Suomi pelaa taktisesti kerrassaan erinomaista peliä. Toivottavasti Kanada nyt ei saanut liikaa virtaa tuosta tuurikavennuksesta, muuten tulee aivan hirvittävä päätöserä.
Parhaassa tapauksessa Suomi saa tehtyä kolmannen maalin nopeasti erän alkuun jolloin osa Kanadan pelaajista takuuvarmasti turhautuu ja Suomi pääsee pelaamaan loppupelin ylivoimalla.
Voitto oli taas niin lähellä ja silti kamalan kaukana. Mahdollisuudet oli lohkon kakkospaikkaan, on tietysti edelleenkin vaikkakin vain teoreettiset, mutta tappiolla Latvialle ei päästä edes puolivälieriin häviämään. Tosin Latvian mahdollisuuksiin huomisessa pelissä en kauheasti usko. Vaikka ne ovatkin levänneet tämän päivän ja suomalaiset ovat vielä huomennakin väsyneitä, ottelu on pässinlihaa jos Suomi pelaa vähänkin samaan malliin kuin tänään.
Juoksussa on eri matkoja, painissa eri painosarjoja... mutta jääkiekossa on vain yksi peliaika - 60 min. Se on epäreilua, jos peliaika olisi vain 40 min tai vaikkapa 58 min, niin suomella olisi paljon parempaa menestystä.
Toivottavasti Ruotsi hoitaa USAn illalla, että on vielä mahdollisuus lohkon kolmospaikkaan. Tosin ei sillä ole mitään merkitystä kunhan vain Latvia hoidetaan ja päästään jatkoon. Toisen lohkon joukkueista ei oikeen osaa vieläs sanoa kuka olisi pahin. Sveitsikin näemmä hyvänä päivänä osaa pelata..
Eihän se nyt varsinaisesti pieni mahdollisuus ole, piste Kanadaa vastaan tarkoitti, että jos USA nyt häviää, niin maalieropelleily ei ole tarpeen vaan voitto Latviasta riittää.