Observer:
Löytyyköhän täältä muita simulentelijöitä? Periaatteessa itse olen vielä suhteellisen noviisi noissa puuhissa vaikka Helsingin, EFHK:n ja EFKU:n sceneryt on asennettu ja muutama Finskin kone.. Tietäisiköhän kukaan harrastaja muita lisukkeiden latailupaikkaa kuin FSNordicin?
En ole lentänyt 2002:lla, mutta 2004:lla on nautinnollista lentää itse tehtyä flight planeja. Lensin juuri jokin aika sitten netin kautta ladatulla reaalisäällä Kuopio-Helsinki välin lennonjohdon ohjaamana. Radioliikenne toimii melko hienosti ja vaivattomasti. Myös Vantaa-Pirkkala väli on mukavan lyhyt.
Kokeilin lentää flight planilla Lisbon-Madeira välin. Madeiran kenttä on tunnetusti tosi lyhyt. 737 vajosi "tyylikkäästi" 1,5 h lennon jälkeen mereen, kyllä hatutti.
![Big grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Kuulin tässä "luotettavasta" lähteestä, että koneet nousevat Madeiran kentältä vajaalla tankilla, kun koneessa on paljon matkustajia. Lopullinen tankkaus suoritetaan sitten paremmalla kentällä.
Lisbon runaway 03
Madeira runaway
Madeira runaway toisesta suunnasta.
Tälle kiitotielle ei joka kippari saa laskeutua.
<small>[ 10-10-2003, 07:05: Message edited by: ml ]</small>