Olisiko Leclercin pitänyt vielä jatkaa Sauberilla 2018 jälkeenkin? Pitää nyt muistaa, että Kimi oltiin jo tuolloin savustamassa ulos, Leclerc oli Ferrarin junnuohjelman jäsen. Ferrari kohtelee Leclerciä, kuin olisi Italialainen, vaikka hän ajaa Monacon lisenssillä ja osaa erinomaisesti Italian kieltä. Leclercillä ja Jean Alesilla onkin tässä tapauksessa samankaltaisuutta, sillä molemmat meni nuorena Ferrarille ja kärsivät epäonnesta radalla. 2022 oli toistaiseksi Leclercin tilaisuus, mutta Imolan spinni ja Paul Ricardin ulosajo veivät ne.
Ainakin vuosi vielä ellei ihan äärimmillään parikin olisi ollut parempi olla Sauberilla tai missä tahansa muussa keskikastin tallissa kasvamassa todelliseen huipputallin kuljettajan muottiin vailla säröjä. Ei ajanut silloin poikana edes mitään niin oikeasti sen paikan ajatuksellakin hehkutusta vasten olevaa suoritustakaan. Ja kolaroi toisten kuskien kisoja pilalle. Paras sijoitus oli Bakun kuutostila. Ja välillä sijoitukset olivat myös vain tyyliin jäännöspisteitä.
Vertailuksi muuan myös nuorena valitettavan toisinaan ylihehkutettu ja surkeimmillaan reilunkin surkea urallaan eli Sergio 'Checo' Perez omaan vuoden 2013 lopulta farssiksi osoittautuneeseen McLaren-paikkaan nähden ajoi palkinnoillekin Sauberilla 2012. Itse asiassa ei vain kerran vaan peräti kaikkiaan kolme kertaakin!
Toki osassa noissa Perezinkin suorituksia oli mukana hävytöntä tuuria ja ei ollut ihmekään maineen hattuun nouseminen silloin. Sattumanvaraisesti sitten myöhemmin vanhempanakin sama vika.
Jonka myötä sitten media ylilaukalle lähdössään suitsutti meksikolaista muka vuosikymmenen/vuosikymmenien suurlupaukseksi tai sitten naureskellut/piruillut äärimmäisen armottomasti muka lajiin kuulumattomaksi eläkeläiseksi!
Leclerc tiettyjä Alesi-piirteitä huomioita ei kyllä taida ihan olla sitä samaa iskevyyttä ja räjähtävyyttä omaava kaveri. Enemmän tulee mieleen Michele Alboreto, Rene Arnoux (Paalupaikkoja niin hirveästi muihin suorituksiin nähden ei voi olla näkymättä.) tai Patrick Tambay tähän aikaan sovitettuna jos ovat tullakseen kuin Alesi. Uusiopainoksena ja tilanteesta riippuen joko kehuna tai moitteena.
Etenkin pitkää juoksua ja suhteellisuutta katsoen.