Kyllä työ tekijänsä löytää - PT 2

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Sain myöhemmin kuulla kysymykseen motiivin. Edeltäjäni oli homo ja samalla firman kaikkien aikojen lusmuin ja laiskin työntekijä. Näillä sitten ilmeisesti katsoi pomo olevan jonkinlainen syy-yhteys.
Ylipäätään kysymys oli sellainen, ettei sitä saa työhaastattelussa esittää. Tekeeköhän tuo pomo vastaavia johtopäätöksiä hiusten värin tai pituuden, kätisyyden tai ruumiinrakenteen perusteella?
 
Siinä on rekrytoija hallinnu ammattinsa viimesen päälle. Enkä nyt tarkoita Alpun valintaa, pelkästään.
 
Ylipäätään kysymys oli sellainen, ettei sitä saa työhaastattelussa esittää. Tekeeköhän tuo pomo vastaavia johtopäätöksiä hiusten värin tai pituuden, kätisyyden tai ruumiinrakenteen perusteella?

Koskeeko tuo myös homopornoelokuvan roolitustakin, koska luulisi homopornoa kuvatessa homoudesta olevan hyötyä ja sen takia siitä olisi hyvä kysyä homopornoelokuvasta roolia hakevilta näyttelijöiltä.
 
Koskeeko tuo myös homopornoelokuvan roolitustakin, koska luulisi homopornoa kuvatessa homoudesta olevan hyötyä ja sen takia siitä olisi hyvä kysyä homopornoelokuvasta roolia hakevilta näyttelijöiltä.

Yhtä lusmuja ne homppelit on siinäkin duunissa. En palkkaisi.
 
Oli muuten ihan hevon helvetistä tuollaiset videohaistattelut. Ensin koettaa hioa esitystään täydelliseksi, vetää peilin edessä sellaiset myyntipuheet että peilikuvaltakin lähti jalat alta, sitten menee siihen koneen ääreen ja napsauttaa nauhoituksen päälle, ja jää tuprpa auki hölmistyneenä ölisemään kuola valuen ja koettaa tuijottaa kameraa, eikä sen alapuolella ökeltävää omaa naamaa tai ympärille liimattuja lunttilappuja. Ja unohtaa kaiken mitä on jo pari päivää harjoitellut. Sitten vaan änkyttää ja sönköttää ja vetää videon uusiksi noin sata kertaa, kunnes itkua tuhertaen saa aikaiseksi jotakin edes vähän siedettävää. Olisi ollut edes livehaastattelu videon välityksellä, että olisi jotenkin luonnollisen oloinen tilanne. Esiintymiskammo on perseestä.

Kiitän tästäkin kaikkia koulukiusaajiani.

Noh, syteen tai saveen, niin sinne meni.
 
Eipä löydy enää. Olisin voinut vetää joulutarinan videolle ja kertoa kuinka hankitaan tuikitärkeää tietoa ja miten se muunnetaan vientituotteeksi.
 
Mä en rekrytoijana ottaisi töihin tyyppiä, jolla on tuprpa auki.

Mä en rekrytoijana ottaisi töihin tyyppiä, joka tyytyväisen ja luonnollisen näköisenä juttelee yksin huoneessaan tietokoneelle ja kehuu itseään juurta jaksain tuijottaen kameran alapuolella ökeltävää omaa naamaansa. Se todennäköisesti keskittyisi siihen töissäkin. Omaan naamaansa. Ja itsensä kehumiseen.
 
Ylös