Örfil
Guest
Eikö olisi helvetin paljon järkevämpää liittyä Natoon ja minimoida miehitetyksi tulemisen riski. Ei se sun ihannoima oma puolustus ole lainkaan ristiriidassa Nato-jäsenyyden kanssa, kukin jäsenmaa vastaa ensisijaisesti omasta puolustuksestaan ja kaverielta tuee sitten jelppiä.
Noiden itämolopäiden kanssa on pakko elää sovussa, ja Suomi on osoittanut aikanaan ainoana kansana että pystyy valloittamaan takaisin jopa omaa "lebensraumia". Jos Hitler olisi aloittanut sodan kaks kuukautta aikaisemmin, tulos olisi ollut toinen. Luen juuri kirjaa "Wermachtin matkaopas Suomeen". Olisimme sen sodan jälkeen olleet johtava valta Pohjoismaissa.
Suomi on poikkeus: Viro Nato maana on selvä tapaus, koska sieltä ei pystytä järjestämään uskottavaa puolustusta Venäjää vastaan.
Suomi pystyy ja puhutaan sitten vaan pullamössösukupolvesta mutta meidän pojat on ihan samoin fiiliksin että maanpuolustustahto on ihan tapissaan. Kuunntelin tuossa viikonloppuna poikien puhetta kun toinen on lähdössä kuukauden päästä kansainvälisiin joukkoihin ja sitten ulkomaille hommiin että on kundeilla ainakin asenne kohdillaan.
Kuvitteleppa itse: mitä tekisit jos joku haluais "venäläistää" sinut" Tuskin ihan vapaaehtoisesti moiseen ryhtyisit?