Jääkiekon World Cup 2004

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Henkka
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Charlie sanoi:
Koivu ja varsinkin Selänne olivat pettymyksiä, vaikka Koivu voittomaalin survoikin sisään. Selänteen syötöt olivat pelin aikana aivan hukassa, ja mies menetti kiekkoja vaikka millä mitalla.

Teemulle tuli noita hasseja liikaa mutta ainakin itse ihailin Salamin työmoraalia ja halukkuutta esmes taklaamiseen.
 
Observer sanoi:
Teemulle tuli noita hasseja liikaa mutta ainakin itse ihailin Salamin työmoraalia ja halukkuutta esmes taklaamiseen.
Jep hämmästelin itsekin Teemun taklailuja....:eek!:

Selänne ei ole käyttänyt entistä asettaan eli 2-3 potkua ja läpiajoon. En tiedä olisiko merkki vanhenemisesta vai siitä, että vastustajatkin ovat entistä parempia.

Toivotaan, että jellonilla riittää sisua ja sydäntä seuraavaankin koitokseen.

Sen verran lätkäkuume on iskenyt, että joutuu vissiin katsomaan tämänkin yön matsin. Jos jaksaa! Vaikea vähän sanoa ketä kannustaisi. Kanada olisi varmaan makeampi voittaa...mutta myös hankalampi. Ehkä oikea vastaus on silti Kanada!
 
Ruotsissakin osataan suitsuttaa suomalaisten menestystä, ote Aftonbladetin artikkelista:
"Därför känns det så härligt
Nu vill NHL ha en nordamerikansk final mellan Kanada och USA.
Kanada och USA har haft alla fördelar.
Korta resor, hemmaplan i alla viktiga matcher.
Därför känns det så härligt just nu.
Finland i final!
Det är ändå lite tröst för ett tungt svenskt hjärta.
Finlands sak är vår - även i hockey.
Skulle bara fattas att tjeckerna slår ut Kanada här i Toronto i natt.
Då är det frågan om det blir några fler World Cup-turneringar."
 
"...Ja kun suomi pelaa lätkää se iskee joka jätkään"

Näin teki maajoukkue sen, mistä uneksittiin.Finaaliin!!!!

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

HYVÄ LEIJONAT! :thumbup:

Ja odottamaan finaalia Suomi-Kanada :thumbup: :ahem:
 
Nuin...ei jaksanutkaan katsoa livenä Tsekki-Kanukit.
Tiukka vääntö (37-20 laukaukset)...muutama kyseenalainen viheltämättä jättäminen.

"Se" on sitten Kanukeita vastaan. Jännitys kohoaa...

Tuolla voi käydä lukemassa kanukeiden ja jenkkien (ja muunkin maalaisten ) verbaalista hockey -vääntöä.
http://www.hfboards.com/index.php?

ps. Aika positiivisiahan siellä tunnutaan olevan Finskejä kohtaan ja
monet Kanukit ovat pitäneet Suomea kakkossuosikkinaan. (Kipperillä ja Koivulla on osuutta asiaan).
 
Tsekin pojilla kädet kävi siihen malliin että ehkä on hyvä että finaalissa on vastassa Kanada eikä Tsekki. Tsekillä oli jatkoajallakin pari hyvää paikkaa ratkaista ottelu mutta ei niin ei.
 
Jos Suomi kaataa maailman parhaan kiekkomaan niin se olisi sellainen pommi, että oksat pois!!! Tulee vaikea peli, mutta kuten USA peli osoitti, kaikki on mahdollista.
 
Tämän päivän Keskisuomalaisesta:

Chelios ja Tkachuk eivät kätelleet Niemistä

Leijonien nelosketjun työmyyrä Ville Nieminen sai USA:n tähdet raivon partaalle Suomen voittoisassa välieräottelussa.

Uransa viimeisen pelin hyvin todennäköisesti pelannut 42-vuotias puolustaja Chris Chelios ei kätellyt pelin jälkeen lainkaan tamperelaista. Puolivälierässä Venäjää vastaan viisi (4+1) tehopistettä takonut Keith Tkachuk vaihtoi puolestaan kättelyn suunsoittoon.

- Siinä nähtiin, millaisia häviäjiä nämä herrat ovat, kuittasi Nieminen.

Tkachukin käytös meni täysin överiksi. St. Louis Bluesin palkollinen väisti pelin jälkeen Niemisen kättelyn ja siirsi hanskansa suoraan suomalaisen poskeen. Lisukkeena tuli vielä täysilaidallinen jenkkiverbaliikkaa.

- Heitti jotain seuraavasta kohtaamisesta, mutta en jaksa muistella. Kaveri kävi kierroksilla. Hei, puhutaanko mieluummin itse pelistä, heitti Nieminen.

- Projekti on vielä kesken. En haluaisi hävitä kahta finaalia saman vuoden aikana.

Nieminen oli keväällä Calgaryn kera Stanley cupin finaalissa. Tampa Bay veti pidemmän seitsemännessä loppuottelussa.

- Jäi aika lailla hampaankoloon. Kipper (Miikka Kiprusoff) oli pelaamassa meille jo kannua, mutta sitten kävi niin kuin kävi. Nyt täytyy hoitaa tämä homma kotiin.

Vailla voittoja Niemisen ura sentään ole. Kolme kautta sitten laitahyökkääjä juhli Stanley cupin voittoa Coloradon riveissä.

- Menneet on menneitä ja nyt on nyt. Ajatus on täällä. Napataan voitto härmään.

:D :D :D
 
Observer sanoi:
Teemulle tuli noita hasseja liikaa mutta ainakin itse ihailin Salamin työmoraalia ja halukkuutta esmes taklaamiseen.

Totta, Teemu oli varsin innokkaasti taklaamassa vastustajia. Ehkä se vei sen verran mehuja miehestä itsestäänkin, että kiekko ei oikein tahtonut pysyä lavassa. Toivottavasti Selänne esittää taas finaalissa parasta osaamistaan, Lehtinen hoitaa kyllä hyvin tuon vastustajien kanssa painimisen.

Sellaisen huomion pelistä tein myös, että USA oli kyllä se liikkuvampi joukkue Suomea vastaan. Suomen hyökkäykseenlähdöt olivat aika nihkeitä varsinkin pelin alkupuolella.
 
Aftonbladetin mukaan Suomen hotellissa oli maanantain vastaisena yönä tullut kaksi palohälytystä. :mad: Toivottavasti viime yönä ovat saaneet nukkua rauhassa.
 
Ystävät, toverit!

Nyt on aika kaivaa naftaliinista Suomi-paidat, etsiä ullakon kätköistä kannustusliput ja vetää nokkaunet, että jaksaa huutaa sielunsa kyllyydestä ensi yönä Suomen voittoon!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
AJ sanoi:
Ystävät, toverit!

Nyt on aika kaivaa naftaliinista Suomi-paidat, etsiä ullakon kätköistä kannustusliput ja vetää nokkaunet, että jaksaa huutaa sielunsa kyllyydestä ensi yönä Suomen voittoon!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Juuri näin! :D

Tilastojen valossa tiukka peli edessä. Suomella viisikkopeli tasakentällisin ollut parempaa kuin Kanadalla, Kanadalla taas yksilöt parempia. Maalivahdit tasoissa. Paras mittari olisi kai näin suomalaisittain Tsekki pelit.. :thumbup: :ahem:
 
AJ sanoi:
Ystävät, toverit!

Nyt on aika kaivaa naftaliinista Suomi-paidat, etsiä ullakon kätköistä kannustusliput ja vetää nokkaunet, että jaksaa huutaa sielunsa kyllyydestä ensi yönä Suomen voittoon!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Jep, jep!

Naapurit tulee tykkäämään meikäläisen meluamisesta. Kyllä me pärjätään. Voitto himaan ja poika kotiin. Näin on närhen munat!:thumbup: :thumbup:
 
toivottavasti ne parikymmentä suomalaista Kanadassa osaa ottaa kaiken irti siellä yleisössä :D
 
Ylös