kulta

Örfil

Guest
Kerättiin kaikki romukulta himassa ja kummankin mutsit/faijat osallistui siihen mukaan ja nyt romukullalla hankitaan tuo koirakulta :)
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Siis ihan vaan sen takia että sais nopeasti vähän ylimäärästä rahaa,ei mitään pikvippiä ainakaan halua ottaa...
Panttilainaamoon.
Tuo Mehen ehdotus on ihan järkevä jos tarve on muutaman kuukauden mittainen.

Jos taas ajattelee myydä romukultaa, niin kannattaa kysellä muutamasta paikasta. hesarissa oli jokunen kuukausi sitten juttua, josta ilmeni tarjousten hajonnan olevan aika iso.
 

Örfil

Guest
Jos taas ajattelee myydä romukultaa, niin kannattaa kysellä muutamasta paikasta. hesarissa oli jokunen kuukausi sitten juttua, josta ilmeni tarjousten hajonnan olevan aika iso.

Tehtiin vertailuja ja grammahinta paikallisen ja "kulta rahaksi" nettisivuston kohdalla oli liki sama. Koska paikallinen koijari on ns. "tuttu" :eek:, niin laitoimme vanhat rojut tuonne nettifirmaan. Ootellaan tarjousta vielä...
 

Vellu

Kuninkaalleninen
Liittynyt
8.8.2000
Viestit
18051
Sijainti
Vantaa, Finland
Ihan mielenkiinnosta, minkä verran sitä ylimääräistä kultaa olis? 2 sormusta vai samovaari vai jotain ihan muuta?

Ja mihin se raha sitten on tarkoitus laittaa?

Ihan vaan mietin, että kohtaako noi mitenkään. Ja olisko muita konsteja siihen rahan ansaitsemiseen.
 

kerella

Member
Liittynyt
29.3.2011
Viestit
11
Kaksi ketjua löytyy. Rahat pitäis mennä syyslomareissuun Brasiliaan mikä pitäs nyt jo varata että sais mahdollisimman halvalla.
 

Jjusban

Newbie
Liittynyt
2.11.2000
Viestit
13447
Sijainti
(
Itsehän myin vanhan korvakoruni sulatettavaksi ja ostin rahoilla avaruusraketin. Tuli käytyä lomareissulla ihan kuussa asti! Hienot maisemat.

Kyllä se on kullan myynti, joka kannattaa, suosittelen kaikille! :thumbup:
 

Örfil

Guest
Siinä taisi mennä kultahampaatkin samalla. Sen verran suupieli oli viimeksi harvan näköinen...:eek:
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Kaksi ketjua löytyy. Rahat pitäis mennä syyslomareissuun Brasiliaan mikä pitäs nyt jo varata että sais mahdollisimman halvalla.
Oletko ajatellut kaupata huuto.netissä tai vastaavassa, todennäköisesti saat kuitenkin paremman hinnan kuin pelkän jalometalliarvon.
 

Tsuhna

Absent Member
Liittynyt
2.11.1999
Viestit
18746
Sijainti
Toisaalla
Jos nyt paskanjauhamisen sekaan jotain asiaakin heittää, niin korukulta ei ole puhdasta kultaa laisin, vaan siihen on kestävyyden lisäämiseksi sekoitettu muita metalleja. Kultapitoisuus selviää leimasta jossa kerrotaan ko. korun karaattiarvo, esimerkiksi 18 jolloin kultapitoisuus on vähintään 75% korun (heh) massasta. 14 karaattia taas on 58,3%. Lähes puhdasta kultaa on vain 24 karaatin koru ja semmoset ei ole tavallisen tossunkuluttajan haarukassa hinnaltaan..

Kullan ostaja kuitenkin maksaa vain puhtaasta kullasta ja vähentää siitä vielä metallien erottamisprosessin arvioidun hinnan. Eli kun 14 karaatin korun massa kerrotaan 0,583 saadaan puhtaan kullan massa josta lasketaan kullan markkinahinnan mukaan hinta josta vielä vähennetään puhdistuskulut (ja tietysti vähän voittomarginaaliakin).

Toisin sanoen kannattaa miettiä myykö korun kultana vai koruna. Voi olla että kultaketjusta saa revittyä paremman hinnan kun myy sen hieman vastaavan ketjun markkinahintaa halvemmalla jollekin joka tarvitsee kultaketjua..
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Lähes puhdasta kultaa on vain 24 karaatin koru ja semmoset ei ole tavallisen tossunkuluttajan haarukassa hinnaltaan..
Ei se hinta ole syynä 24 karaatin kullasta valmistettujen korujen puutteeseen. Se johtuu kullan hauraudesta. Toki 24 karaatin kultakorujen käyttäminen vaatii varakkuutta, koska harvemmin korun käytön jälkeen se olisi tallella tai ehjä.
 

markoj

Custom User
Liittynyt
28.12.1998
Viestit
38925
Meinasin vääntää joitain aivan surkeita kullitteluvitsejä, mutta emmä viitikkään.
 

oldez

Well-known member
Liittynyt
14.3.2003
Viestit
19491
Jos nyt paskanjauhamisen sekaan jotain asiaakin heittää, niin korukulta ei ole puhdasta kultaa laisin, vaan siihen on kestävyyden lisäämiseksi sekoitettu muita metalleja. Kultapitoisuus selviää leimasta jossa kerrotaan ko. korun karaattiarvo, esimerkiksi 18 jolloin kultapitoisuus on vähintään 75% korun (heh) massasta. 14 karaattia taas on 58,3%. Lähes puhdasta kultaa on vain 24 karaatin koru ja semmoset ei ole tavallisen tossunkuluttajan haarukassa hinnaltaan.
Jos nyt hieman yksinkertaistettaisiin asiaa niin että karaatti tarkoittaa 24:eljäsosaa. Tällöin 24 karaatin kulta on 24/24 eli 100% kultaa, 14 karaattia tarkoittaa 14/24 eli 58,3% kultaa, 12 karaattia on 12/24 eli 50% kultaa jne.
 
Ylös