarilla leclerc. Sen verran ovat tiimikavereitaan nopeampia, että heidän varaan mestaruus lasketaan jos on tullakseen.

En laskisi Russelia tai Hamiltonia pois kisasta, kausi on pitkä ja Mersu saatiin kulkemaan. Toki näiden uhkaa pienentää se että ajavat toisiltaan pisteitä pois.
 
Mikä lie syynä tähän. Vielä viime kaudella Sainz oli ihan yhtä nopea kuin Leclerc, jopa nopeampi paikoitellen
Mun mielestä näkyy paine. Viime kaudella Ferrari oli kolmanneksi tai neljänneksi paras tiimi, niin paineetonta ajella sijasta 5-10.

Nyt on kuitenkin mestaruuskandinaatti, niin paineet on ihan erit ja luulen että tässä ei kuuppa kestä. Liian monta spinniä ja sohlausta tullut.
 
Milloin mahtaa Ricciardon lähtö Formula1 ja siirtyminen Amerikan sarjoihin tapahtua?


Sent from my iPad using Tapatalk
Hyvä kysymys. Ylipalkatuin kuski tällä hetkellä. Eikä edelleenkään saa mclarenia istumaan käteen. Pettymys.
 
Mikä lie syynä tähän. Vielä viime kaudella Sainz oli ihan yhtä nopea kuin Leclerc, jopa nopeampi paikoitellen
Pisteissä oli edellä, mutta ei mulle kyllä kovinkaan monta kisaa tule mieleen jossa olis nopeampi ollut, kun molemmat ajoivat ongelmitta.
 
Olipa vaihteeksi jännittävä Barcelonan kisa tänä sunnuntaina.
- Päivän onnistujat olivat tänään Verstappen,Russell,Perez, jotka kävivät keskenään mahtavaa taistelua kisan kärkisijoista ja Verstappenilta mahtava nousu voittoon alun kämmin ja Russelin taakse juuttumisen jälkeen rikkinäisellä DRS:ässällä.
Hamiltonilta kans ihan hyvä nousu hänniltä vitoseksi alun putoamisen osuttuaan Magnusseniin ekalla kierroksella.
-Päivän epäonnistujat olivat Ferrari kaksikko kun Sainz teki virheen ajaessaan hiekoille tosin onnistui lopussa nousemaan neloseksi kiitos Hamiltonin jäähdytys ongelmien.
Leclerciltä harmittava keskeytys kilpailun puolivälin kärjessä. Joka menetti samalla mm-sarjan kärkipaikan Maxille keskeytyksen takia. Mutta tälläistä se formulat voivat olla.
-Bottakselta puolestaan ihan ok kisa taas, joka sijoittui kutoseksi tasaisella ajollaan.
 
Viimeksi muokattu:
Ricciardon taaperrus on jatkunut kyllä jo niin kauan että ei pitäisi enää edes ihmetyttää. Mutta on se vaan silti kumma miten kaveri jota yleisesti kuitenkin pidettiin yhtenä parhaista voi vajota noin alas.
 
Nyt kun tuon startin katsoi uudestaan niin Sainz taisi osua Russelliin tuossa ekassa mutkassa etusiivellään. Saattoi vaikuttaa vauhtiin.
 
Ricciardon taaperrus on jatkunut kyllä jo niin kauan että ei pitäisi enää edes ihmetyttää. Mutta on se vaan silti kumma miten kaveri jota yleisesti kuitenkin pidettiin yhtenä parhaista voi vajota noin alas.
Uran isoin virhe oli lähteä Red Bullilta. Sen jälkeen alko alamäki.
 
Pisteissä oli edellä, mutta ei mulle kyllä kovinkaan monta kisaa tule mieleen jossa olis nopeampi ollut, kun molemmat ajoivat ongelmitta.
Taisi myös aika-ajot mennä suht tasan viime kaudella. Ja podiumit peräti 4-1 Sainzille. Mutta autothan tosiaan muuttui, eikä tämän kauden auto taida sopia Sainzille
 
Uran isoin virhe oli lähteä Red Bullilta. Sen jälkeen alko alamäki.
Tästä olen hiukan eri mieltä. Jos olisi jääänyt sinne niin olisi väistämättä ollut kakkoskuski. Helmutti pitää siitä huolen.

Sinällään pieni umpikuja oli. Toisaalta Ricciardo voitti kisan viime vuonna, että pientä valon pilkahdusta oli mutta nyt taaperrus jatkuuu.
 
Naurattaa kun Perez ei haastattelussa itsekään usko selityksiään että saa voittaaa kisoja eikä tarvi antaa voittoa. :D

TOki tässä kisassa ei väliä. Max olis voittanut joka tapauksessa.
 
Ricciardon taaperrus on jatkunut kyllä jo niin kauan että ei pitäisi enää edes ihmetyttää. Mutta on se vaan silti kumma miten kaveri jota yleisesti kuitenkin pidettiin yhtenä parhaista voi vajota noin alas.
Kaveri jota pidettiin 8 vuotta sitten tulevana mestarikuskina jyrättyään Vettelin 2014 mennen tullen.
On kyllä Ricciardon osakkeet laskeneet rajusti vuosi vuodelta ja tuntuu siltä että Ricciardo ajelee enää lähinnä huvin vuoksi tässä vaiheessa uraa. Kun tietää kumminkin että Norris on paljon nopeampi ja nuorempi kuski kuin itse. Norris on kiistatta Mclarenin tulevaisuuden ykköskuski ja Ricciardo mennen talven lumia.
 
Totolla taas hyvää värikynää haastattelussa. Ihmeellisesti unohtui pari faktaa tuosta "nopein auto kisassa" - kommentista.
 
MM- pisteet Barcelonan jälkeen. Max Verstappen nousi Charles Leclercin keskeytyksen myötä MM- pisteissä johtoon. Samoin Red Bull valmistajien puolella. Valtteri Bottas myös kerännyt kauden aikana jo nyt hyvät pisteet.🏁

FORMULA 1 DRIVERS' WORLD CHAMPIONSHIP
POSDRIVERNAT.TEAMWINSPOINTS
1Max VerstappenNEDOracle Red Bull Racing4110
2Charles LeclercMONScuderia Ferrari2104
3Sergio PerezMEXOracle Bull Racing085
4George RussellGBRMercedes AMG Petronas Formula One Team074
5Carlos SainzESPScuderia Ferrari065
6Lewis HamiltonGBRMercedes AMG Petronas Formula One Team046
7Lando NorrisGBRMcLaren F1 Team039
8Valtteri BottasFINAlfa Romeo F1 Team Orlen038
9Esteban OconFRABWT Alpine F1 Team030
10Kevin MagnussenDANHaas F1 Team015
11Daniel RicciardoAUSMcLaren F1 Team011
12Yuki TsunodaJPNScuderia AlphaTauri011
13Pierre GaslyFRAScuderia AlphaTauri06
14Sebastian VettelGERAston Martin Aramco Cognizant Formula One Team04
15Fernando AlonsoESPBWT Alpine F1 Team04
16Alexander AlbonTHAWilliams Racing03
17Lance StrollCANAston Martin Aramco Cognizant Formula One Team02
18Guanyu ZhouCHNAlfa Romeo F1 Team Orlen01
19Mick SchumacherGERHaas F1 Team00
20Nico HulkenbergGERAston Martin Aramco Cognizant Formula One Team00
21Nicholas LatifiCANWilliams Racing

2022 FORMULA 1 CONSTRUCTORS' WORLD CHAMPIONSHIP
POSTEAMWINSPOINTS
1Oracle Red Bull Racing4195
2Scuderia Ferrari2169
3Mercedes AMG Petronas Formula One Team0120
4McLaren F1 Team050
5Alfa Romeo F1 Team Orlen039
6BWT Alpine F1 Team034
7Scuderia AlphaTauri017
8Haas F1 Team015
9Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team06
10Williams Racing03

20220522_193245.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Olipa aika erikoinen Barcelonan kilpailu. Tämä on yli 20 vuoden kokemuksella se kauden unettavin kisa ollut yleensä.
 
En tiedä onko kukaan ollut niin surkea kärkiautossa luotettavuuden suhteen kuin Sainz, kun peilaa viimeiset 10v. Ihme homma, että saa jatkaa vielä pari kautta Ferrarilla.
 
Ylös