Leikattu polvi on ollut enemmän ja vähemmän käyttökelvoton operaation jälkeen. Vaikka kävin fysioterapiassakin sitä kuntouttamassa ja tein toki itsekuntoutustakin. Fysioterapiajakson aikana tosin multa revähti takareisilihas puuhommissa, joten sen kuntouttaminen jäi vähän vaiheeseen.
Polvi on siis rusahdellut naksahdellut ja tuntuu epävakaalta liikkuessa. Kiertoliikkeet mahdottomia. Kauheasti ei kipuja ole, mitä nyt hetkittäin joku iskee puukon sinne täysin yllättäen ja pyytämättä.
Lopulta työterveyslääkärin kautta röntgeniin ja ortopedille ja olihan siellä jutskia. Eturistiside itsessään oli ihan kunnossa, lievää löysyyttä, mutta ihan käyttökelpoinen. Sen sijaan takareisilihas oli heikko, etureisilihas timanttia. Lisäksi siellä oli näkyvissä alkavaa nivelrikkoa ja ruston pehmenemää ainakin polvilumpiossa.
Olihan huojentavaa saada näillä oireille joku selitys ja syy ja ohjeet miten jatkaa. Kun vuosia sitten kävin operoinnin tehneellä ortopedilä, hän vaan kokeili ja totesi, että kyllä se kestää ja kotiin.
Epävakaus ja käytön vaikeus kuulema johtuu just tuosta rustojen pehmentymästä, ei niinkään eturistisiteestä. Ja se pieni löysyys siinä korjaantuu sen takareisilihaksen kautta.
Lääkkeitäkin pohti, mutta jätti vielä määräämättä.
Ehkä tästä vielä kalu tulee nyt kun pääsee sitä vähän treenaamaankin. Tiedä vaikka sulkapalloa pääsisi vielä pelaamaan. :O
"Älä heitä vielä kirvestä kaivoon", totesi ortopedi.