Kyllä työ tekijänsä löytää - PT 2

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Sähköasentajille on töitä nyt kun jonkinlainen nousukausi on käsillä ja rakennetaan paljon.
Minua kysyttiin ilman omaa aloitetta alan töihin sanamuodolla paljonko pitää maksaa, että tulet töihin.
Hetken jopa mietin pätevyyksien päivittämistä, mutta en ainakaan vielä.
 
Pitäis varmaan lähtökohtaisesti tajuta sähköstä jotain? Jotenkin Al-setä hosumassa volttijännitteiden äärellä ei kuulosta ihan voittajaratkaisulta.
 
Sähkö on sinistä ja sattuu. Ha ha ha ha HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA !!!!! HAHAHAHAHAHA !!!
 
Tänään yllätin itseni pohdiskelemasta ajatuskuviota, jonka vähän arvelinkin jossain vaiheessa tulevan: Että jospa sitä vaan luovuttaisi ja eläisi näin. Nuo satunnaiset DJ-keikat, pubivisat ja (työt) tuottavat juuri ja juuri sen tonnin kuussa, jolla nyt pärjää kun pitää kulut pieninä.
Että kun ei oman alan töihin mua haluta niin ei tupata sitten. Ei oikein jaksa enää tätä pään seinään hakkaamista.

Jos mä saisin tonnin kuussa käteen, en edes harkitsisi vaan jäisin eläkkeelle suit sait ja suih vaan. Nyt mennään reilu 550 e kk ja hyvin pärjää - toistaiseksi ja niin kauan kuin mitään yllättävä ei satu.
 
Eiku Albert hei, saako siis ynseä plösö tuon tonnin kuussa? Minne voin jättää hakemuksen?
 
Joo ja siis ei toi talousaspekti tässä pointtina olekaan vaan yhä enenevässä määrin miehen mieltä murentava hyödyttömyyden raskas tunne. Musta ois vähän enempään kuin munien kaiveluun tai jonkun Haddawayn soitteluun.
 
Haddawayn soittamista - nyt ymmärrän fiiliksesi :(

Ja asiaan: uskoisin ymmärtäväni tuon hyödyttömyyden tunteen. Siihen oli pakko itsekin keksiä omakohtainen ratkaisu, oikeastaan muutamakin, jotta ei mene jojon jatkoksi.
 
En ymmärrä nyt enkä usko jatkossakaan ymmärtäväni tuota hyödyttömyyden tunne -jutskaa. Suosittelisin Alppua luovuttamaan ja ottamaan rennosti vallan lain. Niin määkin aion.
 
En ymmärrä nyt enkä usko jatkossakaan ymmärtäväni tuota hyödyttömyyden tunne -jutskaa. Suosittelisin Alppua luovuttamaan ja ottamaan rennosti vallan lain. Niin määkin aion.
Minä kyllä ymmärrän tuon tunteen oikein hyvin - koin sitä jopa hetken ihan täydellä kuukausipalkallakin. Kyllä se luonnolle vaan käy, jos kuitenkin on yhtään kipinää ja halua tehdä jotain yhteiskunnan eteen.

Mutta kyllä nyt pysäyttää taas kuulla Alpun ja varsinkin Örfilin mainitsemista tuloista :doubtful: Haastavalta kuulostaa, mutta jos ei ole lainoja tai elätettäviä, niin kai sitten.
 
33 e per päivä miinus verot on työmarkkinatuki. Tukea saa arkipäiviltä.

Onneksi ei ole lainoja, kämppä maksettu ja ainoat elätettävät ovat kolme koiraa, lapsethan on jo aikuisia ja omillaan. Suu säkkiä myöden, niin kyllä sitä periaatteessa pärjää.
Syksyn mahdollisia keikkatöitä odotellessä, hätärahastoon pitäisi saada massia lisää.
 
Oon kans laskenu, että sopiva budjettini on semmonen 500 euroa kuukaudessa. Asuinmenot on sen verran pienet.
 
En ymmärrä nyt enkä usko jatkossakaan ymmärtäväni tuota hyödyttömyyden tunne -jutskaa. Suosittelisin Alppua luovuttamaan ja ottamaan rennosti vallan lain. Niin määkin aion.

Kyä kyä...sitä kun 12 vuotta tunsi tekevänsä yhteiskunnallisesti sangen merkityksellistä duunia niin ehkä se vaan kaivelee välillä, että sellainen ei ole enää mahdollista. Ja ylipäätään se, että sitä on niin surkea rotisko, ettei kelpaa mihinkään vaikka työhaluja olisi.
 
Silloin kun mies lyödään täysin lyttyyn, on aika luoda nahka ja nousta uutena parempana miehenä uuteen nousuun kohti ääretöntä ja sen yli.
 
Kyä kyä...sitä kun 12 vuotta tunsi tekevänsä yhteiskunnallisesti sangen merkityksellistä duunia niin ehkä se vaan kaivelee välillä, että sellainen ei ole enää mahdollista. Ja ylipäätään se, että sitä on niin surkea rotisko, ettei kelpaa mihinkään vaikka työhaluja olisi.

Yritä päästä kansanedustajaksi seuraavissa eduskuntavaaleissa, niin pääset taas tekemään yhteiskunnallisesti merkityksellistä työtä.

Mikäli yrität päästä kansanedustajaksi se toki edellyttää sitä, että pystyt valehtelemaan naama pokkana äänestäjille ja sitä, että kestät kaiken sen paskan minkä kansa niskaasi mättää kiitokseksi hyvin tekemästäsi työstä.
 
Ylös