Kissat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Black Leopard
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Haa

Kissa on tänään saavuttanut kunnioitettavan kuudentoista vuoden iän. Onnittelen. Kissaani.

Paino kevenee ja olemus laihenee. On se, laiha kissa lappalainen. Turkki menee kovin pehmeäksi ja helposti takkuuntuvaksi.

Ja nauku kovenee. Kovin äänekkäästi se nykyään vaatii etujaan. Ja hyvä niin.
 
Haa

Kissan nukkumis- ja lepokäytöksestä ja nykytilasta:

Nuorna kissana tuo kissa nukkui missä tahansa. Mm. parvekken kukkalaatikossa ja erinäisissä vaatekomeroissa, sekä kaikkien neljän perheenjäsenen jalkopäässä.

Lasten lennettyä kodistaan maailman tuuliin, kissa leimautui nukkumisessaan hieman enemmän tämän talouden emäntääns', kun isäntääns'. Arvioisin, että suhde olisi ollut noin 40 % mulle ja 60 % kissan emännälle?

Kissan tullessa noin 13-vuoden ikään se jostain syystä valitsi pääasiallisen alkuyön nukkumapaikan keskeltä eteisen mattoa, läheltä ulko-ovea. Siitä se on löytynyt viimevuosina monta kymmentä, jonsei jopa toista sataa kertaa tullessani töistä kotio illalla/yöllä. Kotiuduttuani kissa asettui yöuneen yleeensä ylemmän kappaleen mukaiseen paikkaan.

Nyt, 16-vuotiaana kissa on keksinyt, että sen pitääkin oleskella, levätä ja nukkua 'katon' alla. Eteisen matolta se on siirtänyt vakiopaikkansa puoli metriä länteen tuolin alle, olohuoneessa se oleskelee mun LP-levyhyllyn alla ja tässä huoneessa sovittaa itsensä ahtaaseen koloon tietokonepöydän alle.

Nuorempana kissa ei voinut sietää liian ahtaita paikkoja? Niin ne ajat muuttuvat.
 
Haa

Kissa on taas kerran tuolla noin arestissa pilkkukoeran vierailun takia. Kovin pahasti tuo ei nyt tänään kapinoi äänellä ainakaan.

Pilkkukoera on jostain syystä alkanut pelkäämään kerrostalon rappuissa kulkemista. Pitänee kantaa ainakin alaspäin. On se kuormaa sylissä noin 40 kilon koera emännällään, joka itse on noin 60 kiloinen nuori naenen.
 
Nuorempi killi ollu karussa reilun vuorokauden. Oli tekassu pakoaukon keittiön tuuletusikkunan hyttysverkkoon. Saapa nähä löytyykö tuota enää.
 
Nuorempi killi ollu karussa reilun vuorokauden. Oli tekassu pakoaukon keittiön tuuletusikkunan hyttysverkkoon. Saapa nähä löytyykö tuota enää.
Kissat voi hyvällä lykyllä olla jopa vuosia kateissa kunnes palaavat. :)
Sinuna menisin huhuilemaan ja heiluttelemaan jotain ääntä pitävää lelua, meidän kissat reagoi ihmisen vihellykseen, kokeile!
 
Nuorempi killi ollu karussa reilun vuorokauden. Oli tekassu pakoaukon keittiön tuuletusikkunan hyttysverkkoon. Saapa nähä löytyykö tuota enää.

Onko kissasi nimi Virtsa? Jos on, niin sulla on virtsankarkailuongelma.
 
Ylös