-Teme-
Vormulaattori
Jos molemmat keskeyttäisivät niin Alonso olisi palkintopallillaOlisi kyllä mielenkiintoista nähdä jos rymistelisivät keskenään. Alkaisiko harmonia kadota.
Jos molemmat keskeyttäisivät niin Alonso olisi palkintopallillaOlisi kyllä mielenkiintoista nähdä jos rymistelisivät keskenään. Alkaisiko harmonia kadota.
Kovat renkaat eivät toimineet Ferrarissa tänään.En tiedä mitä lie Lerkin kanssa puuhailtiin, mutta hävisi Piastrille jonkun 40 sekuntia viimeisellä stintillä. Tuohon vaaditaan jo taitoa.
Stroll oli tänään yllättävän pirteä.
Ja tähän päälle tehtiin aivokuollut päätös laittaa eräässä vaiheessa kisaan sitten pehmeät renkaat kun olisi pitänyt olla kovat renkaat. Olisi ollut edes parhaimmillaan lähempänä jäännöspistettä kaikesta huolimatta. Eli olisi ollut siis lähempänä sitä tapaa millä Hamilton ja Gasly lähti kisaan.Tsunodalle vaihdettu motti ja starttaa varikolta
Bortolta myös erinomainen kilpailu. Mukavasti pisteitä Sauberille.Stroll oli tänään yllättävän pirteä.
Näin teki, mutta voitti kilpailun.Vähemmän yllättäen Lando putosi lähdössä
Sama yllä, mutta otti takaisin viime vuoden täysin naurettavan tallimääräysantovoiton mikä sekin oli vain Verstappenin mestaruutta imarteleva seikka viime vuodeksi.Lando Norristeli lähdön taas.
Aika-ajossa Tsunoda aloitti oman vetonsa 2.viimeisenä ennen kellonlyömää eikä ollut ketään häiritsemässä. Eli voisi sanoa että parhaimmat saumat kun rata paranee loppua kohdenJa tähän päälle tehtiin aivokuollut päätös laittaa eräässä vaiheessa kisaan sitten pehmeät renkaat kun olisi pitänyt olla kovat renkaat. Olisi ollut edes parhaimmillaan lähempänä jäännöspistettä kaikesta huolimatta. Eli olisi ollut siis lähempänä sitä tapaa millä Hamilton ja Gasly lähti kisaan.
Oikeampi taktiikka muutenkin olisi ollut kovat, kovat ja keskikova mitä renkaisiin tulee tai edes välissä keskikova. Toki ei vain Hungaroringillä ohi pääse muutenkaan ja peli oli sillä selvä, mutta edes vähän toivoa olisi ollut. Outo juttu oli verraten yleensäkin lähteä keskikovilla renkaillakin itse kisaan. Kaikki toki meni pilalle muutoin puhuen jo aika-ajoissa. Aloitettiin hyvin, mutta lieneekö varikkomuurilla tehty taas munausten munaus luottaa olevinaan sen ajan riittämiseen tajuamatta muiden kuskien vielä parantavan. Näitä on sattunut ennen Hungaroringiä varmuudella ainakin kerran kaudella ja suurimmillaan jo lähempänä viittä-kuutta kertaa yliturhalla luotolla. Toki tämä virhe tapahtuu yleensä toisessa osiossa sentään eikä hemmetti soikoon jo ensimmäisessä osiossa!
Aivan saakelin paskaa hällä väliä touhua mikä on pilannut Tsunodan viikonloppuja pitkin kautta ennenkin aika-ajoissa ja usein ja milloin ei pilaa niin turhan lähellä on pilata ne hyvätkin aika-ajot. Viimeksi Belgiassa. Siellä sitten pilattiin muilla tavoin itse kisa.
Kesäloman jälkeen nähtäväksi jää jatko ja äärimmäisen synkkää on.
Hmm... Olisi kyllä mukava nähdä videota asiasta, mutta muuten jos siellä taas niin kovin mattimyöhäisenä alkuun verrattuna huonommalla ajoituksella lähdetään radalle taas viime sekunneilla niin tulos ei ole hyvää. Mahdollisuus sille on yleensä häviävän pieni mitä tulisi parempaan sijoitukseen ja kun tältä kaudelta on enemmän kuin riittävästi kaiken pieleen menoa juuri noissa tilanteissa.Aika-ajossa Tsunoda aloitti oman vetonsa 2.viimeisenä ennen kellonlyömää eikä ollut ketään häiritsemässä