Jääkiekon MM 2004

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Teme-84
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Suomi yllättää puolivälierissä Kanadan ja Ruotsi floppaa Sveitsiä vastaan
 
Kärppien loppupeleissä jo melkein 'tottui' siihen, että tiukassa tilanteessa tulee kotivoitto. Miksi näissä maajoukkuepeleissä käy aina toisinpäin. :mad_old: Toisaalta olisihan se voinut kääntyä vielä tappioksikin. :dunno:
 
Olga sanoi:
Kärppien loppupeleissä jo melkein 'tottui' siihen, että tiukassa tilanteessa tulee kotivoitto. Miksi näissä maajoukkuepeleissä käy aina toisinpäin. :mad_old: Toisaalta olisihan se voinut kääntyä vielä tappioksikin. :dunno:

Valitettavasti maajoukkueessa on liikaa etelän miehiä

...eikä ulkomaanvahvistuksia ollenkaan
 
Ihan ok peli Suomelta, vaikka menihän tuo peli turhan passiiviseksi viimeisessä erässä. Ruotsi sai onnekkaan tasoitusmaalin, mutta niitähän välillä tulee - Suomi ei kuitenkaan ollut missään vaiheessa hätää kärsimässä niin kuin Slovakiaa vastaan. Noronen voi torjua Suomelle sen ison voiton puolivälierissä, jos puolustus ei anna tuleville vastustajille tilaa eikä aikaa nostaa kiekkoa maihin menneen Norosen yli.
 
On kylla hassut naa kaks lohkoa, kun toisessa on viis kuudesta maailman huipputiimeja (SWE, FIN, SVK, RUS, USA) ja toisessa on vaan kaksi kuudesta (CZE, CAN) ja loput on skeidaa. Naahan menee tietysti viime vai toissa vuoden menestyksen mukaan, mutta aika epatasaset on lohkot nyt kylla :thumbdown
 
Olen ja se on Suomi, mutta en mene kuitenkaan siihen halpaan, etta luulisin, etta kun tosipelit alkavat (siis pudotuspelit), Kanada pelais heikosti. Se on nahty sen miljoona kertaa ja kun tietaa mita hoki meinaa kanadalaisille, niin siksi siis "aijjaijjai" :ahem:
 
Kyllä näytti "Neuvostoliitto" taas eilen slovakeille, missä joukkueessa ne todelliset taitopelaajat on. Harmi vain, ettei tuollaisella taitopelillä pärjää nykykiekossa.
 
Viimeksi muokattu:
Tanska kaatui rutiinilla, nyt vain Venäjän kaatoon. Jos Ruotsi vielä kompastuisi USA:an tai Slovakiaan, paikka kahden joukossa olisi saavutettu, maalierolla ehkä muutenkin jos Venäjästä voitto irtoaa.
 
Suomi on pelannut sangen hyvin tasonsa huomioon ottaen. Vielä uskon mitaliin:eek!:
 
Minä uskon vakaasti kolmeen mitaliin, mutta tuleeko niistä yksikään Suomelle, siitä olen vielä epävarma.
 
No niin, heti kun Suomi sai takaisin valkoset paidat niin voitto irtosi taas!!! Ryssien kaatokin on vain väreistä kiinni. ;) Kyllä leijonat neljän parhaan joukkoon tiensä raivaa, mutta pelkäänpä sen jälkeen olevan pettymyksen edessä. :frown:
 
Venäjäkö se nyt tippuu jatkosta!?!

Jääkiekossa on todella jotain pielessä.
 
Uskomatonta. Yks parhaista joukkueista sen perusteella mitä pelejä oon nähny (siis venäjä)
 
Ylen studioporukalle ei ole kai vieläkään valjennut, että Venäjä pelasi eilen itsensä ulos pudotuspeleistä 95% varmuudella. Jäljellä on enää ottelu Suomea vastaan, mutta voittokaan siitä ei riitä, jos USA saa pisteenkin Tanskalta (tai sitten Ruotsilta). USA pääsee vielä pelaamaan Tanskaa vastaan viimeisenä, joten jatkopaikkojen kohtalon pitäisi olla aivan selvä jo nyt, järjestys on vain epäselvä.

USA:n voitto eilen oli hyvä Suomen kannalta, koska nyt viimeiseen otteluun Venäjä tullee vastaan ilman kunnon motivaatiota. Sunnuntai-illan USA-Ruotsi-ottelussa tulee ehdottomasti pitää peukkuja USA:lle, koska sen voitto tai ennemminkin tasapeli olisi Suomen kannalta ideaalitulos. Näin Ruotsi menettäisi pisteen tai kaksi, ja Venäjän teoreettinenkin jatkomahdollisuus menisi jo ennen Suomen kohtaamista.

Voitolla USA nousisi uhkaamaan jopa Suomea, jos voittoa Venäjästä ei irtoakaan. Slovakiaa Suomen on käytännössä mahdoton ohittaa, vaikka tämä häviäisi Ruotsille, koska Tanskalta pisteet kyllä irtoavat, ja keskinäinen ottelu ratkaisee tasapisteissä Slovakian eduksi.

Ruotsin olisi kerättävä korkeintaan kaksi pistettä USA:lta tai Slovakialta, jotta Suomi yltäisi Venäjä-voitolla kahden parhaan joukkoon. Slovakia-tappio onkin hyvin mahdollinen, USA voisi helpottaa Suomen tietä jo tänään ottamalla sen pisteen Ruotsilta. Slovakia ottaisi vielä sitten sen toisen...

Toisen lohkon tilanne on vähintään yhtä mielenkiintoinen. Saksan eilinen voitto Itävallasta aiheutti tietynlaista ristiinpelaamista, ja lohko tasoittui entisestään. Tshekki ja Kanada menevät menojaan, varsinkin tämän päiväisten otteluiden jälkeen, jossa ne kohtaavat Sveitsin ja Saksan. Tämän jälkeen huippumaat kohtaavat enää toisensa, ja loput neljä maata pelaavat keskenään. Eroa näillä mailla tämän päivän otteluiden jälkeen lienee edelleen vaivainen yksi piste. Jokaisella on mahdollisuudet jatkoon, Saksan ollessa kuitenkin vahvimmilla tasapelin Sveitsistä todennäköisesti riittäessä jatkopaikkaan. Edellyttäen siis että sunnuntain otteluissa ei nähdä yllätyksiä.

Eilinen USA-Venäjä-ottelu ei tasollisesti ollut kummoinen, mutta Suomenkin kohtalon kannalta erittäin mielenkiintoinen. Pakko oli katsoa loppuun asti...
 
Ylös