Jalkaväkimiinapoll

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sabelt Rompe
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Kyllä vai ei


  • Äänestäjiä yhteensä
    3
  • Äänestys suljettu. .
Liittynyt
1.11.2014
Viestit
3326
Sijainti
Katabolia
Tarja Halonen poistatti suomelta jalkaväkimiinat. Olisiko hän nykyään vielä homokielteisen venäjän kannalla?
 
Just fundeerasin kantaani jalkaväkimiinoihin, mutta Haloskaa en tähän enää haluaisi sotkea. Ollutta ja mennyttä ko. mummelin määrääminen..

Eli pölli koskee vain Tarjan suhtautumista jalkaväkimiinoihin. Vai mitä?
 
Hyvä ja ajankohtainen polli. Vastaan 3:lme tai ehkä Neljä.
 
Siis miten tähän pitää vastata?

Onneksi Suomella on nykyään Presidentti.

Ahtisaari olisi voinut tehdä aikanaan toisella kaudellaan ratkaisevat puolustuspoliittiset ratkaisut, mutta se ei valitettavasti tapahtunut.
Ihan varmasti on Halosen kissa varustettu kuuntelulaitteella.
 
Itse en äänestäisi 3:lme tai ehkä Neljä. Kun epäselvää on mitä tässä oikein äänestetään.

Tässä pitäisi nyt selventää, että arvuutellaanko tässä mitä mieltä rautarouva olisi miinosta nykyään VAI
ollaanko nyt jalkaväkimiinojen käyttämisen puolesta vai vastaan (tätäkin vaikea päättää ollaanko siis kiellon puolesta vai ei...)

Sanoisin, vaikken siis haluaisi, pahasti jaskattu polli!:)
 
Itse en äänestäisi 3:lme tai ehkä Neljä. Kun epäselvää on mitä tässä oikein äänestetään.

Tässä pitäisi nyt selventää, että arvuutellaanko tässä mitä mieltä rautarouva olisi miinosta nykyään VAI
ollaanko nyt jalkaväkimiinojen käyttämisen puolesta vai vastaan (tätäkin vaikea päättää ollaanko siis kiellon puolesta vai ei...)

Sanoisin, vaikken siis haluaisi, pahasti jaskattu polli!:)
Tässä äänestetään miten Halonen valitsisi lännen ja idän väliltä. Toki olis voinut laittaa kolmannen vaihtiksen että hän pehmittäisi Putinin.
 
Siis nyt pitää arvata että mitä Halonen äänestäisi?

Onhan tyystin persepolli.
 
Siis nyt pitää arvata että mitä Halonen äänestäisi?
Niin, että selviäisi mitkä periaatteet olisivat Haloskalle tärkeämpi. Homojen oikeudet vai maamiinojen vastustus (niiden siviiliväestölle aiheuttamien vahinkojen vuoksi). Ja vielä sitten Haloskan todennäköinen myötämielisyys itää kohti.

No enpä tiedä. Vaikea arvata.
 
Mangelo tempoo paskimman pollin palkintoja kun Gretzky Art ross trophyja konsanaan.
 
Tämä pelasti tämän päivän...siis foorumilla. Kun alkoi jo mennä liian vakavaan suuntaan.

Kiitos Sabelt Rompe! :thumbup:
 
Noi maamiinathan on semmonen aika monisäikeinen hommeli. Missään tapauksessa ne ei ole kovin kivoja vehkeitä, mutta jos sotatilannetta ajatellaan, niin ei luotikaan kovin nättiä jälkeä tee ihmiseen osuessaan. Sitten kun niitä kylvetään pitkin tantereita jonkinlaisina sirotesysteemeinä ja lapset niihin astelee, niin se se vasta perseestä onkin. Toisaalta ei niistä ole tainneet luopua juuri muut maat kuin sellaiset, jotka ei niitä muutenkaan käytä ihan tosta noin vaan varmuuden välttämiseksi ripotellen kun varastossa sattuu olemaan ja jonkinlainen sisällissota on meneillään parin kolmen ryysyläisarmeijan välillä.

Se on kanssa jännä miten prinsessa Diana kampanjoi maamiinoja vastaan. Tai no, onhan se tietysti kätevämpää saarivaltion prinsessana maamiinoja vastaan kampanjoida kuin esimerkiksi vaikkapa merimiinoja vastaan.
 
Yks Korhosen pappa tuossa männä viikolla muistelikin yhtä Jalkoväli-Miinaa. Oli se kova likka ollut, siellä Viipurissa silloin!

Sano Korhonen ja haki komeimman hoitsun polkalle. Hoitsuhan simahti jo kolmannen jälkeen ja piti kantaa vuoteeseen.
 
Huvittavinta on että mahdollinen vastustaja vaatii meiltä miinoista luopumista, jotta seuraava hyökkäys olisi helpompi.

Ihan sama kuin nyrkkeilymatsissa vaatisi että vedät tumput alas ja otat suorin käsin iskuja vastaan ekat puoli minuuttia.

Tätähän Venäjä vaatii ja itse ei sitoudu asian lainkaan.
 
Mauvtarouva lakimies Halonen astui historien kirjoihin itäluottavaisimpien tollojen suurseuraan, ainoa isompi esimies ideologiassaan Koivisto.
 
Ylös