Kim Jong-il

Otto Hokkanen

Well-known member
Liittynyt
28.12.1998
Viestit
8542
Sijainti
Tampere
Tuleeko seteleistä erityisen maukkaita autotehtaassa liotettuina? Itse on tavannut liottaa joulusetelini soodavedessä ja suolata ne tämän jälkeen kevyesti.
 

Troy

Well-known member
Liittynyt
25.1.2007
Viestit
7935
Sijainti
Very Good.
Helsingin Sanomat sanoi:
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Suomen ja Pohjois-Korean välillä on kitkaa diplomaattien sekoilun takia.

Vuonna 1976 neljä pohjoiskorealaista diplomaattia kärähti viinan ja tupakan salakaupasta Helsingissä. Bisneksellä hankittiin lähetystölle rahaa, jota väitettiin kuluvan muun muassa maan johtajan Kim Il Sungin kirjojen käännättämiseen.

Samanlaista salakuljetusbisnestä pohjoiskorealaiset diplomaatit tekivät Kööpenhaminassa, Oslossa ja Tukholmassa.

Vuonna 1983 Pohjois-Korean Helsingin-suurlähettiläs Ju Jae Han yritti lahjoa Johannes Virolaisen, joka toimi tuolloin IPU:n eli Parlamenttien välisen liiton puheenjohtajana. Suurlähettiläs oli matkustanut Vironperälle ja antanut Virolaiselle kirjekuoren, jossa oli 5000 dollaria. Pohjois-Korea halusi, ettei IPU:n kokousta järjestetä Etelä-Koreassa. Virolainen toimitti rahat ulkoministeriöön, ja lähettiläs toimitettiin takaisin Pohjois-Koreaan.

Vararikkoinen maa lakkautti Helsingin-lähetystönsä vuonna 1999, jolloin lähettiläänä oli maan nykyisen johtajan Kim Jong Ilin velipuoli Kim Pyong Il.

"Kouvolan noottikriisissä" pohjoiskorealaiset ovat heikoilla ja vahvoilla. Diplomaattisen koskemattomuuden ansiosta he ovat käytännössä vapaita Suomen rikos- ja siviilioikeudellisesta sekä hallinnollisesta tuomiovallasta. Heitä ei saa pidättää eikä kuulustella, eikä kuriiripostia saa pysäyttää eikä läpivalaista. Diplomaatin henkilökohtaiset tavarat on vapautettu tullitarkastuksesta, ellei ole vakavia perusteita olettaa, että joukossa on laitonta tavaraa.

Heikoilla Pohjois-Korea on siinä, etteivät heidän kielitaidottomat diplomaattinsa todistaneet suomalaisviranomaisille olevansa diplomaatteja.

Ja kun Kouvolan jupakasta karsitaan loputkin diplomaattiset sanahelinät, jäljelle tämänhetkisten tietojen perusteella jää kaksi pohjoiskorealaista ummikkoa, jotka junahytissä yhdessä retuuttivat yhtä suomalaista naista, tullitarkastajaa.
http://www.hs.fi/artikkeli/Outo+käsirysy+junassa+aiheutti+Pohjois-Korean+ja+Suomen+välille+selkkauksen/1135226057000

Olisi huvittavaa porukkaa nuo P-korealaiset, jos naurattaisi.
 

Örfil

Guest
Diplomaattipostia kuljettaneiden pohjoiskorealaisten määränpäänä oli Tukholma.

Pikku, pikku posteljoonit.
Tuon "postin" sisältö lienee selvä: tiedustelutietoja kassi täynnänsä.
Kaverit tappeli vastaan koska kyseessä oli oma henki kotomaassa.

Hyvä esimerkki taas kuinka kommunismin ihanuus toimii.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Jospa annettaisiin kaikille suomalaisille diplomaatti-status, niin voitas rellestää ulkomailla.
 

Örfil

Guest
Jospa annettaisiin kaikille suomalaisille diplomaatti-status, niin voitas rellestää ulkomailla.

Tampereen kaupungin virallinen ilmoitus:

Nimimerkki "kouvotsvoni":lle on myönnetty diplomaattinen status kaikille ko. henkilön vierailuille Tampereella vv. 2011-2013.



Tulostamalla tämän dokumentin, dokumentin haltija saa:

***************leikkaa tästä********************
Olen Kouvo:_______________________(nimen selvennys)

- vapaan narikkamaksun jokaiseen kaupungin ravintolaan poislukien Paapan kapakan
- kaikki putkareissut sisältävät aamupalan ja kuljetuksen aamulla hotellille.
- thaihieronnasta 10 e alennuksen (koodi KUMINKERA pitää mainita varauksen yhteydessä)

***************leikkaa tästä********************

 

Troy

Well-known member
Liittynyt
25.1.2007
Viestit
7935
Sijainti
Very Good.
Trendifarkkuja Pohjois-Koreasta

Helsingin Sanomat sanoi:
Tukholma. Joskus ajatusleikki päätyy niin pitkälle, että sitä melkein säikähtää. Hups, tämähän toteutuu.

Sellainen hetki tuli reilu vuosi sitten vastaan kolmelle tukholmalaiselle kaverukselle Pohjois-Korean pääkaupungissa Pjongjangissa.
Parikymppinen kolmikko oli maailman suljetuimmassa valtiossa, ydinaseilla uhittelevassa kommunistisessa diktatuurissa, hieromassa kauppoja ihan mistä tahansa. He halusivat kokeilla, pystyisivätkö he tuottamaan umpieristetyssä Pohjois-Koreassa jotakin ja tuomaan Ruotsiin.
Vastassa seisoi kaivosyhtiön johtaja, joka sanoi, että sovitaan vain. Kyllä me ompelemme teille farkkuja.

Pohjois-Korean markkinat ja talouden rakenne ovat siinä mielessä omalaatuisia, ettei niitä ole. Ruotsalaispoikien yhteistyökumppaniksi tuli kaivosyhtiö, koska sillä on myös ompelimo. Ja kaivosyhtiötä sattui syystä tai toisesta, luultavasti rahasta, kiinnostamaan hyvin harvinainen tilaisuus kokeilla markkinataloutta.

Nyt projekti on melkein lopussa. Tor Rauden Källstigen, 24, Jacob Åström, 25, ja Jakob Ohlsson, 23, saivat teetettyä Pohjois-Koreassa 1 100 paria mustia farkkuja. Farkut ovat mustia, sillä siniset eivät ole Pohjois-Koreassa sallittuja. Ne ovat liian amerikkalaisia.

Joulukuussa saapui Ruotsiin lähetys NOKO jeans -farkkuja. NOKO on lyhennys Nord-Koreasta, Pohjois-Koreasta ruotsiksi. Ja pian nousi kohu: ruotsalainen muotitavaratalo PUB päätti vetää farkut hyllystä ennen kuin myynti ehti edes alkaa. Tavaratalo hoksasi vähän jälkijättöisesti, ettei se halunnut sekaantua politiikkaan.

Koko projekti on ollut raju kokemus, Källstigen sanoo. "Sarja omituisia etappeja." Kaikki alkoi siitä, että Källstigen löysi Pohjois-Korean virallisen verkkosivun, jossa kerrottiin mahdollisuuksista kauppasuhteisiin. Pohjois-Korea myisi mieluusti sinkkiä, tankkeja ja traktoreita. Mutta verkkosivulla oli myös maininta pukutehtaasta. Ja sähköpostiosoite. Alkoi kummallinen tapaamisten järjestäminen, joka kesti toista vuotta. "Pohjoiskorealaiset ovat koko ajan olleet äärimmäisen ystävällisiä", Källstigen sanoo. Vuoden järjestelyn jälkeen kolmikko lähti ensimmäiselle vierailulle Pjongjangiin. Pukutehtaan kanssa ei tärpännyt, kaivosyhtiön kanssa kyllä.

"Laskimme, kuinka monta farkkua meillä oli varaa teettää", Åström kertoo.

Kolmikko kiersi ensin useita farkkutehtaita Kiinassa nähdäkseen tuotanto-olosuhteet. Sisään he pääsivät, kun sanoivat etsivänsä farkuilleen valmistajaa, kuten etsivätkin. He järkyttyivät. Pahimpia hikipajoja olivat Leen ja Disneyn farkkutehtaat, Åström sanoo. Sen sijaan Pohjois-Koreassa kaivosyhtiön ompelimosssa surruutettiin fleece-pusakoita lempeään tahtiin, kuin hidastetussa elokuvassa.

"Silti maailman pitäisi olla huolissaan ennen kaikkea Kiinasta ja vaikuttaa sen toimiin ja tuotanto-oloihin." Kolmikko on yrittänyt toimia koko ajan niin eettisesti kuin suinkin. He muun muassa tivasivat tehtaan johtajaa sitoutumaan niihin tuotanto-oloihin, joita kansainvälinen ammattiyhdistysliike vaatii kiinalaisilta vaatetehtailta. "Johtaja vain nyökytteli, että ahaa, te haluatte näin ja näin, sehän sopii", Källstigen kertoo.

Ja kun farkkujen ompelu alkoi, kolmikko matkasi toisen kerran Pjongjangiin.
"Meidän piti kädestä pitäen näyttää, että malli tehdään näin, ja kaava on tällainen. Eihän siellä ollut mitään laitteita. Tilasimme napitkin Afganistanista."

Jos oikein kiteyttää, kolmikko halusi näyttää, että maailma muuttuu. Uusi sukupolvi ei niin vain nielaise sitä, että ainoa keino vaikuttaa diktatuuriin on eristää tavalliset ihmiset. He halusivat omalta osaltaan olla kertomassa pohjoiskorealaisille, että muualla maailmassa toimitaan vähän toisin. Totta kai projektiin lähdettiin myös siksi, että se oli pirun kiintoisaa. Ja koko homma haluttiin taltioida hyvin.

Kolmikko ei nimittäin ole ihan viaton, he tuntevat markkinoinnin maailman.

Källstigen, Åström ja Ohlsson työskentelevät samassa mainostoimistossa. He tietävät hyvin tarinatalouden jekut. Silti farkkujen ympärille Ruotsissa noussut kohu yllätti. Arvostelijat sanoivat projektia mauttomaksi leikiksi liian vakavalla asialla.

"Ei tämä ole diktatuurin kannattamista. Halusimme luoda myönteisen yhteyden todella eristettyyn maahan. Näyttää, että se on mahdollista", Källstigen sanoo.

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Trendifarkkuja+Pohjois-Koreasta/1135252824246
http://nokojeans.com/

http://vimeo.com/5127218

Ruotsalaiset osaavat. Meitäkin suomalaisia pitivät arvossa monta vuosisataa.
 

markoj

Custom User
Liittynyt
28.12.1998
Viestit
38925
Kannattas laajemminkin siirtää tuotantoa Kiinasta Pohjois-Koreaan inhimillisempiin olosuhteisiin.
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Siitä sitten eilisen linjauksen jälkeen jakamaan banaaneja hassuttelijoille.

Ja tietenkin kaikille 'mummoille suklaatia' toivottaneille muista toikeista.

Tulee kyllä itsellekin, mutta eipä tarttee yksin lähteä.:D
 

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
Kannattas laajemminkin siirtää tuotantoa Kiinasta Pohjois-Koreaan inhimillisempiin olosuhteisiin.
Eikö muuten ole ihme, että länsimaiset suuryritykset eivät ole vielä löytäneet tätä halvan työvoiman paratiisia?
 
Ylös